Determiniranje 2012

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2012, 18:37

Prejšnja tema - Naslednja tema

Lukap8

Kaj je to za ena goba???
Luka Prezelj

Lojze07

Pa tele - kaj so? Predvidevam, da niso užitne... Rastejo na vrh Pohorja - najbrž malo nad 1200m visoko.

LP

Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

slavko

rok, na fotografiji je preveč gob za zanesljivo določitev. Nekaj je modrikastih golobic (Russula cyanoxantha). Predlagam, da gobe poiizkusite. Če katera od teh na mizi peče, jo zavrzite.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

dd, od zgoraj navzdol:

- Na prvih dveh fotografijah je kostanjasta polstenka (Xerocomus badius), ki je užitna in okusna. Pravijo ji tudi kostanjevka. Na prerezu pomodri, pri kuhi pa barva izgine.
- Na naslednjih dveh fotografijah je rdečkasta trhlenka (Tricholomopsis rutilans), ki je pogojno užitna in primerna za mešanje z drugimi gobami.
- Na zadnjih dveh fotografijah pa so najverjetneje šaraste koprenke (Cortinarius variecolor), užitne. Užitne so tiste vrste koprenk, ki imajo na prerezu meso bele barve, prijetnega vonja in okusa.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

BubikolRamios
1. Hrastova labirintnica (Daedalea quercina).
2. Najverjetneje prožna lupljivka (Suillus bovinus).
3. Mislim, da je rjava koprenka (Cortinarius brunneus).
4. Najverjetneje kafrna koprenka (Cortinarius camphoratus),
5. Verjetno ogurčna velemešičarka (Macrocystidia cucumis). Sicer je običajno bet daljši.

Rjava zadeva na kostanjevih bodicah je ježična plitvica (Rutstroemia echinophila). Tista rumena pa je morda rumena dvotroska (Bisporella citrina).

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Lukap8, na fotografiji je pasji klinček (Mutinus caninus), neužiten. Precej smrdi.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Lojze07, na fotografijah je prava tintnica (Coprinus atramentarius), pogojno užitna. Lahko jo jeste, vendar dan pred uživanjem, na dan uživanja in še en dan potem ne smete piti alkoholnih pijač, sicer se pojavi antabusni sindrom.

Lep pozdrav,
Slavko


milenca

Pozdravljeni,

mi lahko prosim pomagate pri identifikaciji tele gobe?

Najlepša hvala   :)

kragulj

Nekaj primerkov za determinacijo.

prve tri iz domače zelenice,
četrta iz Pohorja, peta pa v domačem robu gozda.

lp,

špelka


tincika

Danes sem našla dve mareli in kar nekaj tehle,ki so jim na las podobne vendar imajo klobučke malo manjše. Ko sem jih čistila je meso kjer je bila goba prerezana pordečelo oziroma je postalo oranžkasto rdeče barve. Nabrala semjih ker sem mislila da so bolj mlade marele.Zdi se mi da je tudi vonj drugačen se pravi močnejši.

Prosim za pomoč pri določitvi vrste gobe....hvala

lisjak


slavko

milenca, goba je še mlada in težko je zanesljivo reči kaj bo zraslo. Verjetno je goba iz rodu velepodvihank (Leucopaxillus).

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

kragulj, od zgoraj navzdol

- Verjetno gozdna tintnica (Coprinus silvaticus), neužitna.
- Verjetno ena od črnivk (Psathyrella). Mislim, da mlada kosmata črnivka (Psathyrella lacrymabunda), neužitna.
- Mislim, da je svilasta rdečelistka (Entoloma sericatum), užitnost neznana.
- Milnata kolobarnica (Tricholoma saponaceum), pogojno užitna.
- Mislim, da en od luskinarjev (Pholiota). Verjetno ostroluskasti luskinar (Pholiota squarrosoides), neužitna.

Lep pozdrav,
Slavko