Determiniranje 2022

Začel/a klavir, 01 Januar 2022, 00:25

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Na posnetkih so najverjetneje Queletovi lupljivci (prej Queletov goban).

Lep pozdrav,
Slavko

klavir

Sigor, na sliki bi utegnil biti tudi nemodreči goban, glede na to, da je s slike opazno, da je rastišče v iglicah, najbolje pa se to vidi, če gobo prerežete. Če nekoliko modri, gre za rumenega gobana, sicer za nemodrečega. Kakorkoli, našli ste vrsto jurčka. Čestitam!

Osterman

Pozdravljeni,
prosil bi za pomoč pri identifikaciji gob na priloženih slikah.
1. V vsemu enaka užitni sirovki, le da ima bel mleček (mogoče bresadolova mlečnica?)
2. Bel mleček in grenkega okusa
3. Najbrž sljudnati tintovec
4. Najbrž sivi lupinar
Zadnji dve sta mi popolnoma neznani
Hvala in lep pozdrav

K_e_m_P

Pozdravljeni,

prosim za determinacijo, kateri goban je to?








klincpagobe

#94
Je tole neke vrste kukmak? Mi rastejo okrog hiše in mi jih je škoda puščat če so užitne :)
https://file.si/aVro/img-20220924231736.jpg
https://file.si/oYoO/img-20220924230121.jpg
https://file.si/BoZY/img-20220924230044.jpg

Majdka

Prosim za determinacijo, ali je to užitni lepoluknjičar oz gozdni piščanec.?

Majdka

#96
 IMG_20220924_211253.jpg 

Majdka

IMG_20220924_211204.jpg  Ali je to žvepleni lepoluknjičar? Hvala.

slavko

Na posnetkih je žvepleni lepoluknjičar.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

klincpagobe #94, pri tako mladih primerkih je težko reči ali gre za kukmaka (Agaricus) ali kukmakovca (Leucoagaricus).

Kukmaki imajo na začetku rasti bele lističe, ki nato postanejo rožnate barve, ko dozori pa so rjavi. Pri kukmakih je treba preveriti, če spreminjajo barvo v dnišču beta. Če jih tam pokraspate in so rumene barve, gre za eno od neužitnih oz. strupenih vrst. Tisti, ki rdečijo so v redu.

Kukmakovci imajo dolgo bele lističe, ki s starostjo dobijo nežno rožnato barvo. Večina kukmakovcev je užitna, noben ni strupen.

Previdni pa morate biti, če najdete takšno belo gobo, kot je na sliki in ima v dnišču beta lupino. V tem primeru gre za koničasto mušnico, ki je smrtno strupena.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

K_e_m_P #93, na posnetkih je najverjetneje rumeni goban. Poskusite, če morda greni. Potem bi lahko bil grenki goban.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Osterman #92, od zgoraj navzdol je najverjetneje:
- sluzasta mlečnica
- vonjava mlečniva
- sljudnati tintovec
- bledični lupinar
- rjava koprenka
- pšenična razcepljenka

Lep pozdrav,
Slavko

othyka

Pozdravljeni
prosil bi za ddeterminacijo dveh vrst gob. za prvo me zanima, če je slučajno karželj, za drugo me zanima če je užitna.
Po vonju je zelo aromatična...?, Pri dotiku z jezikom ni zaznati grenkobe.
za odgovor se vnaprej zahvaljujem.
LP

slavko

Zgoraj je rdeča mušnica, ki je strupena. Mušnice ni majo grenkega ali pekočega okusa, pa so nekatere vendarle smrtno nevarne. Na spodnjih dveh posnetkih pa je ovčji mesnatovec, užitna vrsta.

Lep pozdrav,
Slavko

mali8

Pozdravljeni,

Prosim za determinacijo_
- Gobji skupek raste v travi v bližini raste Vrba (če je to kaj povezano).
- Druga raste v listnatem gozdu ob štoru (mislim da je bil hrastov), na najdbišču jih je bilo še nekaj.
- Za lesno pa me zanima ali gre za Trametes versicolor?

Hvala za informacije