Determiniranje 2022

Začel/a klavir, 01 Januar 2022, 00:25

Prejšnja tema - Naslednja tema

lojz98

prosim za determinacijo.

vnaprej hvala.

slavko

1 in 2 je jesenski goban, 3 pa vijoličasta koprenka.

Lep pozdrav,
Slavko

othyka

Zdravo
Prosil bi za determinaciji gob na sliki. Domnevam, da so štorovke, vendar nisem 100%.
V začetku oktobra sem jih našel v gozdu. Bilo jih je kar precej na dveh štorij in odmrlem deblu.
Za odgovor se Vam vnaprej zahvaljujem.

slavko

rumenovenčne mraznice oz. štorovke, pogojno užitna vrsta.

Lep pozdrav,
Slavko

Belizar

Pozdravljeni,

prosim za determinacijo gob na fotografiji. Gobe so zrasle pod hruško. So podobne travniškemu kukmaku, vendar nisem 100% prepričan. Mlada goba ima belo-rumeno trosišče, starejša pa že malo rozasto. Gre za kakšno vrsto kukmaka? So gobe užitne? Hvala za pomoč.

K_e_m_P

Pozdravljeni

prosim za determinacijo.









Hvala.

LP

Gobar572

 
Citat od: slavko dne 17 Oktober 2022, 08:07
Gobar572 #203, od zgoraj navzdol je najverjetneje:
- navadna koprenka
- mekinasta bledivka
- poljska koprenka
- nepravilna koprenka
- vrsta strniščnice
- lilasta mlečnica

Lep pozdrav,
Slavko

Najlepša hvala za determinacijo!

Nekatere sem sumil (zimsko, navadno koprenko) katere bi lahko bile, pa me je zanimalo še neodvisno mnenje strokovnjaka. Določene pa verjetno sploh ne bi uspel najti. Tudi slike bi se dalo še boljše narediti.

Bi mogoče lahko tisto namesto žarobetne kolobarnice bila milnata kolobarnica? Ker se mi luskice na klobuku ne zdijo tako izrazite. Obe pa imata luskice po betu. Žal bet, če rdeči nisem gledal, tudi okušal nisem gobe. Vse gobe so bile nabrane na Goričkem

Zanima pa me še vaše mnenje glede ene golobice zelene barve. Slika je vzeta iz interneta in zanima me, če gre v tem primeru za zelankasto golobico ali zeleno. Zelenkaste sem vajen, da imajo po klobuku kot zeleni poprh*, bolj hrapav klobuk. Zelene pa bolj sijoče barve.

Hvala in lep pozdrav!

slavko

Mislim, da je modrikasta golobica.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

K_e_m_P #215, videti je kot navadni porfirnik.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Belizar #214, mislim, da so poljski kukmaki.

Lep pozdrav,
Slavko

bor

Pozdravljeni,

prosim za determinacijo. Ali gre za turka?

Hvala in srečno.

slavko

Brezov turek, užitna vrsta.

Lep pozdrav,
Slavko

Osterman

Ponovno bi prosil za pomoč pri determinaciji.
Mislim, da gre za:
1. Žaltava korenarka
2. in 3. Zavita širokolistarica
Hvala in lep pozdrav

peter-vipavska

Pozdravljeni.
Koprenke, kolesnice (in še marsikaj podobnega) mi ne gredo najboljše od rok za določanje.
Prosil bi za določitev dveh vrst - travnik ob sestoju črnega bora in mešanih listavcev. Vipavska.

Hvala.
Peter

peter-vipavska

Še ena prošnja (pa mislim, da jih bol letos še kar nekaj), ker sem bolj kot košaro polnil kartico na fotoaparatu.
Tokrat gre za dolg do 12-letnega fantiča, ki se podaja na prve gobarske korake. Mu pomagam (tudi s spoštovanjem in previdnostjo do vrst, ki jih pomanjkljivo ali ne poznam)
No, začel je s kukmaki, ki rastejo v njihovem vinogradu.
Prosil sem ga, naj mi prinese vse, kar ima bele lističe, kar ima roza in ni karbolni, pa oi pregledu roma v lonec.
In problem: dobil sem dve gobi brez dnišča beta:
- ena kuštrava kot ponesrečen dežnik brez obročka
- druga - lepa kot mušnica, a bi lahko bil tudi kukmak z belimi lističi.

Če lahko kdo pomaga, hvala.
Če ne gre - tudi v redu. Vsaka info. DOBRODOŠLA!
Peter