Determiniranje 2021

Začel/a gusar76, 01 Januar 2021, 21:57

Prejšnja tema - Naslednja tema

K_e_m_P


K_e_m_P

Pozdravljeni,

prosim za determinacijo.

1.







2.







3.

Gobe kot neke vrste blago.









4.







5.

Ob prerezu je malenkost pomodrel, a je barva čez čas izginila.









6.

Gobe kot žele.







7.





8.









9.







Hvala.

LP

matej03

Pozdrav!

Po dolgem času sem se spet znajdel v gozdu. In ob sprehodu sem opazil da veliko gob raste na štorih. Super. To bo dobra juha sem si rekel. Saj kdo pa ne pozna štorovke oz. Mraznice. Rastejo šopasto.. jesen je tu. Malo je poprhnjena ali kako se temu reče, kosmata po vrhu. To je to. In začnem nabirati. Niti ne pomislim da bi lahko bilo z njimi kaj narobe. Vem da še tako rastejo tudi žveplenke.. ampak to niso te.  Vzamem si čas.. oberem par štorov. Posmukam klobuke, stebla pa puščam kar na deblu.

Potem pridem domov. Vseeno iz previdnosti vzamem v roke par knjig ki jih imam o gobah in začnem listati. Nato hitro ugotovim da male štorovke niti ne poznam. In da so se po mojih mislih predvsem motale mraznice.. Ampak v družini smo tem vedno rekli štorovke. Zdaj tudi vidim da obstaja možnost smrtne zamenjave z obrobljeno kučmico. Stebel nimam da bi lahko bolj podrobno determiniral.. ostal so mi samo klobuki.. in velika zmeda v glavi. 

Veliko različnih odtenkov je. Ene so bolj svetle. druge temnejše.. ene so kosmate.. druge niso.. Ene so spodaj bele.. druge rjave.

Vem da slika ni primerna za globjo determinacijo ker imam samo klobuke. Ampak bi resnično bil zelo vesel in hvaležen, če bi me lahko kdo malo bolj podučil o tem kaj zdaj imam na mizi.

Najlepša hvala, Matej

https://shrani.si/f/3s/Rx/1BBOLqwx/gobe.jpg

Lojze07

Brez skrbi, na sliki imaš v glavnem, če ne samo, črnomekinaste mraznice, pogojno užitne.
Tudi jaz sem jih včeraj kar nekaj nabral.
Tiste z belimi lističi so mlajše, z rjavimi pa (pre)stare...
Za sto procentno gotovost pa počakaj na g. Slavka.

Vse dobro in Bog žegnaj.

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

slavko

matej03 #173, se strinjam s tem, kar je napisal Lojze07.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

K_e_m_P #176, od zgoraj navzdol je najverjetneje:
- bodičasta trnovka (3 x)
- rumenovenčna mraznica (3 x)
- gobe, ki jih je napadla plesen (4 x)
- rdečkasta trehlenka (3 x)
- leponogi goba (4 x); pri 4 posnetku, kjer je goban prerezan, je pod njim črtkan košek
- uhati drhtavež (3 x)
- jelkova plamenka (2 x)
- rdečkasta trhlenka (4 x)
- oranžna latvica

Lep pozdrav,
Slavko

K_e_m_P


mušnica91

Zdravo, tele gobice rastejo blizu kompostnika na trati pred hišo. Prosim za pomoč pri determinaciji.



slavko

Na posnetkih je najverjeteneje votlobetni kukmakovec, ki je užitna vrsta.

Lep pozdrav,
Slavko

IgorW

Pozdravljeni

Danes sem na vrtu sredi Ljubljane pod našo smreko našel tole gobico. Prvič.
G. Slavko za katero gobico gre ? Je celo užitna morda ?
LP

mušnica91

Citat od: slavko dne 28 September 2021, 18:34
Na posnetkih je najverjeteneje votlobetni kukmakovec, ki je užitna vrsta.

Lep pozdrav,
Slavko

Hvala. No pa sem prišparala pri trgovinskih šampinjonih. Danes bodo kar teli za kosilo. :)
Lep pozdrav.

mušnica91

Spet prosim za pomoč. Sem skoraj 100%, ampak me štorovke malo strašijo. Je prava? Našla sem tudi luskave, ampak jih nisem upala nabrat. In druga goba, če je lisičkovec?






slavko

Na prvih dveh posnetkih je najverjetneje čebulasta mraznica, pogojno užitna, na spodnjih dveh pa divji lisičkovec, prav tako pogojno užitna vrsta.

Lep pozdra,
Slavko

slavko

IgorW #144, na posnetkih so kukmakovci. najverjetneje votlobetni kukmakovec. Kukmakovci so užitne vrste gob.

Lep pozdrav,
Slavko

BubikolRamios

http://www.gobe.si/Gobe/GymnopilusSpectabilis

CitatČe gledamo le na kožasti obroček in rast na lesu, lahko vrsto zamenjamo z neužitno bleščavo luskarico (Phaeolepiota aurea).

Bi pomenilo, da Phaeolepiota aurea raste na lesu  ? Po moje ne.