Determiniranje 2020

Začel/a klavir, 04 Januar 2020, 17:16

Prejšnja tema - Naslednja tema

Wezdor

Zdravo, mama je nabrala nekatere gobe pa me zanimajo katere vrste so. Hvala




Miranm

Pozdravljeni,

ali je to rumeni goban. Raste v mešanem hribu, poleg šampinjonov in jurčkov.

malce poplavi na pritisk ali ob prerezu, bolj trd bet. Verjetno je malce starejši.

hvala za informacijo
Miran

gusar76

Citat od: Miranm dne 28 Oktober 2020, 17:02
Pozdravljeni,

ali je to rumeni goban. Raste v mešanem hribu, poleg šampinjonov in jurčkov.

malce poplavi na pritisk ali ob prerezu, bolj trd bet. Verjetno je malce starejši.

hvala za informacijo
Miran

Rekel bi, da je peščena lupljivka.

LP

gusar76

Pobral sem gobe v prepričanju, da gre za trdokožne zajčke, sedaj pa nisem več tako prepričan, da je to to!
KLOBUK: rjav, bleščeč, pološčen, žarkasto rahlo nakosmičen, po robu - zaradi pritiska- črni;
TROSOVNICA: lističi široki, sivi, pripeti na bet, ob robu klobuka podvojeni, na pritisk rahlo temnijo, trosni prah je bel;
BET: v dnišču močno odebeljen, siv, vzdolžno progast, zraščen s preostalimi gobami, pod klobukom precej ožji, svetlejši, bel, brez obročka;
RASTIŠČE: travnik, a direktno pod smreko, zraščenih skupaj vsaj 70 primerkov v kolobarju;
MESO: belo, čvrsto, vonj nevtralen, okus prijeten, ne peče, ne greni, rahlo sivi na pritisk.

Podvihani zajček?

gusar76

Dinarski jelovo bukov gozd. Pod jelko in bukvijo. Po izgledu bi rekel, da je hojeva polževka, vendar ne diši po terpentinu ali smoli, tudi okus ni tak. Meni zelo diši kot marčevka! Prosim za determinacijo.

gusar76

Pegasta kolobarnica? Ne greni, ne peče. Precej večja kot prstena kolobarnica. Dinarski jelovo bukov gozd.

gusar76

Enako rastišče. Koprenka?


gusar76

Citat od: BubikolRamios dne 28 Oktober 2020, 20:25
Hygrophorus x ?  Vse je sluzavo bet in klobuk.
http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=ae353c515ec046fabe78de71bca8fa19

Mislim, da imava enako vprašanje. :) Tudi moje so bile zelo sluzave. Izgleda kot hojeva polževka, vendar mene vonj spominja na marčevko in ne na smolo ali terpentin.

slavko

BubikolRamios #487, če nima vonja po terpentinu, je gozdna polževka.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

gusar76 #486, najverjetneje je sinja koprenka.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

gusar76 #485, najverjetneje je pegasta kolobarnica, ki je strupena.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

gusar76 #484, najverjetneje je gozdna polževka.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

gusar76 #483, najverjetneje so umazani zajčki.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

miranm #481, na posnetku je peščena lupljivka, ki je užitna vrsta..

Lep pozdrav,
Slavko