Determiniranje 2020

Začel/a klavir, 04 Januar 2020, 17:16

Prejšnja tema - Naslednja tema

Veritas Vincit

Pozdravljeni,

zanima me katere so spodnje gobe. Zadnje 3 so bile delno vijolične/roza kar se slabo vidi na slikah - 4&5 spodaj, zadnja 6 pa predvsem zgoraj.

Hvala, lp

slavko

Od zgoraj navzdol je najverjetneje:
- na prvih dveh posnetkih rjavi ježevec
- zraščeni mesnatovec
- čokata žilolistka (pri nas zavarovana)
- lilasta koprenka
- čokata žilolistka (pri nas zavarovana)

Lep pozdrav,
Slavko

gusar76

Lojasta koprenka?

slavko

Na posnetku je smrdljiva golobica, ali pa mandljeva golobica (odvisno od vonja). Obe sta neužitni.

Pri koprenkah je treba biti pozoren na majhne nitke, ki povezujejo klobuk z betom. Tem drobnim gostim nitkam pravimo kopreno. Kopreno je vidno le pri mladih gobah. Ko pa se klobuk odpre, se nitke pretrgajo in niso več vidne. Ker pa imajo koprenke rjav trosni prah, je na betu pogosto opaziti rjav obroč, ko trosi padejo na ostanke koprene.

Lep pozdrav,
Slavko

gusar76

Najlepša hvala g. Slavko.

markozi

Pozdravljeni,

prosim vas za določitev gob. Poskušam ugotoviti, ali je na prvih 2 fotografijah rumeni ježek, nato na 3 in 4 kostanjasti goban in 5 ena izmed koprenk. Na betu se mi namreč zdi, da se vidi rjavi trosni prah, ki je ujet na ostankih koprene (kakor je zadnjič zapisal g. Slavko pri prepoznavanju starejših koprenk).

Hvala lepa za pomoč!

Lep pozdrav
Marko

lojz98

prosim za determinacijo.
vnaprej hvala.

slavko

Od zgoraj navzdol je najverjetneje:
- klena ježevka
- medla mlečnica
- žoltorobi rjavopor
- rumeni ježek

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

markozi #200, od zgoraj navzdol je najverjetneje:
- rumeni ježek (2 x)
- kostanjasti goban (2 x)
- pegasta koprenka

Lep pozdrav,
Slavko

markozi

Gospod Slavko,
najlepša hvala!
Lep pozdrav
Marko

klemenflor

#205
Pozdravljeni,
zanima me determinacija sledeče gobe:






ali je to žametasti goban?

Sem sicer prvič na forumu in nisem nikjer zasledil, da bi kaj pisalo o pripravi pogojno užitnih gob in njihovi termični obdelavi ter receptih? sem morda kje spregledal?

hvala in lep pozdrav,
klemen

slavko

Na posnetkih je žametasti goban. Pogojno užitno pri opisu gob pomeni, da je v surovem stanju strupena, prekuhana pa je užitna. Termična obdelava uniči strupe, ki so termolabilni.

Gobo je torej pred uporabo treba bodisi prekuhati ali prepražiti. Svetujem vam, da gobo narežete na čim tanjše kose, saj bo potem toplota uničila strupe v krajšem času. Če boste gobe vlagali, bodo verjetno gobe imele večje kose, zato je treba čas kuhanja počelati, da vrejo vsaj 10 - 15 minut. Priporočam, da vodo odlijete, ker snovi v gobah vodo obarvajo.

Lep pozdrav,
Slavko

Banditbanger

Pozdravljeni!

Mene pa zanima, katera goba je na sliki - zrasle so na kompostu, v katerem
je precej žagovine...
Podgobnik gobe

podgobnik.eu

Veritas Vincit

Zdravo Slavko,

a mi lahko prosim determiniraš katera je tale goba, rastla je na smreki?

Hvala, lp

klemenflor



Najlepša hvala za obrazložitev. Jaz sem jo vrel 20 minut ter vodo odlil. Ali jo lahko potem posušim in uporabim suho?

Hvala še enkrat za vašo pomoč in čas.

Lep pozdrav,
Klemen

Citat od: slavko dne 15 September 2020, 08:12
Na posnetkih je žametasti goban. Pogojno užitno pri opisu gob pomeni, da je v surovem stanju strupena, prekuhana pa je užitna. Termična obdelava uniči strupe, ki so termolabilni.

Gobo je torej pred uporabo treba bodisi prekuhati ali prepražiti. Svetujem vam, da gobo narežete na čim tanjše kose, saj bo potem toplota uničila strupe v krajšem času. Če boste gobe vlagali, bodo verjetno gobe imele večje kose, zato je treba čas kuhanja počelati, da vrejo vsaj 10 - 15 minut. Priporočam, da vodo odlijete, ker snovi v gobah vodo obarvajo.

Lep pozdrav,
Slavko