Determiniranje 2020

Začel/a klavir, 04 Januar 2020, 17:16

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

hhsk #635, mraznice so uporabne, dokler so klobuki polkrožne oblike ali ravni. Ko se vbočijo (konkavna oblika), je to znak, da ste našli stare primerke, ki niso več uporabni.

Lep pozdrav,
Slavko

BubikolRamios

#646
morda je tale Pesniška polževka: http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id=ae353c515ec046fabe78de71bca8fa19 ?
Rastišče mlad smrekov gozd.

http://www.gobe.si/Gobe/HygrophorusPoetarum

CitatTROSOVNICA: lističi so beli in debeli, razmaknjeni, priraščeni na bet, ostrinke so obrnjene nekoliko po betu navzdol, proti robu so lističi gostejši zaradi vmesnih lističev, pri starih gobah postanejo pogosto rahlo okrasti.
Bold ne vem kaj točno pomeni ?

http://www.gobe.si/Gobe/HygrophorusNemoreus
CitatPesniška polževka (Hygrophorus poetarum) je prav tako podobne barve in oblike, zraste nekoliko večja, klobuk meri 5-20 cm, pod klobukom ima na betu prozorne kapljice

slavko

Za polževko ima preveč goste lističe.

Lep pozdrav,
Slavko

Veritas Vincit

Lep pozdrav,

zanimajo me spodnje gobe, če se iz slik lahko determinira? Prvi 2 sliki so iste, male bele.

bojan

Prosim za določitev vrste za gobe na priloženih fotografijah.

Za prejet odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem.

Lep ppzdrav
Bojan

slavko

Od zgoraj navzdol je najverjetneje:
- orjaška strniščnica (2 x)
- zbledela črnivka
- vijoličasta sehlica
- belkasti govnar
- opečnata žveplenjača

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Veritas Vincit #648, od zgoraj navzdol je najverjetneje:
- grebenasta grivača (2 x)
- navadna trdokožnica
- rdečeča zeleniolistka
- velika rdečelistka
- kocasta kolobarnica

Lep pozdrav,
Slavko

Miranm

Pozdravljeni,

nekako mi ne uspe najti sivk na našem koncu. Našel sem pa to lepo gobo, po knjigi je mogoče modrikasta golobica. Ali se strinjate, kakšna možnost zamenjave s strupeno?

Koža se lupi, bed bel in ne posivi, brez močnega vonja (vonjam bolj slabo :-)

Hvala vnaprej in lep pozdrav
Miran


gusar76


gusar76

Varljivi dežniček?

Rastišče: sredi kolovoza, v travi na prodni matični osnovi.
Klobuk: 10 cm premera, bet: 5 cm dolg - žal, ga nisem uspel odtrgati skupaj z dniščem, se je pa goba precej namučila, da je pokukala skozi travno rušo in je, tako kot nekatere golobice, ki rastejo na travnikih, razvila del klobuka že v zemlji in razpokala. Zastiralo nepremično, obrnjeno navzgor! Lističi: zelo gosti, beli, meso ne spremeni barve, vonj prijeten - po gobah.

Rasla sta dva primerka, zelo skupaj.

Prosim za determinacijo.

gusar76

Citat od: Miranm dne 08 November 2020, 18:17
Pozdravljeni,

nekako mi ne uspe najti sivk na našem koncu. Našel sem pa to lepo gobo, po knjigi je mogoče modrikasta golobica. Ali se strinjate, kakšna možnost zamenjave s strupeno?

Koža se lupi, bed bel in ne posivi, brez močnega vonja (vonjam bolj slabo :-)

Hvala vnaprej in lep pozdrav
Miran

Ja, in skoraj ne moreš zamenjati s kakšno strupeno gobo. Drugače pa: poizkusi košček klobuka in če ne greni ali peče, je užitna. To velja tudi za ostale golobice.

migaj

Je to orjaški dežnik, kaj pa manjša?

migaj

Katere gobe so to?


gusar76

Migaj, dežniki so videti pravi, za kaj več (kateri vrsti sta) bo potrebno počakati na g. Slavka. Ponavadi deluje, če se zastiralo lahko premika, brez da bi ga pretrgal.

Spodnje, v zadnjem sporočilu so kostanjeve polstenke.

LP

slavko

migaj #657, na zgornjih dveh posnetkih je kostanjasti goban, na spodnjem pa rdečebetni polstenec, ki je že star.

Lep pozdrav,
Slavko