Gobarjenje 2020

Začel/a klavir, 04 Januar 2020, 17:15

Prejšnja tema - Naslednja tema

Triglav

Najdenček

Ta Pravi Gobar

Citat od: Iwo dne 13 Oktober 2020, 10:13
Do kvalitetnega področja z gobami imam 60km, zato se mi bolj splača gobe kupit v trgovini. Enkrat na leto pa vseeno grem in takrat večinoma nabiram druge gobe, redko se zgodi da takrat najdem vsaj enega jurčka. Redni gobarji poberete vse velike in majhne, zato pa je jurčkov tako malo ker jih vse poberete preden goba spusti trose ... nekateri  žal samo pametujete da ne pobirat majhnih, ko pa greste v gozd za vami prav tako ne ostane niti en "fižolček", a ne enajsterka?!! Še dobro, da se vam občasno tu pa tam skrije kakšen majhen "fižolek", ker drugače bi že jurčki bili iztrebljeni na vaših področjih. Žal vsi gobarji delate enako (razen zelo redke izjeme in takih je mogoče 2%, in nobeden izmed vas ni med njimi)
Komaj drugi prispevek pa nas že komplet vse do zadnjega napade da vsi delamo enako - pobiramo fižolčke.  He he heee ... Razkurnik, ha ?  Perfektno ime na gmail.com

Triglav

Pred nekaj leti se je govorilo, da so lisičke v izumrtju. Letos pa je bilo lisičk toliko kot že dolgo ne, nekaj podobno je z jurčki, ki pa niso edino užitne gobe. Veliko pomembneje je pravilno nabiranje gob.

rene

Zanimivo letos pa vsaj na mojih "placih" zelo malo lisičk in v zadnjem mesecu pa pol veliko jurčkov. Pa so vsi jamrali, da je letos bila sezona zelo slaba...





Sem bil 3 nedelje zapored po kosilu v gozdu in se je kar lepo nabralo ;D

Leonardo

Citat od: klavir dne 09 Oktober 2020, 16:53
Takole lepo so pa na Pohorju rasle lisičke...eni trije taki risi ;D


Craterellus (Cantharellus) lutescens


Zelo lepa bera . Tudi sam sem nekoč imel takšno srečo na Pohorju proti Šumiku ! Letos je cesta neprevozna z normalnimi vozili zato je verjetno ostala takšna bera .
Dober tek ! 
Le hod po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Iwo

Imeli ste srečo da vas ni prehitel - Ta Pravi Gobar - ker potem nebi našli niti ene najmanjše lisičke.  ha, ha, ha ...   ;)

klavir

Še zadnje gobe pod Arehom sva danes z mojo rešila pred snegom. Zajčke za omake in vlaganje - meni ena najljubših gob, ter uhati drhtavež za solato (bilo je tudi nekaj ledenk) - te pa bom malo razdelil naokrog... jih je bilo pa že težko čistiti na rastišču, saj ne, da bi bile zmrznjene, ampak že blizu temu... Gotovo jim pa to pomaga za boljšo rast. Ta velike zajčke uporabljamo za kuharijo, kot že rečeno, majhne pa za v kis. Seveda je v šopu zmeraj kakšna premajhna goba, ampak pri šopastih gobah je žal tako, da moraš pobrati cel šop, če je v splošnem dovolj velik, saj raste v celoti in puščene gobe ne bi nadaljevale z rastjo - preverjeno. Je pa zanimivo - vse v splošnem pobrano - zajčki že najmanj desetkrat pregledovani, ta večji obrnjeni, pa jih kljub vsemu noben ni upal vzeti. Saj boljše ne, če nisi stoodstoten :)




 
Mimogrede, se mi zdi, da je cesta proti Šumiku lepo prevozna, razen če se je v zadnjem mesecu kaj spremenilo...

kobanc

Med nabiranjem kostanja se je prikazal.

Triglav

Tudi meni se je med nabiranjem kostanja prikazal spodnji tip

gusar76

Citat od: klavir dne 13 Oktober 2020, 20:04
Še zadnje gobe pod Arehom sva danes z mojo rešila pred snegom. Zajčke za omake in vlaganje - meni ena najljubših gob, ter uhati drhtavež za solato (bilo je tudi nekaj ledenk) - te pa bom malo razdelil naokrog... jih je bilo pa že težko čistiti na rastišču, saj ne, da bi bile zmrznjene, ampak že blizu temu... Gotovo jim pa to pomaga za boljšo rast. Ta velike zajčke uporabljamo za kuharijo, kot že rečeno, majhne pa za v kis. Seveda je v šopu zmeraj kakšna premajhna goba, ampak pri šopastih gobah je žal tako, da moraš pobrati cel šop, če je v splošnem dovolj velik, saj raste v celoti in puščene gobe ne bi nadaljevale z rastjo - preverjeno. Je pa zanimivo - vse v splošnem pobrano - zajčki že najmanj desetkrat pregledovani, ta večji obrnjeni, pa jih kljub vsemu noben ni upal vzeti. Saj boljše ne, če nisi stoodstoten :)




 Bravo, Klavir! Lepa bera!
Mimogrede, se mi zdi, da je cesta proti Šumiku lepo prevozna, razen če se je v zadnjem mesecu kaj spremenilo...


gusar76

Citat od: rene dne 13 Oktober 2020, 13:24
Zanimivo letos pa vsaj na mojih "placih" zelo malo lisičk in v zadnjem mesecu pa pol veliko jurčkov. Pa so vsi jamrali, da je letos bila sezona zelo slaba...





Sem bil 3 nedelje zapored po kosilu v gozdu in se je kar lepo nabralo ;D

Žal, se te zadnje trditve ne da potrditi iz priloženih fotografij.  :D Drugače pa: hvala Bogu, da uživamo v naravi! LP

gusar76

Na forumu pogrešam Anico in njena poročila rasti na Goričkem.

Ali nič ne raste, ali pa kaj ni v redu?!

LP

rene

Če bi objavo košaro se bi pa vsi zgražali... Te dni konkretno rastejo marele in tu pa tam jesenski gobani z črno kapo do 800 m.n.v.
Pa vso srečo vsem  :)

kobanc

V "mojem koncu" je bilo letos gob dovolj. Sedaj, jeseni, sicer manj, pa zato čez poletje več kot je običajno.
Se pa strinjam, da na gobarski forum ne sodijo polne košare ali polne mize jurčkov. Poslikajmo jih v naravi in naredimo veselje ob gledanju slik še tistim, ki nimajo možnosti oditi v gozd ali jih ne najdejo. Sam sem pogost obiskovalec gozda predvsem zaradi zdravja, pa vseeno rad pogledam kakšen lep motiv gobe na forumu.

gusar76

Citat od: rene dne 15 Oktober 2020, 12:47
Če bi objavo košaro se bi pa vsi zgražali... Te dni konkretno rastejo marele in tu pa tam jesenski gobani z črno kapo do 800 m.n.v.
Pa vso srečo vsem  :)

Res je.  ;) Je že bolje, če je človek previden. Ali se ljudem zdi preveč nabranih gob, ali niso dovolj očiščene, ali se jim zdijo premajhne, ali pa prestare. Seveda v glavnem ljudi to moti pri drugih - tu gre za tipično napako pripisovanja, kjer so njihova dobra dela (uspehi) rezultat njihovega lastnega truda, neuspehe pa doživljajo (doživljamo) kot splet neugodnih okoliščin, brez njihovega (našega) vpliva na stvari. Seveda je zadeva obratno sorazmerna, kadar sodijo (sodimo) druge.  :D Zato bi bilo dobro o tem razmisliti pred objavljanjem prispevkov na forumu in to v obeh vlogah, tako pri objavljanju, kot pri komentiranju, saj ni namen, da se med seboj žalimo pri delu, ki ga imamo vsi radi.  ;)

Pri nas v osrednji Sloveniji je pretežno slabo.  :(Malo lisičk, jurčkov skorajda ni, marele rastejo sicer lepo, vsega ostalega pa je le za vzorec. Tu in tam kakšen goban - a zelo poredko.

LP