Katere gobe so to?

Začel/a robertotrm, 31 Avgust 2007, 23:56

Prejšnja tema - Naslednja tema

robertotrm

Pozdravljeni,
prosil bi za identifikacijo tehle gob.
Rastejo na travniku, v sopih. So rjavkaste barve, tako kot na fotki kjer so trosnice. Ne tako zelo roza, kot na fotkah (najbrz zaradi sonca).

lp
Robert






robertotrm


slavko

Robertotrm, našli ste dišečo sehlico (Marasmius oreades), užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

Nagi Bator

Na teh dveh primerih se lepo vidi kako hitro na fotografiji izgledajo gobe drugace kot v resnici.

slavko

Zaradi tega je treba vzeti določevanje po slikah izključno kot smernico za nadaljnje iskanje, ne pa kot gotovo dejstvo.

Določene gobe so tako značilne, da jih je možno spoznati takoj, veliko pa jih ni možno prepoznati iz fotografij.

Lep pozdrav,
Slavko

SlavcR

Pozdravljeni!

Katera goba je to?


trobentica

Živjo

Zanima me kateri goban je to? Ali je užiten?






Kaj pa tale? Samo dotaknila sem se in je čisto pomodrel. Je to morda kostanjevka?







slavko

SlavcR in Trobentica, na slikah sta kostanjasta polstenka (Xerocomus badius) ali po domače kostanjevka, ki je dobra in užitna goba. Običajno malce plavi, pri toplotni obdelavi pa ta barva izgine.

trobentica

Gospod Slavko

hvala lepa. Danes bo gobova juha:)

lp

Jožica

#264
Dober večer ....

Sem novinka na tem forumu pa me zanima kako prav oddati sporočilo?
oz. kam morem pritisnat da lahko nakej uprašam....

Okolii doma mi rastejo neke gobice za katere ne vem katere so
pa bi jih vam pokazala..



Spoznam se na gobe bol malo.Poznam samo
lisičke pa jurčeke. Upam da mi boste lahko pomagali pri prepoznavanju

lp.





Jožica

tole pa je raslo  ob gozdni jasi ....
in bilo je vse sluzasto od beta pa do klobuka



slavko

Jožica, v prihodnje prosim za nekoliko boljše fotografije. Tiste rjave gobice na prvi sliki bi bilo dobro slikati tudi od strani, da bi se videli beti in lističi. Na tak način rastejo črnivke (Psathyrella), ki so gniloživke in rastejo na strohnelem lesu ali štorih.

Tista sluzasta goba vam je bolje uspela. Gre za gobo iz rodu koprenk (Cortinarius), verjetno nažlebkano koprenko (Cortinarius elatior), ki velja za užitno. Vendar vam koprenk ne bi priporočal za uživanje, če jih ne poznate dovolj dobro, saj je možnost zamenjave s strupenimi vrstami velika.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Dragec, mislim da ste našli prožno lupljivo (Suillus bovinus), ki je užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

borec47

Pozdravljeni!

Včiraj sem nabiral gobe in naletel na gobe ki so na sliki, zanima me če so užitne?
Ali je morda ta goba veliki slinar?

Hvala!

Lp Borec