Gobarjenje 2015

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2015, 11:52

Prejšnja tema - Naslednja tema

dr.boletus

Janko , vprašati bi moral moje prijatelje , sosede in znance . . . ki jih povabim na gobarjenje ( oz. si kar sami " rezervirajo " termin ) ,
kaj si mislijo o moji " gobarski poštenosti " . Doma pojemo ( v enem letu ) kakšne 2 košari jurčkov , košaro lisičk , 15 marel in kakšno
sirovko ali golobico za na žar ter nekaj črnih trobent za dodatek mesnim omakam . Ostalo odnesejo zgoraj omenjeni , kot šoferji in
nosači košar . Mikrolokacije pa seveda obstajajo , grem in poberem , mimogrede . . . medtem ko ostali pregledujejo bližnje terene . . in tako je
tudi prav ( da ne pohodijo vsega in puščajo obrezkov na vidnih mestih ) . Na Jančah se pa mogoče vidimo , v kratkem bom prišel po
košaro debelega kostanja in tistih nekaj jurčkov na parih mikrolokacijah , kot vsako leto . Na Jančah jurčkov trenutno še ni , odgnali bodo v
kratkem . .

šahmat

Hi!

Mene zanima katera goba je tole? In seveda če je užitna?
V moji knjigi je nisem našel. Diši pa zelo lepo.



solatar

Zelo lepo bi bilo do ostalih uporabnikov, če bi to vprašanje postavil v pravi temi in pa pri objavi pazil na ustrezno velikost slik, kot je bilo to že prevečkrat napisano ???, ker je takšna objava vsaj zame precej moteča  >:(.

Pa lep pozdrav  :laugh:

enastajerka

Šahmat... mislim da je na fotkah gorska bondarčevka

http://www.gobe.si/Gobe/BondarzewiaMesenterica

sem jo v začetku avgusta tudi jaz našla in v temi determiniranje prosila za določitev..lahko tam pogledaš še moje fotke...tudi moje gobe so bile temnejše, kot pa so tam na fotkah med opisi gob...

LP

robert11

ja, dr.boletus, seveda gobe v gorenjskem koncu sedaj zelo rastejo. saj je tudi gorenjski konec veliko bolj namakalo kot štajersko in prekmurje.
pohorje je trenutno kar suho, da ne govorim o halozah in goričkem, kjer sploh ni gob. če bo ta teden kaj pri nas še namočilo, bo oktobra še kaj za nabrat.
lp
robert

strastengobar

Pozdravljeni!

Ja nič prleški gozdovi suhi kot poper. V celem gozdu 2neznani gobi sem pa na moje presenečenje našel 6 dežnikaric.

In sedaj mam eno VELIKO željo. In sicer iti gobarit na pohorje. Nekaj postov nazaj sem prebral, da se je tam kar nekaj nabralo pa tudi pohorski gozdovi se mi po slikah zelo dopadejo, čisto drugace kot goričko itd... Lani sem nekaj na pamet sprobaval gobarit ob smučišu navzgor ampak se je izkazalo za zgrešeno.. Sedaj me zanimajo tereni kot so šumik, areh, klopni vrh saj se o teh terenih največ piše... Vem, da je težko ljudem izdati terene ampak jaz tako ali tako ne hodim gobarit na pohorje, amapak si neizmerno želim enkrat iti v pohorski gozd gobarit, brez, da nekje lutam na pamet. Tak, da bi prosil če bi mi kdo hotel pomagat, prek zs, kako in kaj.. V maribor se pa odpravljam jutri ali pa v torek zjutraj ker imam neke opravke. Že vnaprej se zahvaljujem za pomoč.

Lp vsem gobarjem.

tasi

Slavko rabim vašo pomoč.....ali je to mogoče rumeni goban, ki je užiten

slavko

Na posnetku je rumeni goban (Boletus appendiculatus), ki je užiten.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

šahmat, mislim, da ste našli črnečo velezraščenko (Meripilus giganteus), ki je mlada užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

robert11

strastengobar, če se boš odpravil na pohorje, predlagam da se NE podaš na areh ali pa ob smučarskih progah. po tem vikendu boš našel verjetno le smeti. kot si sam napisal, ti predlagam šumik ali klopni vrh. čeprav tudi tam zna bit podobno. avto parkiraj na varnem mestu, potem pa štejejo samo metri oz. kilometri. na telefon si s kakšno aplikacijo shrani pozicijo avta, potem pa samo hodi. jaz uporabljam GPS find me ali All sport GPS free. potegneš si jih v prgovini play.
če si gobar potem veš kakšni "tereni" bi bili za gobane. pa želim ti veliko sreče.
lp
robert

počasna

 :D tudi jaz včeraj našla mojega prvega ... jurčka, tačrnega, jessss

Ta Pravi Gobar

Aja zato imaš ime POČASNA ...  He he heee ...  ;D ;D ;D

Pa seveda čestitke, saj bo ...

klavir

Strastengobar, nočem pokvarit motivacije ali kaj podobnega, samo da ne bo potem razočaranja: na Pohorje se je splačalo iti do pred tednom dni, ko je sicer bila diverziteta slabša kot običajno, a zraslo je nenavadno veliko rdečih mušnic in jesenskih gobanov, zraven pa še precej zlasti lešnikovih in okrastih golobic. Včeraj sem sam preveril, kakšno je najnovejše stanje, in sicer na terenih med in pod Ribniško kočo ter Kopami. Moje opažanje je, da so gobani in golobice (razen okrastih) prenehale z rastjo, vse je bilo prestaro, videl sem edino par mladih rdečih mušnic ter kar precej lupinarjev - v sili hudič pač lupinarje žre... :D. Kdor pozna in nabira več vrst gob, bo nekaj še našel, sicer pa ne - lepo pa je vedno na Pohorju. Lisičk pa na celem Pohorju letos pravzaprav sploh ni - lani so v tem času na veliko rasle lijaste... No, v višjih legah se konec septembra sezona ponavadi zaključi, bolj je problem, da v nižinah na celem Štajerskem in Prekmurju, pa kolikor sledim forum, tudi drugod, praktično sploh ni gob... Vsaj po mojem za to ni krivo samo vreme, ampak kaj bolj zloveščega, saj kakšne ektremne suše niti ni, gobe so znale rasti že v dosti slabših pogojih. - Ampak, kakorkoli, dobro je vsaj to, da sem tokrat prvič osvojil vrh Pohorja, to pa tudi nekaj šteje, hehe. (1543m, Črni Vrh).
lp

ChrisSenca

Sledim forum in vidim, da eni letos precej pogrešate ajdovčke. No, saj sem jih jaz tudi, do danes, ko je končno začelo rasti tudi nižje (300-400m)  ;)

strastengobar

Ja to je res. Bom verjetno vseeno šel pogledat, če ne drugo sprehod po pohorju. :) zanima me še kak bi najlažje prišel do tja iz centra maribora? Skoz Razvanje ali Lovrenc na pohorju, Kumen?
Hvala lp