Gobarjenje 2015

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2015, 11:52

Prejšnja tema - Naslednja tema

celjanka

Moja prijateljica ni ovirala nikogar,bila je čisto na strani gozdne ceste,še tovornjak bi lahko šel mimo.Bili so parkiranih štirje avtomobili,inšpektorica je slikala vse,sliko in zapisnik je pa dobila domov po pošti.Pod zapisnikom,pa je pisalo,da ni možnosti plačila polovične kazni.Bila sem zraven in sem se prepričala na lastne oči.Vi pa ali verjamete ali ne,upam le,da se to ne bo zgodilo vam.

Jurččekk

Ja, če je bila oglobljena po Zakonu o varnosti cestnega prometa,..pol velja "polovička" in se naj pritoži !
Če pa jo je oglobila po kakšnem drugem zakonu...( npr. kaj iz okoljevarstva..)pol pa žal...
LP

ROGLA

celjanka........odpri si stran...cenik kazni v sloveniji

AMZS prometni predpisi



Leonardo

Citat od: ROGLA dne 14 September 2015, 14:59
celjanka........odpri si stran...cenik kazni v sloveniji

AMZS prometni predpisi



RE: Glede kazni nekaj ne štima ! Vožnja z motornim vozilov v naravnem okolju znaša 80€ ali polovička 40 € ! Vprašajte krosiste koliko njim kaasirajo ? NIČ ! Ker se jim ne da podiit za njimi po gozdu . Zato nasvet prijatelji moji ; nakup kros motorja ,z njim se pripelješ točno do jurčka in ga ubereš ...............to je INN in EKO !

Lp.......obilo uspeha pri policajih


Le hod po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

enastajerka


Celjanka... najprej hvala za opis teh postopkov - je mene tudi že skozi zanimalo kako inšpektorji to delajo...

Kar se pa tiče te kazni in teh dvomljivcev..tak je očitno tu na forumu - noben nobenemu nič ne verjame, vsi nekaj obtožujejo in so sami najbolj pametni. Tud če kdaj napišeš,da si kaj gob našla, hitro daj sliko in datum zraven, ker drugače ti tak ne bodo verjeli ;)

Bi pa bilo vseeno fajn, če bi morda od te prijateljice še ekrat lahko pogledala to obvestilo o kazni ali kaj je pač dobila, da bi lahko malo preverili na kateri zakon in člen so se sklicevali.. da vemo za drugič, kaj delamo narobe v gozdu ;)

Mimogrede... v soboto bila spet na Pohorju in našla 33 jurčkov, nekaj golobic, žametastih gobanov in lisičk...

LP

Ta Pravi Gobar

Leonardo ...

Bravo, vsaka čast, ej ...  Sem se dobro nasmejal  !!!   :D ;D :D ;D :D

Res, en najboljših komentarjev kdajkoli tu na Forumu ...   ;)

Damijanv

zadnji čas, da začnejo pošteno gobe rast, ker če ne se samo kregate na tem forumu.  ;) pri nas (haloze) pa res ne vem s čim smo se letos naravi zamerli, nisn najšo še niti ene pametne gobe letos.

stajerc

Pozdravljeni!
Z vsakim obiskom gozda se počasi, a vztrajno veča število jurčkov v košari. Slike so od 10.9. (prvi dve) in danes. Lokacija: Pohorje.
Vse gobe so bile izjemno zdrave, našel nisem niti enega samega črva. Nekateri so edino malo oglodani od polžev. Naj še omenim, da sem danes zaradi pomanjkanja časa zgolj preletel terene in zelo verjetno kar nekaj korenjakov spregledal.

















Lp

robert11

da te popravim damijanov. v halozah sem letos nabral res veliko lisičk, skoraj več kot prejšnja leta. je pa res da sem našel samo nekaj jurčkov. no mogoče pa še bodo. sem v halozah kakšno leto še po 1 novembru nabiral večje količine jurčkov. odvisno seveda od leta.
lp
robert

celjanka

Fantje,men je tak vseeno ali kdo verjame ali ne,jaz sem vas hotela samo opozoriti,da ne bi brezveze plačevali.

goba

Pozdravljeni,
že leta prebiram vaš forum ker tudi sam rad nabiram gobice. Se pa letos, ko ni toliko gob res razpravlja še o drugih stvareh, kot tudi o kaznih. In tu bi tudi jaz rad povedal, da obstajajo kazni veliko večje kot te, ki jih je omenila celjanka.
Jaz sem dobil kazen za parkiran avto v višini cca. 800€. In, verjamem da se bodo našli dvomljivci, ki temu ne bodo verjeli. Avto ni oviral nikogar, bil pa je parkiran kjer se nebi smelo z avtom, ker v tistem obdobju tam vsako leto poteka spravilo lesa. Da se razumemo, tam ni bilo takrat nobenih gozdarjev ali da bi kdo kaj delal, da bi koga oviral.
Lahko le rečem, da me je izučilo in ne parkiram več tam ampak grem raje peš naslednjih 30min

kuranic

Citat od: celjanka dne 14 September 2015, 07:54
Dobro jutro vsem.Da odgovorim Robertu in ostalim ki vas zanima.Peljala sem se iz Rogle dol proti Nunam,saj veste da so ponekod ob cesti placi za parkiranje.Tam je stal bel berlingo,zraven avta je stal policist,ki me je ustavil.Hotel je moje dokumente in pregledati obvezno opremo.Seveda sem sla iz avta ven,odprla kuferan,tam je zagledal gobe.Nato je iz berlingota izstopila inšpektorica,se predstavila,mi razložila zakone in vzela košaro.Odprla je zadnja vrata na berlingotu,v njem je bila ena ogromna tehtnica,na njej pa ogromna rosfraj skleda.Izsipala mi je gobe iz košare v skledo.Zraven pa je pogledala če so gobe očiščene.Vse je bilo ok,pa mi je gobe dala nazaj.Na Rakovcu,pa inšpektorji peš hodijo po gozdnih cestah,imajo seboj fotoaparat,avto slikajo,pol pa kr domov dobiš kazen in zapisnik.Tam so vsepovsod znaki,da je prepovedana vožnja po gozdnih poteh.Kolegica je dobila 400 eur kazni za narobe parkiranje.

Živijo,
kolegica ni dobila kazni zaradi napačnega parkiranje, temveč zaradi vožnje po gozdni poti kjer je vožnja prepovedana. Za izrek kazni ni potrebno, da je prisotna inšpektorica ali policist, zadošča, da te slika gozdar. Kazen se nanaša na 79. člen zakona o gozdovih, 3 odstavek (zadnji stavek 79. člena).

Verjamem, da je kolegica dobila globo v znesku 400,00 eur. Poznam primer, ko je globa znašala 1.100,00 eur, in sicer zaradi prekrška, ki ga je naredila tudi vaša kolegica, k temu je gospod pridelal še globo za preveliko količino nabranih gob (3 kg) in globo za žalitev uradne osebe.

Spodaj je 79. člen Zakona o gozdovih.

79. člen
(1) Z globo od 1.200 eurov do 42.000 eurov se za prekršek kaznuje pravna oseba, posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost ali samostojni podjetnik posameznik, ki:
1.     ne opravi potrebnih gojitvenih ali varstvenih del v določenem roku ali jih opravi v nasprotju z odločbo, pridobiva smolo brez odločbe ali v nasprotju z njo (četrti odstavek 17. člena);
2.     seka, spravlja, prevaža ali zlaga gozdne lesne sortimente oziroma ravna s sečnimi ostanki oziroma ta dela zagotovi v nasprotju s predpisi o varstvu gozdov ali ne odstrani posledic poškodb tal takoj po končanem spravilu oziroma prevozu (tretji odstavek 17. člena);
3.     ne ravna v skladu s predpisi za izvajanje sečnje, ravnanje s sečnimi ostanki, spravilo, prevoz in zlaganje gozdnih lesnih sortimentov (sedmi odstavek 17. člena);
4.     ne zagotovi z odločbo Zavoda odrejenih del (tretji odstavek 17.a člena);
5.     s svojim ravnanjem zmanjšuje rastnost sestoja ali rodovitnost rastišča, stabilnost ali trajnost gozda oziroma ogroža njegove funkcije, njegov obstoj ali namen (prvi odstavek 18. člena);
6.     pri pridobivanju semena gozdnih dreves ali drugih gozdnih dobrin povzroči opustošenje (drugi odstavek 18. člena);
7.     gradi objekt ali izvede poseg v gozd oziroma gozdni prostor brez soglasja Zavoda (prvi odstavek 21. člena);
8.     gradi objekt zunaj gozda brez soglasja Zavoda (drugi odstavek 21. člena);
9.     krči gozd brez dovoljenja Zavoda (četrti odstavek 21. člena);
10.  pred začetkom gozdarskih investicijskih vzdrževalnih del ne pridobi dovoljenja Zavoda (prvi odstavek 21.a člena);
11.  seka na golo, čeprav to ni predvideno v gozdnogospodarskem načrtu (drugi odstavek v zvezi s prvim odstavkom 22. člena);
12.  ne obnovi gozda, ki je bil opustošen ali v nasprotju s predpisi posekan na golo, v roku, ki ga določi Zavod (prvi odstavek 23. člena);
13.  kljub omejitvi ali prepovedi, ki jo določi pristojni organ, v gozdovih nabira živali, plodove, gobe ali rastline (25. člen);
14.  preprečuje spremljanje ali krepitev biotskega ravnovesja v gozdu ali izvajanje preventivnih varstvenih del (27. člen);
15.  ne izvede oziroma zagotovi vseh s predpisi o varstvu gozdov predpisanih ukrepov za preprečitev porušenja biotskega ravnovesja ali druge škode v gozdovih (28. člen);
16.  ne opravi sanitarnih sečenj ali preventivnih varstvenih del v določenem roku ali jih opravi v nasprotju z odločbo (prvi odstavek 29. člena);
17.  ne izvede dodatno predpisanih ukrepov za varstvo gozdov (tretji odstavek 29. člena);
18.  ne obeli ali ne predela gozdnih lesnih sortimentov smreke, jelke, bora ali bresta ali ne porabi ali ne predela njihovih ostankov v predpisanem roku (prva in druga alinea prvega odstavka 30. člena);
19.  ne opremi skladišč od 15. marca do 31. oktobra s kontrolno-lovnimi pastmi (drugi odstavek 30. člena);
20.  ne zagotovi izvedbe z odločbo Zavoda določenih del (tretji odstavek 30. člena);
21.  brez dovoljenja Zavoda v gozdu uporablja kemična sredstva oziroma zagotovi njihovo uporabo (drugi in tretji odstavek v zvezi s prvim odstavkom 31. člena);
22.  pase v gozdu, kadar to ni dovoljeno z gozdnogojitvenim načrtom (32. člen);
23.  z gradnjo, vzdrževanjem ali uporabo gozdnih prometnic ogrozi vodni vir, povzroči erozijski proces, prepreči odtok visokih vod iz hudournikov, poveča nevarnost plazu, poruši ravnotežje na labilnih tleh, poslabša odtok padavinskih vod, prizadene območje, pomembno za ohranitev prosto živečih živali, prizadene naravno ali kulturno dediščino, ogrozi drugo funkcijo oziroma večnamensko rabo gozdov (tretji odstavek 37. člena);
24.  uporabi gozdno prometnico za namen, ki ni povezan z gospodarjenjem z gozdovi, s čimer zmanjša ali prepreči uporabo gozdne prometnice oziroma poveča stroške njenega vzdrževanja (četrti odstavek 37. člena);
25.  gradi ali vzdržuje gozdne vlake v nasprotju z usmeritvami, določenimi v gozdnogojitvenem načrtu (peti odstavek 37. člena);
26.  (črtana);
27.  se razen za namene gospodarjenja z gozdovi ali reševanja ljudi oziroma njihovega premoženja vozi v gozdu ali gozdnem prostoru zunaj gozdnih cest z izjemo vožnje s kolesom brez motorja (prvi odstavek 40. člena);
28.  se vozi po gozdnih cestah z vozili nad določeno težo, kadar je to zaradi razmočenosti tal prepovedano (drugi odstavek 40. člena);
29.  brez dovoljenja oziroma v nasprotju z dovoljenjem čezmerno uporablja gozdne ceste (tretji odstavek 41. člena);
30.  v predpisanem roku ne odpravi morebitnih posledic čezmerne uporabe ali ne plača odškodnine (četrti odstavek 41. člena);
31.  zapre gozdno cesto brez predhodnega dovoljenja Zavoda (tretji odstavek 42. člena);
32.  ovira izvajanje nalog javne gozdarske službe (51. člen);
33.  na podlagi izdane odločbe ne ustavi vseh del, ki niso v skladu z zakonom ali na njegovi podlagi izdanih predpisov (tretja alinea prvega odstavka 77. člena);
34.  ne ravna v skladu z izvršljivo odločbo, s katero je inšpektor odredil izvršitev ukrepov, ki jih določa ta zakon ali drug predpis.
(2) Z globo od 600 eurov do 2.000 eurov se za prekršek iz prejšnjega odstavka kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe, posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost ali samostojnega podjetnika posameznika.
(3) Z globo od 400 eurov do 800 eurov se za prekršek iz prvega odstavka tega člena kaznuje tudi posameznik.

Lep pozdrav,
Klemen

p.s.
Mislim, da gobe, ki jih naberemo nikoli niso vredne toliko kolikor znašajo globe, sami pa se odločamo kaj bomo prekršili. Zavestno se odločimo, da bom peljali mimo znaka promet prepovedan oz. nabrali več kot 2 kg gob. Če nas pri tem zalotijo smo torej krivi sami in ne inšpektor, gozdar ali policist. Mi smo naredili prekršek in ne oni :).

janko

LP

Klemen

Torej, če si parkiral na dovozni pot, ki je označena z tablo vožnja na lastno odgovornost (ali pa oznake sploh ni), potem tu prekrška ni.

To verjetno velja za posebna območja, kot je Pohorje ali pa Pokljuka in tudi Triglavki park, kjer naj bi stala tabla za prepovedan promet (dostop).

V okolici Ljubljane in na Gorenjeskem teh tabel nisem opazil.

Vsak voznik pa naj nebi zaprl z svojim vozilom goznih poti za vse ostale uporabnike.

Parkiral bi bilo treba na mesto, ki nikogar ne ovira ( tudi sekanje drevja v gozdovih ).


Janko



 

boza

Čestitke za nabrane gobe. Kar ne morem verjet, da rastejo gobani, ker pri nas v pesnici / ŠTAJERSKA/ ne raste popolnoma nič, kar se gob tiče.. Res zanimivo. Letos sem našla enege samega rumenega gobana in to je to. Upam, da tudi pri nas začnejo rast gobe.
Veloko uspeha pri nabiranju vsem na forumu

jernej

Gozdne ceste so javne in jih v skladu z gozdarskimi, naravovarstvenimi in okoljskimi predpisi lahko uporabljamo vsi. Gozdna cesta mora biti označena z znakom "Gozdna cesta uporaba na lastno odgovornost", saj gre za nekategorizirano cesto v smislu zakona o državnih cestah. Mislim, da to pomeni, da ni grajena po vseh standardih kot ostale ceste.

Lahko pa Zavod za gozdove v soglasju z lastniki gozdov in lokalno skupnostjo določi posebne režime uporabe gozdne ceste. Tako se lahko GC tudi trajno zapre za "negozdarski" promet. Take GC so označene z prometnim znakom prepovedana vožnja v obe smeri s pripisom Dovoljeno za gospodarjenje z gozdovi. Na takih cestah pa se ne smemo voziti. Na Pohorju, zlasti na območju Lovišča s posebnim namenom Pohorje je npr. kar nekaj takih gozdnih cest, saj potekajo skozi mirne cone in zimovališča divjadi. Smatra se namreč, da bi dodatna prometna obremenitev po nepotrebnem vznemirjala živali.

Še pravilnik o vzdrževanju, gradnji in rabi gozdnih cest:
https://www.uradni-list.si/1/content?id=23818