Determiniranje 2014

Začel/a kragulj, 01 Januar 2014, 21:21

Prejšnja tema - Naslednja tema

gobar00

#270
Obema najlepsa hvala za pomoc!


aljosak

Pozdravljeni! Sam bi prosil za determinacijo naslednje vrste. Sam menim, da gre za poljskega kukmaka (Agaricus arvensis), a nisem popolnoma prepričan, če ne gre morda celo za karbolnega. Najdeni so bili danes v ekstenzivnem sadovnjaku (z južno lego) na odprtem v travi , pod sadovnjakom (vsaj 50 m stran) pa raste gozd. Na istem mestu jih je raslo vsaj kakih 20, večinoma pa so še imeli opno, ki je zakrivala lističe. Prilagam slike. Za odgovor vam bom zelo hvaležen.

Lukap8

Zdi se mi, da gre za karbolnega kukmaka, kije strupen :)
Luka Prezelj

slavko

Lukap8, od zgoraj navzdol najverjetneje:
A1, A2: vrsta koprenke (Cortinarius). Če smrdi, je lahko kafrna koprenka (Cortinarius camphoratus)
B1, B2: žaltava korenarka (Rhodocollybia butyracea)
C1, C2: vrsta mlečnice (Lactarius); verjetno kostanjasta mlečnica (Lactarius badiosanguineus)
Č1, Č2: bela oblika citronaste mušnice (Amanita citrina fo. alba)
D1, D2: betičasta livkarica (Ampulloclitocybe clavipes)
E1, E2: navadna podvihanka (Paxillus involutus)

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

aljosak, tudi jaz mislim, da je na posnetkih karbolni kukmak (Agaricus xanthoderma), ki je strupen. Poljski kukmak nima tako rumenega dnišča beta.

Lep pozdrav,
Slavko

blazd

Zdravo!

Lepo prosim za determiniranje gob - žal sem jih slikal šele doma. Obe vrsti sta rasli v gozdu v travi oz. na robu majhne jase.

Prva vrsta gobe - mlada:

Pod klobukom je še koprena.



Tukaj je slikan samo del beta, ki se je obarval.

Prva vrsta gobe - starejša:

Menim, da gre za rdečkasto mušnico, kateri je dež spral krpice s klobuka. Nisem pa 100%, ker nima takega konkretnega obročka.

Druga vrsta gobe:



Najlepša hvala že vnaprej!

Lp, Blaž

slavko

Obe vrsti gob iz posnetkov spadata v rod koprenk (Cortinarius). Zanje je značilna koprena, ki je še vidna na prvem posnetku gobe (od zgoraj navzdol). Naslednja značilnost koprenk je rjav trosni prah. Na prvem posnetku je lepo viden rjav trosni prah na ostankih koprene na betu. Rod koprenk je zelo obširen; v njem je okoli 500 vrst gob.

Na prvih posnetkih od zgoraj navzdol bi lahko bila nagubana koprenka (Cortinarius praestans), ki je užitna in v Sloveniji zaščitena vrsta. Na naslednjih posnetkih pa je verjetno polstenoroba koprenka (Cortinarius divulgatus), ki je neužitna.

Lep pozdrav,
Slavko

msimerus

g.Slavko....še dve gobi za ocenitev, potem bom pa počasi končal z gobami ki rastejo v naši gmajni...upam :)

msimerus

pa še ta...

LP Miran


Lukap8

Msimerus 

Na prvih fotografijah bi lahko šlo za "trdo golobico" (Rússula lépida), ki je užitna in zelo pogosta.
Na drugih fotografijah pa je tudi ena iz med golobic mogoče "bukova", če ste je našli pod bukvami, ali pa "sivkasta golobica".

Pri drugih fotografijah nisem siguren, zato počakajte še na določitev gospoda Slavka.

l.p, Luka.P
Luka Prezelj

Lukap8

Slavko najlepša hvala za determinacijo. V tistem primeru mušnic pa ja, sigurno gre za "citronasto mušnico", ker je bila barva taka, kot ste omenili (nekaj med zeleno in belo).

Luka Prezelj

slavko

msimerus, rdeča golobica bo verjetno rožnobetna golobica (Russula roseipes), ki je užitna, na naslednjih posnetkih pa mislim, da je modrikasta golobica (Russula cyanoxantha), tudi užitna. Če golobice ločite od drugih vrst gob, za določitev užitnosti poskusite košček gobe. Tista ki peče, je neužitna, nepekoče pa so užitne.

Lep pozdrav,
Slavko

blazd

G. Slavko, najlepša hvala za determinacijo in razlago.

Imam pa še vprašanje - predvidevam, da kadar gre za zaščiteno vrsto gob, da jih je potem raje pustiti rasti kjer so kot odvzeti?

Lp, Blaž

slavko

Predlagam, da zaščitene vrste gob fotografirate. V društvih moramo za odvzem pridobiti dovoljenje Ministrstva za kmetijstvo in okolje. Ko dovoljenje pridobimo, lahko zaščiteno vrsto prikažemo na razstavi gob, vendar je take vrste potrebno posebej označiti.

Lep pozdrav,
Slavko