Gobarjenje 2014

Začel/a kragulj, 01 Januar 2014, 21:18

Prejšnja tema - Naslednja tema

snežka

Pozdravljen Primorec!

Zanima me, kako shranjujete lisičke, če jih naberete večjo količino?
Zamrznjene in nato uporabljene so grenke, kar mi ni všeč, drugih načinov pa ne poznam. Jih morda vlagate v kis? Kako?
Lep pozdrav!

gobičke

snežka zamrznjene lisičke da so grenke?jaz jih zmerom zamrznem ko jih naberem večjo količino pa nikoli niso bile grenke :P,če vam take niso všeč jih posušite kot gobane,vlagala jih pa res še nikoli nisem ker lisičke odmrznjene uporabljam za omake ali pa za rižoto

slavko

snežka, predlagam, da jih pred zamrzovanjem blanširate. Potem ne bodo grenile.

Lep pozdrav,
Slavko

ljubiteljica gob

V bistvu, sicer je to samo moje mnenje - ampak jurčki so daleč od najbolj okusnih gob...
Tudi na Dolenjskem letos lisičke poganjajo kot nore po pričanju sosed...

janko

LP

Ali gobe, ki jih blanširamo izgubijo zdravilne snovi, aromo...

Zanima me še to.

Gobe shranim v skrnjo pakirane v 5kg vrečke zavarjene in v ločeni PVC posodi. Sčasoma oddajajo zelo močan vonj, ki prevzame tudi ostalo hrano.

Bi z blanširanjem vonj izginil ?

Hvala za vsak namig.

Janko

nivesp



Pozdravljena
Jaz vlagam tudi lisičke, ponavadi z golobicami nekaj malega turkov v bistvu naredim mix, ne samo da je dobro ampak je tudi za oči lepo.Mešanica kisa za vlaganje 1 proti 3.Lp Nives

nivesp

Pozdravljena POČASNA, nič niste poročala kakšno je stanje na Pokljuki. Lp Nives


rotor

Spet je suho v gozdu. Je pa zato polžev preveč  :laugh:
Nekaj današnjih:













https://picasaweb.google.com/114357224221000408501/Strmec03

tinček

Nekaj utrinkov včerajšnjega gobarjenja v okolici Bresternice.

ljubiteljica gob

rotor  - prvi dve zmagata, z eno samo besedo - krasni sliki.

počasna

Citat od: nivesp dne 07 Avgust 2014, 13:08
Pozdravljena POČASNA, nič niste poročala kakšno je stanje na Pokljuki. Lp Nives

Nives, nekaj si zamešala ... jaz nabiram po Pohorju, Urbanu, Žavcarju, ...

janko

LP

Rotor, kaj niso slike preveč "gobaste"

janko

Citat od: janko dne 07 Avgust 2014, 12:59
LP

Ali gobe, ki jih blanširamo izgubijo zdravilne snovi, aromo...

Zanima me še to.

Gobe shranim v skrinjo pakirane v 0,5kg vrečke zavarjene in v ločeni PVC posodi. Sčasoma oddajajo zelo močan vonj, ki prevzame tudi ostalo hrano.

Bi z blanširanjem vonj izginil ?

Hvala za vsak namig.

Janko


frodo

Citat od: janko dne 07 Avgust 2014, 12:59
LP

Ali gobe, ki jih blanširamo izgubijo zdravilne snovi, aromo...

Zanima me še to.

Gobe shranim v skrnjo pakirane v 5kg vrečke zavarjene in v ločeni PVC posodi. Sčasoma oddajajo zelo močan vonj, ki prevzame tudi ostalo hrano.

Bi z blanširanjem vonj izginil ?

Hvala za vsak namig.

Janko


Vsekakor je bolje, če gobe pred shranjevanjem v skrinjo blanširamo, bodo kasneje dosti boljšega okusa. Če so v skrinji dalj časa in ne blanširane dobijo kar močan vonj in priokus. Da bi pa imele gobe zdravilne snovi pa prvič slišim.
Poskusi blanširat in vedno boš tako počel.

slavko

#419
janko, pri blanšianju se gobe delno pokuhajo in predvsem skrčijo. Seveda izgubijo tudi manjši del arome. Zato pa jih lahko imamo potem v zamrzovalniku dlje časa. V primeru zamrzovanja svežih gob je čas zamrzovanja bistveno krajši. Lahko pa gobe namesto blanširanja podušite, npr. na olivnem olju ali maslu in nato takšno maso zamrznete. Potem bodo vse arome ostale.

Z blanšianjem izgine del vonja gob, vendar ne ves vonj.

Glede zdravilnih snovi pa ste verjetno imeli v mislih vitamine in minerale, pa morda še esencialne aminokisline, ki so v gobah. Tu velja podobno kot pri mesu. Pri toplotni obdelavi se v glavnem ohranijo.

Lep pozdrav,
Slavko