Determiniranje 2013

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2013, 15:21

Prejšnja tema - Naslednja tema

LK

Citat od: slavko dne 23 September 2013, 12:54
LK, na posnetkih sta svinjska gobana (Boletus luridus), pogojno užitna. Gobo je treba prekuhati (vre naj 5 minut) in jo uporabiti po želji. Pred jedjo in nekaj časa po njej ne pijte alkoholnih pijač.

Lep pozdrav,
Slavko

Najlepša hvala za potrditev moje domneve...

Lep sončen dan želim.

Lk

BubikolRamios

Citat od: slavkor dne 23 September 2013, 13:08
Pozdralvjeni!

Kateri goban je na slikah?


.......



Nima mrežice na betu, verjetno Boletus erythropus.
Pri mladih se mora barva na prerezu beta v par sekundah spremeniti iz rumene v modro/zeleno.
Pri starejših se mi zdi to poteka malo poćasneje --> http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=8bedaf1d475b4135a5d2c7a1b07fea2d

Gobar88

Pod smreko so mi prvic pognale 3 gobice, pa vprasam vas profije kere gobe so to :)







kragulj

Slavko pozdravljen.

Nekaj primorske scene...
1. Dupainov goban
2. Vražji goban
3. Bela žrdana

kragulj

In še nekaj lepih "haloških"
1. Oljkov livkar
2. Oranžni lupinar
3. Morda kolobarnica (golobičja ni, ker nima na peclju nič zelenega odtenka?)

slavko

#276
Gobar88, na posnetkih so gobe iz rodu kukmakov (Agaricus). Mislim, da veličastni kukmaki (Agaricus augustus).

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

robertotrm, na posnetkih ni knežja mušnica (Amanita caesarea), po domače karželj, pač pa ogoljena oblika rdeče mušnice (Amanita muscaria var. aureola), ki je strupena. Iz posnetkov se lepo vidi bela barva lističev in beta, ki so pri karžljih rumene barve.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

kragulj, pod številko 3 bi lahko bila golobičja kolobarnica (Tricholoma columbetta). Zmeraj v dnišču ni opaziti zelenih lis.

Lep pozdrav,
Slavko 

Gobar88

Hvala za razlago, ce se kaj pozene na dvoriscu pa se apet oglasim ;)

Leon

Zanima me kateri vrsti gob sta na slikah. Prva je vrjetno ena izmed koprenk.
Hvala za odgovor v naprej.

Lp
Leon

slavko

Na zgornjem posnetku so najverjetneje kolobarniške koprenke (Cortinarius glaucopus). Na spodnji pa bi lahko bili trdokožni zajčki (Lyophyllum loricatum).

Lep pozdrav,
Slavko

patrik

Pozdravljeni vsi ljubitelji in ljubiteljice gob! Sem nov na vašem forumu! Do sedaj sem poznal samo dve vrsti gob (marela, štorovka), to sezono pa sem se odločil da svoje znanje rahlo nadgradim. Prihajam iz srednje soške doline.

Zanima me če je to Modrikasta golobica? (trosovnica je na otip zelo čvrsta)



Ali gre za jurčka? (malce me bega barva...)



Slike so slabše kvalitete zaradi telefona...

LP Patrik
Goba gobi ni enaka, loči se z imenom vsaka!!

slavko

Res je, posnetki niso najbolj kvalitetni. Na prvih dveh posnetkih od zgoraj navzdol je verjetno modrikasta golobica (Russula cyanoxantha). Poskusite košček klobuka. Okus ne bi smel biti pekoč. Spodaj je jesenski goban (Boletus edulis).

Lep pozdrav,
Slavko

patrik

Klobuk ni pekoč! Hvala za odgovor!
Goba gobi ni enaka, loči se z imenom vsaka!!