Determiniranje 2013

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2013, 15:21

Prejšnja tema - Naslednja tema

[SkA]

Citat od: BubikolRamios dne 22 September 2013, 20:16
Zgleda kot Leccinum quercinum(hrastov turek). Teh pa že dogo nisem videl, pri nas smo jim rekli samo Turek.
Da, tudi jaz sem kasneje prebral, da je verjetno Turek. :)

6ar

a je to kar mislim da je pa se ne upam povedat naglas :)






Lemedis

6ar #256
Kar povejte drugič, kaj mislite, da ste našli v gozdu. Tokrat ste naleteli na čudovito mušnico in sicer knežjo mušnico/karželj (Amanita caesarea), ki pa je uvrščena na Rdeči seznam gliv Slovenije (2010) in je tudi zavarovana vrsta.
lp, Luka
Prepustimo se naravi, učimo se od nje!

6ar

bile so tri že lepo razprte, eno so žal zbrcal
meni je zadostovalo videti in poslikat jih

6ar

v objektiv je pa padla še ena lepa zelena mušnica


BubikolRamios

Coprinus comatus ? Tole naj bi bile normalne dimenzije, na najdišču vse take, Pokljuka.
agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=65ffd40f807c4a9e874262d180258577

lisjak

Mislim, da so na slikah ostrigar, razcepljenka, polževka, zajčki. Za točno določitev vrste pa rabim pomoč.
lp


A1


A2



B1


B2


B3



C1


C2


C3



D1


D2



E1


E2


E3


slavko

chox, zraven gobanov je na posnetku opaziti tudi kostanjevke. Uradno se jim reče kostanjasti gobani (Boletus badius) in so užitni.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

BubikolRamios, določitev je točna.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

lisjak, od zgoraj navzdol najverjetneje:
- hrastov ostrigar (Pleurotus dryinus),
- zvezdastotrosna razcepljenka (Inocybe asterospora),
- sivoovojna razcepljenka (Inocybe griseovelata),
- suha polževka (Hygrophorus penarius),
- umazani zajček (Lyophyllum immundum).

Lep pozdrav,
Slavko

Ljubljančanka

Pozdravljeni,

včeraj sem bila na sprehodu v Dragi pri Igu, kjer sem videla nekaj gobic.  Sama razen jurčkov, cigančkov ali marel ne mislim odnašati gob domov. Je treba najprej kaj prepoznati, ane.  (Čeprav sem videla Borovega glivarja, ampak sem ga raje prepustila pač nekomu, ki bo vesel te gobice na krožniku.  :) )
Še moje gobice, ki so ostale v naravi:
Ali gre pri prvi sliki za Oranžno latvico?
Na drugi in tretji sliki mislim, da bi lahko šlo za katero od vrst mušnic, čeprav "v živo" tistih pik skorajda nisem opazila.
Tretja gobica pa je imela bleščeč, črn rob (kot da bi bila namočena v katran) in je v knjigi nisem našla.

Prosim za info, kaj sem videla.

Lep pozdrav!








LK

Pozdravljeni.

Včeraj smo v pretežno bukovem gozdu nabrali tudi tole, pa nismo sigurni kaj bi bilo. Mogoče svinjski goban?

Hvala za pomoč.

LpLK

slavko

Ljubljančanka, od zgoraj navzdol:
- Uhati drhtavež (Guepinia helvelloides), užiten.
- Sledita dva posnetka rdečkaste mušnice (Amanita rubescens), pogojno užitna. Gobo je treba prekuhati; naj vre 5 minut. Vodo odlijte in jo pripravite po želji. 
- velika tintnica (Coprinus comatus), mlada užitna. Užitna je, dokler so lističi bele barve. Tale na posnetku je še komaj prepoznavna.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

LK, na posnetkih sta svinjska gobana (Boletus luridus), pogojno užitna. Gobo je treba prekuhati (vre naj 5 minut) in jo uporabiti po želji. Pred jedjo in nekaj časa po njej ne pijte alkoholnih pijač.

Lep pozdrav,
Slavko

slavkor

Pozdralvjeni!

Kateri goban je na slikah?