Determiniranje 2013

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2013, 15:21

Prejšnja tema - Naslednja tema

MihaJozelj

Jaz mislim da je grenki goban (neužiten)... vendar počakaj na determinacijo slavkota in kolegov  ;)

slavko

markok, mislim, da je na sliki grenki goban (Boletus radicans), ki je neužiten (ima grenak okus).

Lep pozdrav,
Slavko

karel

Pozdravljeni!

Tole gobo sem našel ob/na štoru listavca, v mestu.
Prosim za določitev.

Lp

MihaJozelj

Lep pozdrav.

Rabil bi determinacijo za ti 2 gobi..
1. prav zanimivih barv vendar mi neznana goba

2. mogoče katera izmed koprenk? ali je polžar ?


Hvala vnaprej za odgovor in lep gobarski pozdrav.

Miha

slavko

karel, na posnetkih je klobukasta ščitovka (Pluteus petastaus), ki velja za užitno.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

MihaJozelj, od zgoraj nazdol:
- trda golobica (Russula lepida), užitna
- bakrenasti polžar (Chroogomphus rutilus), užiten

Lep pozdrav,
Slavko

danijel.hajdinjak

Pozdravljeni.

Danes sem pa našel še 2 primerka dedov. Hrastova ali brezova, ali pa kaj tretjega :)







LP
Danijel

Belizar

Pozdravljeni dragi gobarji,

prosil bi izkušene poznavalce, če mi lahko poveste imena gob na spodnjih slikah in predvsem, če gre za užitne gobe. Mislim, da je na prvih dveh slikah lisička, na drugih dveh pa neka polstenka ali koruzni jurček, gobo na zadnjih dveh slikah pa ne poznam.

Najlepša hvala za pomoč.
Lep pozdrav, Damjan





rajc0028

Pozdravljeni
a mi lahko prosim poveste katera goba je to:


Hvala

karel

Prosim za določitev poslikanih gob. Goba A je najdena ob gozdni poti, pri ribniku, goba B na vrtu.
Hvala in lep pozdrav!

slavko

danijel.hajdinjak, mislim, da je na posnetkih trepetlikov turek (Leccinum aurantiacum), užiten.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Belizar, upam, da bodo posnetki prihodnjič bolj kvalitetni. Dodajte še informacijo o najdbi, okvirno lokacijo (npr. vzhodni del Pohorja), vrsto gozda (npr. mešani, listavci, iglavci), višina (npr. med 500 in 600 m). Od zgoraj navzdol:
- lahko bi bila zelo zdelana navadna lisička (Cantharellus cibarius), užitna
- verjetno poprhnjeni polstenec (Boletellus pruinatus), užiten
- verjetno zelenkasta golobica (Russula virescens), užitna. Posnetek je slab, zato poskusite košček klobuka in preverite, če ima meso pekoč okus. Če peče, je neužitna vrsta golobice.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

rajc0028, mislim, da je barva trosovnice rahlo rožnate barve. Potem bi lahko bil žolčasti grenivec (Tylopilus felleus), neužiten. Meso greni.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

karel , na posnetkih so nekoliko manj znane vrste, ki spadajo med črnivke (Psathyrella). Na prvih dveh posnetkih od zgoraj navzdol je kosmata črnivka (Psathyrella lcrymabunda), neužitna, sledi posnetek pavolaste črnivke (Psathyrella cotonea), ki velja za užitno, vendar črnivke niso priporočljive za uživanje. Na koncu je ena od tintnic (Coprinus), verjetno zgubana tintnica (Coprinus plicatilis) oz. po novem zgubana črnilovka (Parasola plicatilis).

Lep pozdrav,
Slavko
 

Mitch

Pozdravljeni,

mene pa zanima, če gre na spodnji sliki dejansko za jurčke, v kolikor bi mi znal kdo pomagati.
Že vnaprej se zahvaljujem za pomoč.

Lp