Determiniranje 2013

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2013, 15:21

Prejšnja tema - Naslednja tema

BubikolRamios

#60
1. Zrela  Tubifera ferruginosa ? Na smrekovem lesu.
http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=7697ebb6b18d48108b8ea4701968f8df

2. Psathyrella ? Barve klobuka so OK, Na zelo preperelem koncu lesa v tleh.Ena sam osebek.Za bet se nism mogel odločiti ali je votel ali ne, po moje da ne.
http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=95377cd0f1f4423fb1944b50d4d99ed8

3 ? Na pokonci postavljenem bukovem polenu.
http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=4dd8ed760b0947f4aaae82a90f4bebe8

slavko

1. Zelo verjetno je res zrela Tubifera ferruginosa.
2. Pluteus leoninus.
3. Verjetno mlad Inonotus nodulosus.

Lep pozdrav,
Slavko

kragulj

Pozdravljeni,
nekaj primerkov z današnjega sprehoda po gozdu:
- presenetil me je žvepleni lepoluknjičar, za katerega sem mislil, da je presuho...
- res "čokata" mušnica,
za ostali dve pa upam, da sem jih prav določil...
lp,

slavko

Mislim, da je vse pravilno določeno.

Lep pozdrav,
Slavko

meganboj

pozdravljeni
včeraj na rogli kar precej teh gobic sem videl vse rasle iz kravjekov
prosim za determinacijo

slavko

Na posnetku je obročkana govnarica (Anelaria semiovata), neužitna.

Lep pozdrav,
Slavko

mrcibar

Pozdravljeni,

tole čudo smo našli v kakšno leto stari vreči z vrtno zemljo. Žival ni, rastlina tudi ne, delo človeških rok najbrž tudi ne. Tako da sklepam, da je goba. ::) Ali morda veste, kakšna? Stvar je kar velika, položena na list A4.
Hvala za pomoč!

slavko

A lahko morda pokažete še kak posnetek s spodnje strani?

Lep pozdrav,
Slavko

mrcibar

Pozdravljeni,

v bistvu ne vem, kaj je spodnja stran... Ta tvorba je padla iz vreče in slikala sem z obeh strani. Zadeva nima ne beta ne vidnih trosnikov, z vseh strani ima približno enako površino in je zaobljena. Na otip je gladka in približno take trdote kot zrel (ne prezrel) jurček. Nismo jo pa razrezali.

Hvala za pomoč!

slavko

#69
Težko bi rekel kaj je na posnetku. Sem mislil, da je na spodnji strani trosnjak in bi potem bilo lažje ugotoviti če gre za gobo. Lahko bi tvorbo prerezali in naredili posnetek, da bi se videla struktura.

Lep pozdrav,
Slavko

karel

Pozdravljeni!
Danes sem v gozdu našel ti dve gobi,  ki ju ne poznam. Za levo predpostavljam, da je rdečkasta trhlenka. Prosil bi za določitev.
Lep pozdrav!

slavko

Goba rdeče barve je rdečkasta trhlenka, zraven pa je goba, ki najbolj spominja na poprhnjeno livko.

Lep pozdrav,
Slavko

Frenks

#72
Pozdravljeni!

Včeraj sem v okolici Pivke, na travniku (cca 500 metrov nadmorske višine), kjer se ponavadi čez poletje pase živina, zasledil te gobe. Rasle so v skupinah iz kravjega gnoja, le goba na zadnji fotografiji je bila prosto rastoča in zgolj le ena. Obe prejšni vrsti (rjava in rumena) imata temen trosovnik.

Ali so gobe užitne? Ali mi jih lahko prosim pomagate indentificirati? Hvala!

Lp, Frenk

slavko

Na prvih treh posnetkih so gobe iz rodu govnarjev (Panaeolus), med katerimi ni užitnih vrst. Najverjetneje ste posneli pisani govnar (Panaeolus papilionaceus). Na naslednjih dveh posnetkih bi lahko bile gobe iz rodu njivnic (Agrocybe). Verjetno mlad primerek trde njivnice (Agrocybe dura), ki je užitna. Vendar ni videti trosovnice. Goba na zadnjem posnetku pa je votla in podobna pomladanskemu smrčku (Morchella esculenta), čeprav sedaj ni več čas zanje.

Lep pozdrav,
Slavko

klavir

Mrcibar, če živite kje blizu Maribora, bi morda želeli priti pokazat tisto vaše čudo na kakšnega izmed naših sestankov, ki jih imamo vsaki ponedeljek ob 18. uri na Preradovičevi 1 (mestna četrt Magdalena, blizu glavnega Tuša). Tvorbo bi lahko mikroskopirali in morda ugotovili, kaj bi to bilo.

lp