Determiniranje 2013

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2013, 15:21

Prejšnja tema - Naslednja tema

Leon

Dobil sem še eno zanimivo gobo, ki je ne znam določiti. Rastla naj bi na neki poseki. Morda bi lahko bila ena izmed trnovk. Klobuk je večji od 10cm.

Lp Leon

Anyone

Kaj mi lahko kdo pove če so te gobe užitne in katere so..

slika je v linku  --->    http://shrani.najdi.si/?1q/21/1l44LnhX/20130925180556.jpg

sabincica

Citat od: Anyone dne 25 September 2013, 18:36
Kaj mi lahko kdo pove če so te gobe užitne in katere so..

slika je v linku  --->    http://shrani.najdi.si/?1q/21/1l44LnhX/20130925180556.jpg


Zdravo. Na sliki je kostanjevka oz. Kostanjeva polstenka. Je zelo dobra goba. Bet po večini ni užiten ker je običajno preveč olesenel. Uporaba je enaka kot za jurčke. Problem pomodrelosti pri pripravi pa rešiš tako, da jih majhno količino hitro očistiš in spiraš z vodo, potem pa zrežes in okuhaš. Pot tem postopku ostanejo lepo rjavkasto zelene.

Dober tek. ;)
Lep gobarski pozdrav,

Sabincica

slavko

Leon, mislim, da je hrapava trnovka (Echinoderma asperum).

Lep pozdrav,
Slavko

PrviProgram

 Še ena goba, ki je ne znam določiti. Marela, zelo podobna velikemu dežniku, samo da na betu nima pikic in na poškodovanih mestih se rdeče obarva. Med dežniki sem našel rdečečega dežnika (Macrolepiota rhacodes var. bohemica), pa nisem siguren, če je to ta. Raste pa na robu gozda, v bližini rastejo tudi veliki dežnik.

slavko

Na posnetkih so rdečeče zelenolistke (Chlorophyllum rachodes), ki so užitne.

Lep pozdrav,
Slavko

Nagi Bator

Citat od: slavko dne 26 September 2013, 10:38
Na posnetkih so rdečeče zelenolistke (Chlorophyllum rachodes), ki so užitne.
Te pa ni med opisi gob  ???

PrviProgram

Macrolepióta rhacódes, rdečeči dežnik, sem šel še po enega celega, ga tudi prerezal, je votel. Prilagam še več slikic.

slavko

#293
Nagi Bator, staro ime za rdečečo zelenolistko je rdečeči dežnik. Počasi se bomo morali navaditi na nova poimenovanja, ki so usklajena z mednarodno bazo Index Fungorum. Seznam z novimi strokovnimi in slovenskimi imeni gliv, ki smo ga natisnili v Mikološki zvezi Slovenije in distribuirali društvom, je dostopen tudi v elektronski obliki, http://www.gobe.si/dokumenti/OSGS__20130907.pdf.

Lep pozdrav,
Slavko

Nagi Bator

#294
Citat od: slavko dne 26 September 2013, 12:37
Nagi Bator, staro ime za rdečečo zelenolistko je rdečeči dežnik. Počasi se bomo morali navaditi na nova poimenovanja, ki so usklajena z mednarodno bazo Index Fungorum.
Aja  :-\
Jaz pa gledam in si mislim zakaj meni izgleda na sliki kot Rdececi Deznik  ::)
To s preimenovanji je zdaj en cel đumbus. Se bo potem potrebno lotit preimenovanja in spreminjanja opomb celega kupa gob tam v opisih.
Hkrati mi ne gre v glavo zakaj spada med zelenolistke, ce pa nima niti zelenih listicev, niti zeleneh trosov.
Bi se lahko kaj vec napisalo o teh preimenovanjih? Kaksen zalepljen topik na forumu ne bi bil odvec.

PS: Aha, ok, je zdaj dopisano. Hvala na informacijah.

rene

Pozdravljeni!
Danes v gozdu našel te gobice :




Spominjajo me na kukmake pa nisem prepričan. Imajo rdečkasto trosovnico vendar se na sliki z bliskavico ne vidi najboljše.
Prosim za odgovor
Lep pozdrav Rene  :)

amber

Pozdravljeni,

A mi lahko poveste katera drevesna goba je to.
Hvala

amber

no tale je tudi zanimiva, če jo kdo pozna...rasla je na štoru

lisjak


pipo

Pozdravljeni!

Zanima me katera vrsta gobe je na sliki in če je užitna?

Hvala za vaš odgovor!