Gobarjenje 2013

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2013, 15:19

Prejšnja tema - Naslednja tema

lukar

Kozjak tut nič. Samo piksne sm ven odneso  :police:

Suzana

Včeraj v okolici Celja (nadmorska višina 600 m) samo en jurček. Drugače pa v gozdu ni nobenih dugih gob.
Lp

dverbnik

Zdravo
Prehodil sem 15km- v okolici Celja- Vitanje, Vitanjsko skomajre- v gozdu ni nobene gobe
Štirje travniki- višina cc 700m- načel samo en primerek



http://shrani.si/f/1Q/104/4MYdUaN/slike-0006.jpg

maxi

Pozdravljeni,
na našem koncu pred 2 dnevi in tudi včeraj še nič gob....oh ja na travniku sem zasledila eno...ja danes pa še nisem šla...
grem pa na sprehod..pa za vsak slučaj s seboj "rekvizite" če se kaj najde... :)...kraj (Moste, Vodice....)

sabincica

Zdravo,

Sem bila danes spet na terenu....nadmorska višina cca. 250- 300 m, spodnja savinjska. NIČ. Zemlja je fajn namočena, samo bode pa nič ne ven. Še neužitne ne.

Sem bila pa danes na tržnici in jih je ena gospa prodajala. Je imela zelo lepe jurčke, pa tudi lepo ceno  :).

Čakamo naprej. Jutri bo spet dež, potem pa so temperature do 25°C napovedane, pol bi pa že kaj lahko bilo. Zadnja 3 jutra so zeloooo mrzla.


Lepo sobotno popoldne,


Sabina
Lep gobarski pozdrav,

Sabincica

kepa

#500
nekaj pa je le bilo,jurčki,turki,marele in hrastove in borove glive.


Sonček

Na območju Obsotelja se je tudi že začelo.  ;) Danes sem našla nekaj gobanov (žal so kar precej črvivi). Eden tahta kar 620 g. No, ta na srečo ni preveč črviv (mi lahko napišete za katero vrsto gre?). Sem pa na našem koncu prvič oprazila tudi knežje mušnice oz. karželje. Teh gob nisem nikoli nabirala, ker jih tudi nisem poznala. Sicer pa so tako ali tako zaščitene. Prilagam povezave do fotografij. Prosim, da
me popravite, če se motim v poimenovanju.

Lp

http://shrani.si/f/3N/Ea/POc9YLJ/goban.jpg
http://shrani.si/f/2G/fo/49DgoU0/karzelji.jpg
http://shrani.si/f/2X/SM/1ecgoaCA/knezja-musnica.jpg



Ta Pravi Gobar

Pravabiba...

domače ime te gobe - medvedje tace je od mojega otroštva grmovač, skozi smo ga tako imenovali - ptuj, maribor. Pred 30 leti smo jih nabirali tudi 5 kg in več težke, take zdaj težko najdemo, so sami neki socialni.. Enako marele, pred leti premer klobuka do 40 cm, zadnja leta same neke ala 10 cm, phe ...

Imam eno vprašanje za profije .  ali so one marele, ki jim rdeči odlomljen bet, pa tudi spodnji del klobuka - takoj rdeče, ko malo pomučkam, ali so te marele strupene ?  Na dravskem polju jih je polno. Če lahko, gospod Slavko, prosim za odgovor ?

Lep pozdrav vsem, Srečko

PravaBiBa

Citat od: Ta Pravi Gobar dne 31 Avgust 2013, 20:08
Pravabiba...

domače ime te gobe - medvedje tace je od mojega otroštva grmovač, skozi smo ga tako imenovali - ptuj, maribor. Pred 30 leti smo jih nabirali tudi 5 kg in več težke, take zdaj težko najdemo, so sami neki socialni.. Enako marele, pred leti premer klobuka do 40 cm, zadnja leta same neke ala 10 cm, phe ...

Imam eno vprašanje za profije .  ali so one marele, ki jim rdeči odlomljen bet, pa tudi spodnji del klobuka - takoj rdeče, ko malo pomučkam, ali so te marele strupene ?  Na dravskem polju jih je polno. Če lahko, gospod Slavko, prosim za odgovor ?

Lep pozdrav vsem, Srečko

no, danes mi je en domorodec rekel, da te gobe imenujejo kar MOŽGANI  :) vsako leto kakšno najdem ampak so običajno precej zdelane, zato se jih do sedaj puščala (razen pred ulala leti, ko sem še takšne mlade našla- ampak sem bila sama še mladič, zato pa sem tokrat preverjala, da se ne zaletim), letos pa sem nabrala v roku dobre pol ure 14 teh gob, večinoma še zelo malih, velikih za pest in nekaj večjih. Našla pa sem še eno gobo z rdečkasim klobukom podobno golobici, vendar na žalost fotoaparata nisem imela zraven.

pipo

Čestitke vsem ki ste našli kaj gobic!

Danes šel malo gobarit na gorenjsko (Petrovo brdo, Porezen, Soriška planina) nadm.v. 800-900m, našel dva jurčka in za eno pest lisičk!

Po vrhu vsega sem gobaril ene 100 do 200 m od ceste, dalje si nisem upal ker me je domačin opozoril na medvedko z mladičem  :-\

Gobarski pozdrav s primorske!

amanita_muscaria

Vsem en lep pozdrav.

Najprej čestitke Sonček za uspešen fotosafari.  :) Ne morem verjet, da karžlji še obstajajo. V živo ga nisem videla že menda 20 let. Čestitam tudi vsem ostalim, ki ste kaj našli.

Danes smo obhodili skoraj vse pomembnejše štatle na Hočkem Pohorju. Tema.  :-\ Tam nekje na 700 m sicer kaže neke tendence k prebujanju, ampak nič dramatičnega in nič uporabnega. Višje je pa sicer kar fajn mokro, raste pa nič od nič.

Sonček

#506
amanita_muscaria,

ja, tudi jaz sem bila presenečena, ko sem zagledala te gobe. Sicer priznam, da nabiram samo marele, gobane in lisičke ... Te poznam. Sploh v naših koncih mislim, da knežje mušnice niso prav poznane. Pa še dobro. Bodo vsaj o(b)stale (ker so baje prav redke).

Lp

amanita_muscaria

Upam samo, da jih ne bo kaki bedak zbrcal, češ glej jih mušnice.  :police: Sicer se mi zdi, da so zadnja leta ljudje vseeno malenkost bolj osveščeni in ne brcajo več vsega, česar ne poznajo. Še vedno pa se na žalost tudi taki najdejo.

slavko

Ta Pravi Gobar, pri dežnikih in dežnikom podobnih vrstah je zraven premikajočega obročka značilno tudi spreminjanje barve, vendar ne pri vseh vrstah. Barvo ob prerezu takoj spremeni rdečeči dežnik (Macrolepiota rhacodes), ki postane krvavo rdeč, http://www.gobe.si/Gobe/MacrolepiotaRhacodes. Po novem je Chlorophyllum rachodes. Podobna strupena vrsta je rdečeči dežnik, vrtni različek (Macrolepiota rhacodes var. bohemica), http://www.gobe.si/Gobe/MacrolepiotaRhacodesVarBohemica. Po novem je Chlorophyllum brunneum.
Če ste doma blizu Maribora, vas vabim, da prineste gobe na društvo, kjer imamo vsak ponedeljek (do konca novembra) ob 18.00 uri na Preradovičevi 1 mikroskopiranje gob in vam pomagamo določiti vrste, ki ste jih našli.

Lep pozdrav,
Slavko

rene

Včeraj pri Mariborski koči ob poti najden 1,2 kg težek jurček. Ve kdo več kaj o tem? Mi je prijatelj, ki je bil včeraj na MB koči pokazal sliko. Res pravi orjak.
Počasi se le premika na bolje  :laugh: