Gobarjenje 2013

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2013, 15:19

Prejšnja tema - Naslednja tema

anica


Tudi na Goričkem že pridno rastejo marčnice. Jaz jih nabiram že kakih 10 dni!

  LP A.

anica

 G. Klavir čestitke za čudovite slike marčevk!

Danes na prvi spomladanski dan sem jih šla spet nabirat - 10 dni nazaj jih je bilo precej, danes pa le 4 kom. ne 4 košare kot pri vas. Ta zadnja ohladitev je
verjetno prekinila njihovo rast, ali sem pa šla v napačen gozd. Pa se je spet začelo - uničevanje in ropanje gozdov kot trdijo eni, ki s prakso nimajo veze.
Zdaj bi morali videti kako izgledajo gozdne ceste, ko gozdarji s temi težkimi traktorji in stroji spravljajo hlode iz gozda. Potem smo pa za vse krivi gobarji,
ki poberemo nekajkrat na leto kakšen kg več kot so nam določili gospodje v pisarnah. Ubogi domačini, ki tudi niso vsi lastniki gozdov, ki se nemalokrat pripeljejo
kar s traktorjem v gozd gobarit, samo da so prvi in ko so že prevelike jame jih zasipajo kar z staro opeko ali salonitkami. Ali pa primer, ko sem prijazno vprašala
domačina, ki se je pripeljal s kolesom iz gozda ali je kaj, da  ne bom zastonj hodila. Pa mi odgovori, da on ni gobaril. Seveda ne, ker je pripeljal 2. jupolovi vedri
smeti od pleskanja. Čez nekaj dni pa ga vidim, kako popravlja lovsko prežo. Lovec, ki zelo spoštuje naravo. Da ne bom predolga ali mi ve kdo odgovoriti zakaj
so se gobarske vinjete preimenovale v dovolilnice?

LP A.

 


slavko

V članku, ki opisuje možnost uvedbe gobarskih vinjet, http://www.dnevnik.si/slovenija/v-ospredju/avtocestnim-sledijo-se-gobarske-vinjete, je uporabljena besedna zveza, ki pojasni vašo dilemo:
Ministrstvo za kmetijstvo in okolje pripravlja sistemske spremembe zakona o gozdovih, v katerem se utegnejo po novem znajti tudi gobarske vinjete oziroma dovolilnice za nabiranje gozdnih plodov.

Lep pozdrav,
Slavko

sabincica

Citat od: Martin dne 14 Marec 2013, 17:54
  ;)
Pozdravljena Sabinčica lepo,da ste se pridružli na forum,našli ste zelo lepe gobe .Sezona se bo kmalu začela in sam že komaj čakam na mavrahe. jih morda poznate-nabirate?

Bom vam naložil slike z lanske sezone morda pa jih poznate.

Lp
Martin

Lep gobarski pozdrav.

Te gobe poznam, vendar jih ne pobiram. Ne vem če je mavrah in smrček eno in isto, vem pa da take oz. podobne pogosto najdem v logarski v sredini julija. Kot začetnik sem se nekako do sedaj specializirala na ene 10-15 užitnih gob, ostalo pa pustim primeru, ne glede če so užitne ali ne. Če ne druga, razveseli najdba koga, ki pride v gozd za mano :) , in ima vsak nekaj od dolge hoje in strmega pobočja :) .

Se pa veselim prvih resnih pohodov konec aprila, ko se poleže svetni prah mačic in leske. In mislim, da bo letos dobra letina- vode je bilo v izobilju:).

Pozdravček,

Sabinčica
Lep gobarski pozdrav,

Sabincica

kragulj

Moje prve letošnje marčevke, na prvi pomladni dan....
lp,

slavko

sabincica , mavrah ali smrček je eno in isto, http://www.gobe.si/Gobe/MorchellaEsculenta. Kmalu bodo pričeli rasti.

Lep pozdrav,
Slavko 

kragulj

Še eno današnje gnezdo marčevk in pa verjetno pomladanski hrček???
lp,

darkoh


Kragulj, vaše slike (Pomladanskega hrčka) so nekako bolj podobne Širokemu hrčku (Gyromitra perlata).Žal na vaši sliki bet ni viden. Tudi Široki hrček je pogojno užiten kot Pomladanski hrček in vsebuje podobne mutagene snovi.
Najboljše pa je počakati na mnenje strokovnjaka.
L.p. Darkoh.

klavir

Kljub lanskim poplavam se je izkazalo, da še rastejo spomladanske zaprtotrosnice, v tem primeru škrlatne čašice in na primer češki hrčkovec. So pa vsi mivkasti, saj se morajo prebiti na plano skoz ponekod več cm debelo plast mivke... Zato seveda niso najprimernejši za uporabo letos, poleg tega so hrčkovci zaščiteni in se jih ne sme nabirati...



Nabira se pa lahko marčnice. So še... Še več pa jih pojedo srne...



lp

klavir

Polega hrčkovcev je pa rasla še tale vrsta čašastih zaprtotrosnic:



Slavko bo vedel, katera je...

kragulj

Darkoh,

namenoma se nisem glive dotikal, ker jo bom pustil še zrasti in potem bo vidnih več znakov, po katerih bomo lažje ugotovili za katerega hrčka gre. Nekdo mi je napisal, da gre za oranžnega hrčka?
lp,

slavko

Kragulj, zelo verjetno ste našli češkega hrčkovca (Ptychoverpa bohemica), ki raste bolj zgodaj. Na eni od slik je viden oster rob klobuka, ki kaže, da se tam klobuk konča.

Gobe na zadnji sliki pa mislim da so gomoljaste zalogarice (Dumontinia tuberosa).

Lep pozdrav,
Slavko

jernej

Ne vem če ste zasledili prejšnji teden članek v Večeru, da so na Zavodu za zdravstveno varstvo MB v analiziranih vzorcih s kmetijskih površin v KP Šturmovci ugotovili povišane koncentracije težkih kovin v tleh, ki so verjetno posledica novemberskih poplav. Glede na te ugotovitve bi jaz bil kar previden glede nabiranja gob za hrano na poplavnih površinah Drave, saj znajo bit v glivah na obremenjenih območjih kar visoke koncentracije težkih kovin.

slavko

#58
Informacijo, ki jo je zapisal Jernej, sem zasledil na TV in jo je vsekakor vredno upoštevati.

Dejstvo je, da micelij posrka snovi iz tal, ne glede na sestavo. Če je torej v tleh veliko težkih kovin, bodo sčasoma prisotne tudi v trosnjakih oz. gobah. Enako velja tudi za druge snovi. Iz tega razloga so že pred časom izdali opozorilo za omejevanje uživanja nekaterih vrst gob v Šaleški dolini. Takole so takrat zapisali strokovnjaki iz Erico Velenje, inštituta za ekološke raziskave d.o.o.:

V letu 2000 smo z metodo ICP-MS določili vsebnosti Cd, Pb, Hg in As v 190 vzorcih gob (52 vrst) iz Šaleške doline. Ugotovili smo, da:
(1) so vsebnosti težkih kovin v klobukih gob visoko značilno višje kot v betih;
(2) imajo glive izjemno sposobnost kopičenja težkih kovin, saj so vsebnosti za en velikostni razred (Pb) do štiri velikostne razrede (As) višje kot v ostalih gozdnih sadežih iz istih lokacij;
(3) Cd najbolj kopičita poljski in beli gozdni kukmak; As beli gozdni kukmak, prava tintnica, votlobeti gobanček in vijoličasta kolesnica; Hg travniški kukmak in vijoličasta kolesnica; Pb pa grbičasti dežnik, betičasta in senožetna prašnica;
(4) je zaradi visokih vsebnosti Cd in Hg potrebna zmernost pri prehranjevanju z gobami (tedensko sme npr. odrasla oseba v Šaleški dolini zaužiti manj kot 50 g kukmakov oziroma približno 500 g pravih štorovk, vijoličaste kolesnice, orjaških dežnikov ali jesenskih gobanov);
(5) je v prihodnje potrebno osnovati vseslovenski monitoring vsebnosti najbolj problematičnih elementov v trosnjakih gob; le-ta je pomemben za izdelavo ocen tveganja za višje člene prehranjevalne verige.


Lep pozdrav,
Slavko

6ar

brskanje po snegu - smrekova storževka