TEMA - DILEMA

Začel/a sLOVEnia63, 29 September 2012, 15:26

Prejšnja tema - Naslednja tema

sLOVEnia63

Lep pozdrav! Danes sem nabiral gobe na dolenjski strani reke Save! Pred mano "gobar" brca gobe kot za stavo! Pridem do zbrcanih gob ...... blagve <karželj<
Kaj narediti v takem primeru? Goba je zaščitena! Jo vzeti ali ne?


Kako vi reagirate v takem primeru?

Želel bi iskrene odgovore!!

Lep pozdrav!!

Nagi Bator

Iskreno, ne vem. Nisem se srecal taksnega bedaka, ki bi brcal karzlje.
Ce je zgodba resnicna, bi mu verjetno pojasnil, da brca delikateso.
To, da je zascitena bi izpustil - nima smisla, mu bodo ze povedali.
A prej mora sam ugotoviti kaksno bedarijo je pocel, da bo zadeva vzgojna.

Boletus31

Nagi jaz lahko potrdim, da je zgodba resnična, ker sem bil poleg!

slavko

Vprašanje je zvito, moram priznati.

Kaj narediti, če nekdo pred nami pobrca knežje mušnice (Amanita caesarea), po domače karžlje ali blagve? Če jih poberemo, tvegamo plačilo kazni, ker smo pobrali zaščiteno vrsto gobe. Problem je v tem, da ne vemo koliko časa goba leži na tleh in tako ne moremo biti sigurni, če je še uporabna. Gotovo razumete, da na tem forumu ne morem promovirati pobiranje zaščitenih vrst gob, čeprav jih je nekdo pobrcal. Predlagam, da takšno gobo namestite v drevesno rogovilo, da odvrže trose. Z višine jih lahko namreč odvrže več.

Zaupal vam bom, kaj se je zgodilo znancu. Ob cesti je kupil jurčke, saj je bila cena zelo ugodna. Ko ga je ustavil policaj (bil je rutinski pregled), je opazil košaro gob z jurčki. Teža je presegala 2 kg. Kljub pojasnjevanju je moral plačati kazen, saj ni imel računa. Podobno je, če jih kupite na tržnici.

Pri nas imamo zakone, ki jih moramo upoštevati, pa če se s tem strinjamo ali ne. Žal. Problem takšnih mejnih primerov je dokazovanje. Morda bi posnetek policaja prepričal, da smo kupili gobe ob cesti (oz. nabrali pobrcane zaščitene vrste gob), ali pa tudi ne. Kdo ve...

Lep pozdrav,
Slavko