Gobarski analfabet

Začel/a rookie, 23 September 2012, 19:35

Prejšnja tema - Naslednja tema

rookie

kot že v naslovu napisano, nimam pojma o gobah...če je kdo pri volji in mi pojasni, katere gobe so na slikah, se že v naprej zahvaljujem. na koncu je še slika, kar sem prinesel domov - to se mi je zdelo užitno, ne bom pa jedel, dokler mi kdo ne potrdi, da so  :D
 


slavko

Najprej predlog - gobe fotografirajte tako, da bo viden klobuk in struktura pod klobukom, saj bo takrat več informacij in bolj natančna določitev vrste. Določenih vrst pa tudi pri dobri fotografiji ni moč določiti, bodisi zato, ker so si vrste v istem rodu podobne, ali pa je določena vrsta podobna drugim gobam. Takrat si pomagamo z mikroskopom, saj se mikroskopske strukture gob med sabo ločijo bolj kot makroskopske.

Od zgoraj navzdol:
- verjetno hrastov turek (Leccinum quercinum), užiten 
- precej star jesenski goban (Boletus edulis), užiten
- verjetno queletov goban (Boletus queletii), pogojno užiten
- navadna polstenka (Xerocomus subtomentosus), užitna
- verjetno trepetlikov turek (Leccinum aurantiacum), užiten

Lep pozdrav,
Slavko

rookie

Citat od: slavko dne 24 September 2012, 07:33
Najprej predlog - gobe fotografirajte tako, da bo viden klobuk in struktura pod klobukom, saj bo takrat več informacij in bolj natančna določitev vrste. Določenih vrst pa tudi pri dobri fotografiji ni moč določiti, bodisi zato, ker so si vrste v istem rodu podobne, ali pa je določena vrsta podobna drugim gobam. Takrat si pomagamo z mikroskopom, saj se mikroskopske strukture gob med sabo ločijo bolj kot makroskopske.

Od zgoraj navzdol:
- verjetno hrastov turek (Leccinum quercinum), užiten 
- precej star jesenski goban (Boletus edulis), užiten
- verjetno queletov goban (Boletus queletii), pogojno užiten
- navadna polstenka (Xerocomus subtomentosus), užitna
- verjetno trepetlikov turek (Leccinum aurantiacum), užiten

Lep pozdrav,
Slavko

hvala za nasvet in odgovor.
lp