Katare gobe so to?

Začel/a bojan, 17 September 2012, 08:45

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Odgovori #13, od zgoraj navzdol:
- Škrlatna golobica (Russula krombholzii), neužitna.
- Verjetno trda golobica (Russula lepida), užitna. Naslednjič fotografirajte tudi lističe.
- Usnjasta golobica (Russula integra), poogojno užitna.
- Marelična golobica (Russula risigalina), užitna.
- Morda malinova golobica (Russula romelii), pogojno užitna. Naslednjič fotografirajte tudi lističe.
- Verejtno goba iz rodu luskinčkov (Hemipholiota) ali luskinarjev (Pholiota).

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Odgovori #14, od zgoraj navzdol:
- Mislim, da je čokata mušnica (Amanita spissa), užitna.
- Premalo podatkov - goba je v stadiju rasti, ko ni možna zanesljiva določitev. Lahko rečem le, da gre za gobo iz rodu mušnic (Amanita).
- Rdečkasta mušnica (Amanita rubescens), pogojno užitna.
- Verjetno zoprni kukmak (Agaricus impudicus), užiten.
- Verjetno rumena ščitovka (Pluteus leoninus), neužitna.
- Macesnova lupljivka (Suillus grevillei), užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

roki90

Pozdravljeni. Tudi mene zanima katere gobe sem nabral :)

#1



#2




Hvala

slavko

#1 kostanjasta polstenka (Xerocomus badius), užitna,
#2 širokolistna velekorenovka (Megacollybia platyphylla), pogojno užitna.

Lep pozdrav,
Slavko


bojan

Nisem poznavalec griv. Zanima me, katere vrste griv so na posnetkih. Posnetek pod št. 2 je letošnji, ostali posnetki pa so iz prejšnjih let.

Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem.


PrviProgram

Na nasem koncu pravimo eni vrsti gob Zajcki. sem poskusil iskati med gobami, pa je pod tem imenom ne najde. A ve mogoce kdo pravo ime te gobe. Se zahvaljujem za odgovor

PrviProgram

Isti problem imam s Snežkami. Jih ne najde pod tem imenom.

ROGLA

Citat od: PrviProgram dne 03 Oktober 2012, 17:42
Na nasem koncu pravimo eni vrsti gob Zajcki. sem poskusil iskati med gobami, pa je pod tem imenom ne najde. A ve mogoce kdo pravo ime te gobe. Se zahvaljujem za odgovor
PROBAJ Z ISKANJEM SIVI ZAJČEK
Poznamo več vrst zajčkov kot so npr. beli, sivi,brestov, trdokožni, podvihani, okajeni, vlažnorobi itd. Nepoznavalci lahko gobo zamenjajo z strupeno veliko rdečelistko, ki ima rožnat trosni prah, vsi zajčki pa imajo siv trosni prah.

ROGLA

Citat od: PrviProgram dne 03 Oktober 2012, 17:52
Isti problem imam s Snežkami. Jih ne najde pod tem imenom.

PROBAJ... zimska kolobarnica, sivka, snežka

vouhca

Lep pozdrav,
soseda mi je prinesla gobe in rekla naj jih vložim, da so boljše od jurčkov. Ne ve pa imena... ???
Nabrala jih je na Mašunu. Največja goba med nabranimi ima premer 7 cm, zlatorjave so, proti robu klobuka, ki je pri mlajših bolj uvihan navznoter, svetlejše. Lističi, ki naraščajo pravokotno so pri povsem belem betu beli in hitro preidejo v nežno marelično barvo, tudi meso v klobuku prehaja iz belega beta v marelično, vonj pa je sladkast, ja, skoraj mareličen... Slika je "nočno" slaba, pa vseeno prosim za pomoč - je vrsta golobice ? 
Hvala za odgovor.

slavko

Posnetki so res slabi. Gobe so mi podobne gozdnim polževkam (Hygrophorus nemoreus).

Lep pozdrav,
Slavko

vouhca

Preveč neučakana, da bi počakala na jutro. Prilagam dnevne posnetke.
LP

bojan

V zadnjem času sem v gozdovih videl tudi več različnih vrst golobic. Zanima me, katere vrste golobic so na priloženih posnetkih. Prav  tako bi zaprosil za odgovor na št.19 z dne 03.10.2012.

Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem.

LP.

slavko

vouhca, potrjujem, da so gozdne polževke. Verjamem, da so okusne.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

bojan, grive je relativno težko določiti v živo. Še težje iz posnetkov. Bom poskusil. Od zgoraj navzdol:
- na prvem in četrtem posnetku mislim, da je rdeča griva (Ramariy botrytis), v različnih fazah rasti
- na drugem posnetku je verjetno prožna griva (Ramaria flavigelatinosa)
- sledi najverjetneje grmovnata griva (Ramaria flavescena)
- predzadnja je verjetno zlata griva (Ramaria aurea)
- zadnja pa mislim, da je lepa griva (Ramaria formosa)

Lep pozdrav,
Slavko