Gobarjenje na gorenjskem

Začel/a gobarja, 07 Junij 2012, 10:01

Prejšnja tema - Naslednja tema

Nagi Bator

#90
Ce samo malenkostno popravim gobarja, najboljsi cas za "Perzeide" je bil ta vikend, ko se jih je dalo videti v najvecjem stevilu.
Vendar je samo dan kasneje stevilo utrinkov se zmeraj precej stevilcno, da pa se jih opazovati v zmanjsanem stevilu skoraj cel avgust. Je pa res da vsak dan "lunina svetloba" moti manj.
Najbolje so vidni, ko se zmraci, predvsem pa preden se zacne svitati, ko navidezno prihajajo iz smeri severovzhoda.
Na Stajerskem je zal oblacno, tako da vec srece Gorenjcem  ;)
Vec v videu:
https://www.youtube.com/watch?v=106ne66KAuw

marelar

to ni forum za astronomijo, raj povejte če že kej raste okol

marelar

dež gre dež, upam da bo sedaj spet obilna bera

dverbnik

september bo pa tak da neboš mogel pobrat- saj enkrat more priti ven in oddati seme

gobarja

Pri nas na gorenjskem ze cev dan kar mocno dežuje! Kaj pravite a je jutri se prezgodaj za kaksno bero?

lp.

dverbnik

ja koliko časa trja da začnejo rasti-- saj vemo da je 31.8. polna luna.
Če se spomnimo je Pokljuka in jelovica imela gobe 3 dni prej in 3 dni po polni luni v začetku avgust.
Opazil pa sem tudi da gobarska društva pripravljajo gobarske razstave tam 10- 15- septembra. Pa mi razstave in polna luna ne gredo skupaj
Če ima kdo kaj pojma o tem naj mao pokomentira

janko

LP

Polna luna je lahko eden od dejavnikov rasti.

Jaz sem opazil, da so gobe pred ali po polni luni.

Ko pa je polna luna pa "počivajo".

Vode je bilo malo. Na planotah se je voda dlje obdržala. Bolj strmi predeli so vodo dobili bolj za vzorec, polni pa so bili manjši vodotoki, ki so naredili več škode kot koristi. Če se ne motim, mora deževati kak dan dlje in počasi.

To je kot goba za pranje avta. Damo jo v vodo za pol sekunde, goba bo skoraj suha. Če pa jo pustimo dalj časa se bo napojila vode.

Upajmo tudi na podzemne vodne rezerverje v hribu, ki skrbijo za ravnotežje vlage tal, da dobijo potrebno količino vode ...

Spomnite se na jesen 2011 . Suša je bila tudi jeseni. Gobe so bile iskane...  Jaz sem jih dobil šele oktobra.


Ta vikend, ki se bliža bo morda dal kaj gob...


V Ljubljanski kotlini je suho. Tudi žabe so se selile, haa... 

Kot, da nam narava hoče povedati nekaj, kar ne razumemo.


Kaj pravite bo čez vikend kaj zraslo ali je bolje iti v hrihe na izlet in počakati na vlago.



Lep gobarski pozdrav


Janko







gobarja

Danes sem bil na obhodu od enih mojih placov in sem dobil za eno pest lisick in ce mene prasate se tega nebi bilo ce nebi bilo pod smrekovo vejo saj bi drugace zival pojedla. pocakajmo na petek k bo prinesel padavine. grem v ponedeljek zopet na terene pa upajmo da bo kaj srece.

lp, Gobarja

T1000

Danes sem bil na Pokljuki s kolesom na višini 1200 metrov in obenem šel pogledat tudi na moje place..NULA.
Potem sem šel še nižje na okrog 700-800 metrov in spet nič.

Nedolgo nazaj je nekdo na tem foromu dobro napisal, da so gobe kot spužve...če jo hitro poliješ z vodo se ne napije in očitno bo to
držalo, saj je povsod suho in brez gob, čeprav je v nedeljo kar dobro padalo tukaj na gorenjskem!

Upam na daljše deževno obdobje, ki bi (upam) napojilo tudi podrastje.

lep gobarski pozdrav!


buco

Sem slišal da se na Pokljuki spet nekaj dogaja?
Ali je kdo bil danes kaj gor?

gobarja

hahha danes pa nevrjamem da je bil kdo gor ker je cel dan deževalo, govorim zato ker sm iz tistega konca :) sporocim v ponedeljek :)

Lukap8

Kar dobro zaliva našo Poljansko Dolino ! ;))) Polhograjsko hribovje vabi
Luka Prezelj

kuranic

Gorenjska, danes na višini od 1.000 do 1.200 metrov, iskal sem nov teren, našel sem za dobro pest lisičk in 4 mlade jurčke.

lp

kripta

Nabiral na Pokljuki, višina 1100m, našel 2 mlada jurčka, 5 golobic in nekaj lisičk.

Lukap8

hmm zgleda da se bo meja rast gob tako spuščala kot po zimi meja sneženja hehe :)) počasi počasi in bomo lahko tudi v nižinah nabirali

lp. Luka.P
Luka Prezelj