Determiniranje 2012

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2012, 18:37

Prejšnja tema - Naslednja tema

TarPiee

Pozdravljeni, zanima me, če so to polstenke ali kateri od gobanov? Tri take gobe so rasle iz zaplate maha v mešanem gozdu (smreka/bukev) na Dolenjskem.
Trosovnica je opečnato rdeče barve, rahlo pomodri ob dotiku, bet pa je tam, kjer sem ga prelomila, močno pomodrel, da sem imela odtise še na prstih. Beti so bili tudi z rdečim pridihom.


TarPiee

Je to užitna mlečnica oz. sirovka? Nabrane so bile na Gorenjskem, mešani gozd (več glavcev, vmes pa tudsi listavci). 5 jih je bilo v bližini. Ob prelomu klobuk spušča oranžen sok. Tam kjer so se obtolkle, so rahlo pozelene/pomodrele.


TarPiee

Na Gorenjskem sem našla tudi tole pošastko, verjetno gre za velikega lovkarja? Dve gobi sta bili v bližini, ob eni je bil še neodprt jajček. Zaudarjala pa je neverjetno:)


vladko

Pozdravljeni


Prosim za pomoč. Nikakor se ne morem odločiti za katero polstenko gre.
Ob prerezu se je bet malenkost plavkasto obarval, za cevke, ki so olivno zelene barve, pa ne bi mogel reči, da se na dotik sploh kaj obarvajo.
Tudi žametno rjav klobuk ni pri nobenem primerku, kot je to običaj pri rdečebetni polstenki, niti malo razpokan.


lp
Vlado

vladko

Citat od: TarPiee dne 19 Oktober 2012, 16:41
Je to užitna mlečnica oz. sirovka? Nabrane so bile na Gorenjskem, mešani gozd (več glavcev, vmes pa tudsi listavci). 5 jih je bilo v bližini. Ob prelomu klobuk spušča oranžen sok. Tam kjer so se obtolkle, so rahlo pozelene/pomodrele.


Ja, je užitna sirovka. Zamenjava je praktično nemogoča, če je le mleček živo oranžen.
Tudi mi smo jih danes nekaj nabrali, tako, da bo jutri za kosilo gobji bograč.
lp

lukar

pozdravljeni

Jaz pa bi vas prosil za določitev  gob na priloženi fotografiji.
Za levo predvidevam da je bisernica, za drugo pa nevem.
Obe sem našel v mešanem gozdu.
Hvala v naprej za določitev in lepi vikend.

Luka

slavko

Slim Shady, pri golobici ste se bolje odrezali. Na posnetku je črneča golobica (Russula nigricans), neužitna. Na prvem posnetku pa so najverjetneje črnomekinaste mraznice (Armillaria ostoyae), poogojno užitne.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Rak, mislim, da ste našli spreminjavi goban (Boletus pulverulentus).

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

6ar, mislim, da ste našli gozdne polževke (Hygrophorus nemoreus).

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

TarPiee, gobe so v zelo slabem stanju. Na prvem posnetku mislim, da je en od gobanov z rdečo trosovnico. Polstenke nimajo rdeče trosovnice. Gobani z rdečo trosovnico so bodisi pogojno užitni, neužitni ali strupeni. Na drugem posnetku pa je možno določiti smrkove sirovke (Lactarius deterrimus), ki so užitne.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

TarPiee, vaša pošast se imenuje veliki lovkar (Clathrus archeri) in je neužiten. Zelo smrdi.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

vladko, mislim, da je na vašem posnetku tipična rdečebetna polstenka (Xerocomus chrysenteron). Ker je še mlada in ni rasla v suši, ni razpokana.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

lukar, na posnetku sta rdečkasta mušnica (Amanita rubescens) in milnata kolobarnica (Tricholoma saponaceum).

Lep pozdrav,
Slavko

6ar

Citat od: slavko dne 19 Oktober 2012, 22:03
6ar, mislim, da ste našli gozdne polževke (Hygrophorus nemoreus).

Lep pozdrav,
Slavko
možnost zamenjave za kako zdravju neugodno gobo?
surovo sem probal in ima odličen ukus, zato bi jo rad probal, sam bi se prej zazihral čimbolj