Determiniranje 2012

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2012, 18:37

Prejšnja tema - Naslednja tema

TarPiee

Zanima me, če so to mraznice, v bližnjem gozdu jih je polno. Upam, da užitne?







HVala, Katarina

TarPiee


slavko

BubikolRamios, na prvem posnetku je Helvella, verjetno Helvella elastica. Na drugem pa najverjetneje Mycena pura.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

nat, na prvem posnetku je gostoluski dežnik (Maceolepiota affinis), na drugem pa polski dežnik (Macrolepiota excoriata).

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

TarPiee, na prvih posnetkih so severnjaške mraznice (Armillaria borealis), ki so pogojno užitne. Vsaj 5 minut motajo vreti. Na drugem posnetku pa so črneče golobice (Russula nigricans), neužitna.

Lep pozdrav,
Slavko


korjul

Na obali v Istri sem v kampu našel popolnoma belo gobo :(dve sliki)
in


Goba je popolnoma bela kot sneg od klobuka do dna brez svetlejših ali temnejših odtenkov. Spodaj ima lističe. Našel sem tako mlade kot starejše gobe. Zanimivo je da je pri rasti tako močna, da dvigne večji kup zemlje, po drugi strani pa je krhka. Če je primeš v roko spusti belo barvo in dobiš bele roke. Raste posamezno in v skupinah. V knjigi je nisem prepoznal
A kdo prepozna to gobo in ve ali je užitna?

Lep pozdrav
Aleš

JANEZ L

Lp!

Po dolgem času, leto je že naokoli, se vam zopet javljam... ??? :angel:

Je tole poletni ali borov goban. Našel sem ga danes in tehta 906 gramov.









Lovski zdravo
Janez L


...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

nat

Pozdravljeni,

najprej hvala lepa za odgovor pri mojih marelah  :)

Imam pa že naslednji problem z identifikacijo teh rumenih jurčkov - a so to rumeni ali češki gobani? Sama sem jih pustila rasti naprej, a očitno jih je nekdo drug pobral, saj jih čez 2 dni ni bilo več tam.

Češki goban? by natalija2006, on Flickr


Češki goban? by natalija2006, on Flickr

Hvala za pomoč in lep pozdrav,
Natalija

sebastijan

Pozdravljeni.

Prosim za identifikacijo:


Hvala
Sebastijan

matej03

Pozdravljeni! Zanima me ce je na prvi sliki katera od mraznic? Moti me, da ima premalo lusk na klobuku, da bi bila eksaktno podobna katerikoli, ki so na vasi strani.



Katera musnica bi lahko bila to? mogoce rdeckasta?







Najlepsa hvala za odgovor.

TarPiee

Katera goba bi bila to? Rasla je iz štora, vodoravno. Bet (noga) je zelo čvrst, kjer sem ga odrezala, je pordečel. Goba ima premer (na širšem delu) 15 cm, težka 300 g, kar težka glede na velikost. Najprej sem pomislila, da je kozjenogi mesnatovec, vendar so luknjice na rumenkasti trosovnice drobne.

Pa še eno vprašanje. Našla sem še nekaj starejših polstenk, ki so imele na trosovnicah rdečkaste kapljice. Je to zaradi hladnejših temperatur ali dežja?




detra83

Prosim opise za sledeče gobe:









Hvala v naprej!

Lemedis

korjul, na sliki je vidna jajčna lupina, ki je značilna za mušnice. Kljub malce slabši fotografiji mislim, da ste našli jajčasto mušnico oz.belo žrdano (amanita ovoidea), ki je pri nas zaščitena.
V bodoče probajte naložiti nekoliko manjše slike.
Lep pozdrav,
Luka
Prepustimo se naravi, učimo se od nje!

Lemedis

Janez L na sliki je starejši borov goban (boletus pinicola).
Lep pozdrav,
Luka
Prepustimo se naravi, učimo se od nje!

Lemedis

nat, na sliki ni vidnih znakov modrenja, ki so značilni za rumenega gobana (boletus appendiculatus). Verjetno ste našli preprosti goban (boletus impolitus), ki je užiten.
Lep pozdrav,
Luka
Prepustimo se naravi, učimo se od nje!