Determiniranje 2012

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2012, 18:37

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Na prvih dveh posnetkih je jelova zlatolistka (Gerronema chrysophyllum), neužitna. Na drugem posnetku pa je mlad dežnik (Macrolepiota), vendar je težko reči katera vrsta. V ozadju so pšenične poprhnjenke (Rozites caperata), užitne.

Lep pozdrav,
Slavko

6ar

kateri od turkov je to?
1.

2.

slavko

Glede na svetel bet je trepetlikov turek (Leccinum aurantiacum), užiten.

Lep pozdrav,
Slavko

roscho

Prosim za določiev naslednjih gob!


markok

Prosim za determiniranje.
Je prva goba žvepleni lepoluknjičar, na smrekovem štoru? (žal fotka ni najbolj ostra)



lp Marko

openc

Lepo  pozdravljeni!
Zanima me, če je to užitna marela?
http://i1357.photobucket.com/albums/q748/giovaros/P1050666-1_zps80033a24.jpg
Že vnaprej se zahvaljujem za odgovor!
LP openec

slavko

Na posnetku je orjaški dežnik (Macrolepiota procera), ki je užiten.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

markok, na prvem posnetku je premalo informacij za določitev. Na drugem posnetku je rdečkasta trhlenka (Tricholomopsis rutilans), pogojno užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

roscho, prvega posnetka se ne da odpreti, na drugem pa so jesenski gobani (Boletus edulis), užitni, a že malce bolj stari.

Lep pozdrav,
Slavko

tomazj



A kdo pozna tole gobo, kar precej velika premer vsaj 10 cm, izgleda prerezana na pol...


Tič

@tomazj

Goba na sliki je Phallus impudicus - smrdljivi mavrahovec. Je še v svoji ovojnici - torej na začetku svoje rasti. Fotografijo odrasle, si lahko ogledaš na spisku gob. Ko se iz ovojnice razvije v odraslo gobo, dobi obliko smrčkov in močno smrdi po mrhovini, ter privablja muhe. Če pri mladih, ko so še v ovojnici, ovojnico odstraniš, ter odstraniš še sluz (želatinasti del) pod ovojnico je užitna in za nekatere prava specialiteta.

Jaz sem jo pražil na zelo vročem olju, posolil, tako da hitro spusti vodo, ter na koncu gor ubil jajce in zmešal. Še ščepec popra in peteršilja, pa je narejeno.

Pozor! Tik, preden se ovojnica odpre, goba lahko že smrdi. Ovojnica namreč prej napoka.

Spada med zdravilne gobe. Uporablja se tudi homeopatiji.

L. P.: Tič


sehlica

So tole mokarice ali kaj drugega (barve so malo slabe, v resnici je trosovnica umazano rožnata):


In ali obstaja kak nedvoumen razločevalni znak, ki jih loči od podobnih livk?
Imajo močan vonj po moki.

Potem imam še eno skravžljano gobo:




Vnaprejšnja hvala za trud in lep pozdrav:-)

slavko

Na prvih dveh posnetkih bo lahko bila navadna mokarica (Clitopylus prunulus), vendar so posnetki slabi. Preverite, če ima vonj po moki. Na zadnjih dveh posnetkih pa mislim, da je ena od bledivk (Laccaria).

Lep pozdrav,
Slavko

nat

Pozdravljeni,

zanima me, če sta tale oba grbičasta dežnika

Grbičasti dežnik by natalija2006, on Flickr


Grbičasti dežnik by natalija2006, on Flickr
ali je na prvi sliki gostoluski dežnik.

LP Natalija

BubikolRamios

#584
1. helvella x ?

http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=bf1c4a8706a44a6ea56e0ce0ead90db1

elastica po moje ni, viden še en primerek več kot še 1x večji.

Vsi na starem smrekovem hlodu, večji pa na tleh.

2. ? Tole je v originalu sive barve
http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=e8486ddae18449c2b93480aa9070669f