Determiniranje 2012

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2012, 18:37

Prejšnja tema - Naslednja tema

Rak

Slavko hvala za odgovor k moji poizvedbi #504, to pot je šlo še za stare posnetke iz mojega arhiva, sicer bom za v bodoče vaš nasvet striktno upošteval. Prav v veselje mi je, ko prebiram vse zapisano o gobah in ostalem na tem vašem portalu.
Lep pozdrav, Rak.

slavko

BubikolRamios, na posnetku je citronasta mušnica (Amanita citrina).

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

pika, na prvih dveh posnetkih je trepetlikov turek (Leccinum aurantiacum), ki je užiten. Na spodnjih dveh pa je queletov goban (Boletus queletii), ki je pogojno užiten.

Lep pozdrav,
Slavko

perkmandlc

Zdravo!

Lepo prosim za determinacijo naslednjih gob. Zanima me tudi ali je goba na desni iste vrste. Goba je nekoliko lažja od npr. gobana in močno potemni na dotik. Še vedno ne vem, ali je polstenka pravilno ime za kostanjevko. Gre za mlade kostanjevke (razen desne)? Goba je prijetnega vonja in okusa. Rad bi jih vložil... Bo šlo?  :)

Najlepša hvala!
Lp,
Grega

kragulj

Slavko pozdravljen,
na domačem rastišču spet ena vrsta gobanov? Je rumeni?
lp,

janko

LP

V gozdu je prav lepo. Gob je cel kup, barve se prelivajo..

Prosil bi za potrditev. Ali je na spodnjih dveh slikah strupena goba žvepljenjača.

Zadnja slika pa mi je zanimiva in nisem siguren katera goba je.

Gospodu Slavkotu se zahvaljujem za odgovor.

slavko

#531
perkmandlc, vse so kostanjaste polstenke (Xerocomus badius), ki so užitne.

lep pozdrav,
Slavko

slavko

kragulj, mislim, da je rumeni goban (Boletus appendiculatus).

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

janko, na posnetkih so žveplenjače, verjetno navadne žveplenjače (Hypholoma fasciculare), ki so strupene. Na zadnji sliki pa bo hrastov turek (Leccinum qercinum), ki je užiten.

Lep pozdrav,
Slavko

perkmandlc

Citat od: slavko dne 07 Oktober 2012, 21:09
perkmandlc, vse so kostanjaste polstenke (Xerocomus badius), ki so užitne.

lep pozdrav,
Slavko

Najlepša hvala!

lp.,Grega

hoops

Najprej lep pozdrav vsem. Sem nova na forumu in popoln gobarski začetnik.

Danes sem v gozdu čisto naključno naletela na učbeniški primerek gobana. Potem pa se je zapletlo..
Goba je velika 10 cm, čvrsta, bela trosovnica, bet z mrežico, zelo lepo diši, barve ni spremenila (tudi na pritisk ne).

Jesenski goban ni, ker nima lepljivega klobučka. Preprosti goban vsaj po opisu sodeč tudi ne. Predvidevam poletni goban.

Lep pozdrav, Tamara






slavko

Mislim, da je črni goban (Boletus aereus).

Lep pozdrav,
Slavko

Tornik

#537
Prosim za kakšno gobo gre v tem primeru, najdena na Turjaku,07.10.2012
Barva klubuka temno rjava, obilka kot "jurček", bet je malo čuden, saj je obložen z karo mrežico. Velikost primerka 5 cm.


lp
Mihael.

Tornik

#538
Prosim še za opis tele gobe:
Klobuk siv, proti sredini temnejše siv. Na otip suh,pust. Okus mil, nepekoč, vendar po okušanju rahla otrplost točke okušanja.
Meso povsem belo, bet bel raven, v rastišču zaobljen. Lepo se lupi. Rahlo poprov vonj. Raste po več gob na kupu vendar posamično.


slavko

Na zgornjem posnetku je nagubana koprenka (Cortinarius praestans), ki je užitna. Pri koprenkah je sicer treba biti previden, ker je med njimi kar nekaj strupenih. Tiste, ki imajo na prerezu belo meso, prijetnega vonja in okusa, so užitne vrste.

Na spodnjem posnetku pa je najverjetneje poprhnjena livka (Clitocybe nebularis), pogojno užitna.

Lep pozdrav,
Slavko