Determiniranje 2012

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2012, 18:37

Prejšnja tema - Naslednja tema

BubikolRamios

Vse ki so rdeče in na lesu (ki je od enega iglavca, jaz jih ponavadi najdem na smreah in jelkah) so Tricholomopsis rutilans
Rdeča ki je na tleh je po moje lepista sordida
Za prvo pa ne vem.

slavko

Marjeta M, Marpa, neuromouse, rak in drugi. Prosim, da si ogledate forografije forumovca Lojze07. Šele pri takih fotografijah gob je lahko določitev bolj natančna.

Lep pozdrav,
Slavko 

slavko

rak, od zgoraj navzdol:
- na osnovi posnetka ocenjujem, da ste našli vrsto korenovk (Collybia)
- verjetno vrst luknjičarja (Polyporus)
- na naslednjih dveh poosentkih bi lahko bila smrekova kresilača (Fomitopsis pinicola)
- sledi dišeča tramovka (Gloeophyllum odoratum)
- morda poprhnjena livka (Clitocybe nebularis)

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

neuromouse, na posnetkih je vrsta golobice (Russula). Lahko je smrdljiva golobica (Russula foetens). Če ima vonj po mandljih, pa je mandljeva golobica (Russula laurocerasi). Obe sta neužitni.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Marpa, na posnetkih so borovi gobani (Boletus pinophilus), užitni.

Lep pozdrav,
Slavko

neuromouse

Slavko, hvala. Bom naslednjič stvar fotografiral še v prerezu. Tole je pa kmalu romalo iz hiše, ker nisem mogel več prenašat smrada.

slavko

#516
Lojze07, na posnetku je vrsta kukmaka (Agaricus). Zelo verjetno je mestni kukamk (Agaricus bitorquis), ki je užiten. Na splošno so užitni tisti kukmaki, ki v dnišču ne rumenijo.

Lep pozdrav,
Slavko

murrober

pozdravljeni
prva je verjetno vijoličasta koprenka, drugo pa mi je težko določit.
hvala in lep pozdrav,
robert m.

slavko

Prva je določena pravilno, na drugem posnetku pa je veliki slinar (Gomphidius glutinosus), užiten.

Lep pozdrav,
Slavko

TarPiee


Zanima me, če so to vse polstenke in ali so vse polstenke užitne (moram biti na kaj posebej previdna?) Namreč v gozdu sem jih našla nekaj pobranih in odvrženih.


Temno rjava je rasla pod smreko, svetlejši pa pod bukvijo in imata veliko večje luknjice na trosišču. Vse pomodrijo ob dotiku.


HVala, Katarina

TarPiee

Tale pa je imela mrežasto povrhnjico (razpokano). Betek je bil res rahlo rdečkast, je to rdečebetna polstenka? Rasla je v bližini smreke.


slavko

TarPiee, med polstenkami (Xerocomus) ni strupenih vrst. Pozoren je treba biti na cevasto trosovnico bele, rumene ali zelene barve. V roodove s takšno barvo trosovnic spadajo gobani (Boletus), lupljivke (Suillus), polstenke (Xerocomus), grenivci (Tylopilus). Med njimi obstaja nekaj gob, ki grenijo. Grenivci so že takšni, pa tudi grenki goban in še kakšen bi se našel. Zato jih je treba okušati, dokler ne ločite vrst med seboj.

Lep pozdrav,
Slavko

BubikolRamios

Ni amanita phalloides, glede na to da na gobe si ni nobene s krpicami na klobuku. Barve so malo navite ampak klobuk je bil takle, rahlo zelen.
? http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=cf675a665541427e946d70552eebddac

pika

Zdravo,
mene pa zanima kakšne gobe so na spodnjih slikah (nabrane na krasu).

Prva menim, da je prva neke vrste "turk", čeprav po knjigah ne morem ugotoviti zagotovo.


Kako je pa z drugo? V naših gozdovih jih je zelo veliko, zato me zanima (v kolikor je užitna), če jih kdo nabira?
Ob prerezu na zraku pomodri, s časom izgubi na modrini.



Hvala!