Determiniranje 2012

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2012, 18:37

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

1. Na sliki je rebrava livka.
2. Enako kot prva.
3. Betičasta livka ali pa žaltava korenovka.
4. Gloeophyllum sepiarium.
5. Verjetno zdrizasta postrančica.
6. Verjetno Ptychogaster albus.
7. Ne vem.

Lep pozdrav,
Slavko


slavko

1. Gobica na smrekovi vejici izgleda kot Crucibulum laeve.
2. Mislim, da je ena vrsta aleurodiscus.

Lep pozdrav,
Slavko

markok

Je to Čreslov cvet (Fuligo septica)?
Goba mi je padla v oči zaradi izrazito rumene (skoraj fluoroscentne) barve in sem jo opazil že na dobrih 10m.
Nekje sem prebral, da ta goba spada v skupini sluzavk in je celo nekakšna vmesna stopnja med rastlinskim in živalskim svetom, ker se lahko prosto premika po tleh, kot enoceličarji. Težko verjamem, zato prosim za komentar.

By markok66 at 2012-09-03


By markok66 at 2012-09-03

slavko

Na slikah je čreslov cvet. Po novem je razvrščen med praživali, nekoč pa je bil uvrščen med sluzavke (Miksomicete).

Lep pozdrav,
Slavko

BubikolRamios

#246

mačka27

Spoštovani,

verjamem, da se sliši "trapasto začetniško"....ampak....včeraj pri pohajanju po hosti....sem naletela na to lepotičko (ker večina gob ne poznam...pa mojo pozornost vedno pritegnejo tudi neznane vrste....) .... Zanima me za kakšno vrsto (predvidevam da mušnice  :angel: ) gre...

http://shrani.si/f/2r/sE/1Evae0fi/mojca-032.jpg


prijeten gobarski pozdrav za dobro jutro in dobro "bero" želim,

Mojca

slavko

#248
Sploh ni "trapasto začetniško", da ste poslali sliko gobe, ki je ne poznate. Le slika s telefona je precej nejasna. Mislim, da ste našli enega od lupinarjev, ki spadajo v rod mušnic. Ker ne vem natančno kje ste ga našli (višina ali bolj nizko), bi lahko šlo za belolupinasti lupinar (Amanita pachyvolvata) ali sivolupinasti lupinar (Amanita submembranacea). Oba sta pogojno užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

mačka27

višina je okoli 600 mnv...v mešanem gozdu....hvala za Vaš odgovor in lp

markok

Katera goba je to? Trenutno precej pogosta, raste v skupinah po 15 do 20 gob, na listju.
lp Marko


slavko

Glede na opreden bet in lijakasto obliko sklepam, da ste našli rjavkasto livko (Clitocybe gibba), ki je užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

detra83

Prosim za identifikacijo sledeče gobe. Steblo je ob dotiku z nohtom postalo črno (slika 3).






slavko

Na sliki je žametasti goban (Boletus erythropus), pogojno užiten.

Lep pozdrav,
Slavko

detra83

Hvala za odgovor.

Kako dolgo ga je priporočljivo kuhati oz. pečti, da postane užiten?

Smo ga probali prerezati in je meso takoj postalo modro.