Determiniranje 2012

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2012, 18:37

Prejšnja tema - Naslednja tema

roscho

Kaj niso vse iste sorte. Nalašč sem jih postavil skupaj da bi lažje prepoznali sorto.
Hvala!

slavko

Gobe so si podobne. Med gobami, ki imajo trosovnico bele, rumene ali zelene barve, ni strupenih vrst. Pač pa so nekatere grenke. Gobe na posnetku so vse videti užitne. Mislim, da gre za rdečebetne polstenke (Xerocomus chrysenteron). Vendar ne vem katera vas natančno zanima. Zato sem zapisal, da jo fotografirajte posebej.

Lep pozdrav,
Slavko

Lojze07

Veliki slinarji!

Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Lojze07

Za tele pa nisem gotov? So pogojno užitne? Klobučki vlečejo na zeleno...
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

slavko

Na zgornjem posnetku so veliki slinarji (Gomphidius glutinosus), užitne in okusne gobe. Svetujem, da že v gozdu očistite vse slinaste dele. Na drugem posnetku pa so milnate kolobarnice (Tricholoma saponaceum), pogojno užitne. Ne priporočam jih za uživanje.

Lep pozdrav,
Slavko

Lojze07

Hvala, g. Slavko, za ekspres odgovor!

Ja, slinarje vedno očistim že v gozdu, tudi na beto odstranim tisti "puhasti" dodatek..., milnate kolobarnice pa so ostale v gozdu.

Pa tudi tele dvoje sem samo slikal, ker pojma nimam, kaj bi bile?

Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Lojze07

Tole pa so menda žolte lisičke - oz. žolte trobente?

Hvala za vse odgovore.

LP

Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Lojze07

Tole pa je menda datljeva polstenka? Zakaj imajo včasih, zlasti mlade, skoraj črn klobuček?

Vse dobro in LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

nat

Pozdravljeni,

tokrat sem se spravila na dede... Sem mislila, da so enostavni za določiti, pa so si preveč podobni med sabo, tako da prosim za pomoč:

1. a so to gabrovi dedi (Leccinum carpini)?

Gabrov ded by natalija2006, on Flickr

Gabrov ded by natalija2006, on Flickr

Gabrov ded by natalija2006, on Flickr

2. a sta to črna deda (Leccinum melaneum) ali sta tudi ta dva gabrova?

Mlada črna deda by natalija2006, on Flickr

3. a je to žlahtni ded (Leccinum crocipodium)?

Žlahtni ded? by natalija2006, on Flickr

Žlahtni ded? by natalija2006, on Flickr

4. tale s temno glavo mi pa nikamor ne paše  ::) a je mogoče gabrov ded ali pa celo trepetlikov turek?

Gabrov turek? by natalija2006, on Flickr

Najlepša hvala za pomoč,
lep pozdrav,
Natalija

slavko

Lojze07, od zgoraj navzdol:
- na prvih dveh posnetkih je ena od mlečnic (Lactarius). Mlečnice, ki sočijo bel ali rumen mleček praviloma niso užitne. Užitne so tiste vrste, ki sočijo oranžni mleček in jim pravimo sirovke. Msilim, da ste našli milo mlečnico (Lactarius mitissimus)
- na naslednem posnetku je zimski luknjičar (Polyporus brumalis)
- na naslednjih posnetkih mislim, da je lijasta lisička (Cantharellus tubaeformis)
- na zadnjih dveh pa bo poprhnjeni polstenec (Boletellus pruinatus)

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

nat, dedi imajo rjav klobuk, turki pa oranžnega. Oboji so v istem rodu (Leccinum). Na prvih treh posnetkih od zgoraj navzdol je zelo verjetno gabrov ded (Leccinum scabrum). Naslednji bi lahko bil črni ded (Leccinum melaneum). Za naslednja dva posnetka pa nisem siguren, če sta sploh deda. Meni se zdi, da sta gobi na posnetkih bolj podobni kakšni bolj stari lupljivki. Žlahtni ded (Leccinum crocipodium) je rumene barve in komaj kaj črni pri prerezu. Na zadnjem posnetku pa bi lahko bil pisan ded (Leccinum variicolor).

Lep pozdrav,
Slavko

nat

Slavko, najlepša hvala! Želim vam lep dan  :)
Natalija

Slim Shady

Lepo Pozdravljeni, prosim za determinacijo za katero vrsto
kukmakov gre tukaj?

http://shrani.si/f/28/nI/4tMbSOwa/img20121015154219.jpg

Tule pa sumim da gre za vrsto golobic?

http://shrani.si/f/1k/EL/4SNiTU1K/img20121018125832.jpg

Lep Pozdrav

Rak

Ob prihodu na svoj vikend sem med košnjo trave ob cesti naletel na ta primerek gob. Rasle so v črti, rastišče pa se je nahajalo med dvema bližnjima gozdičkoma s hrasti, gabri, jeseni in nizkim listovim grmičjem, ki ga prekinja cestišče. V dvanajstih letih na tem mestu teh gob tam še nisem opazil. Kljub poizvedovanju v literaturi teh primerkov nisem uspel determinirati, vedno mi je neke značilnosti zmanjkalo ali pa jo je bilo preveč. Prosim za odgovor. ???


6ar

ali je to macesnovo mlečnica, nabrano pod macesni na višini 1900m?
če je užitna, kakšna ideja kako se jo pripravi (smetanova omaka)?