Determiniranje 2012

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2012, 18:37

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Gobe se v glavnem jedo cele, torej z betom vred, razen če je bet star, črviv in podobno.

Lep pozdrav,
Slavko

matjazz

verjetno prava tintnica.

slavko

Tako je. Na sliki je prava tintnica (Coprinus atramentarius), ki je nezdružljiva z alkoholom. V primeru zaužitja alkohola povzroča t.i. antabusni sindrom.

Lep pozdrav,
Slavko

BubikolRamios

tole: http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=1c7787ae0c66496c8723d7297e7483e2
Zgleda kot nasedla 'mala' meduza, tudi na otip je enako meduzi. Lahko je fungus ali pa alga ali pa kaj drugega.
Med mahom, na trhlem smrekovem štoru. Več takih na tem štoru.

Če kdo ve kaj je to.


slavko

1. Tubaria furfuracea, na obrobju so ostanki veluma, verjetno je tudi na drugi sliki.
2. Cylindrobasidium evolvens, na obeh slikah.
3. Xeromphalina campanella.
4. Gymnopilus spectabilis, zaradi obročka daje vtis kot da je lisička.
5. Verjetno Psathyrella conopilus. Ko so mokre, je več prosojno žlebastih. Morda je P. vernalis (Psathyrella spadiceogrisea f. vernalis).

Lep pozdrav,
Slavko


golobaj-milan

Našel sem neko čudno gobo! Kaj je to?

ch3ch2oh

Slavko, glede Gymnopilus spectabilis me zanima ali raste samo spomladi v Sloveniji in kako pogosta je?

slavko

Zastrta plamenka (Gymnopilus spectabilis) praviloma raste od zgodnje jeseni do sredine zime, zato smo jo imeli nekajkrat na jesenskih razstavah gob. Ni prav pogosta.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

#69
golobaj-milan našli ste enega od luknjičarjev (Polyporus). Zelo verjetno zimskega luknjičarja (Polyporus brumalis).

Lep pozdrav,
Slavko

kragulj

Prosim za determinacijo.
Verjetno ena od ščitovk (jelenova).
lp,

slavko

Ja, zelo verjetno je jelenova ščitovka.

Lep pozdrav,
Slavko

kragulj

Slavko pozdravljen,
danes pa sem verjetno prvič naletel na najdišče pomladanskega hrčka. Bilo je cca 8 kosov, vendar ze želo suhi... V nadaljevanju pa je ena od črnivk, ki mi raste doma v travi.
lp,

slavko

Na slikah je najverjetneje kosmata črnivka (Psathyrella lacrymabunda).

Lep pozdrav,
Slavko

kragulj

Slavko pozdravljen,

za navedeno nisem najbolj siguren katera je?

Klobuk je širok 9cm, svetle barve, morda rahlo sivkast
Bet je dolg 9 cm, debel 1,5 cm, vzdolžno vlaknast
Rasla je na kosu lesa v zemlji.
Preveril še bom za trose, vendar zaenkrat ne kaže, da bi postajali rdeči (ščitovke)

lp,