Determiniranje 2012

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2012, 18:37

Prejšnja tema - Naslednja tema

Marpa

Je mogoče možno iz teh pomanjkljivih fotk ugotoviti za kakšno gobo bi lahko šlo ?


Marpa

Tole so mraznice, po domače štorovke, ki jih nabiram že več let, potrebno prekuhati. Ampak, katera točno vrsta je to in kako se razlikuje od podobne ?

matjazz

Prva je najverjetneje rdečkasta trhlenka, druga pa čebulasta mraznica. Mraznice se razlikujejo po nakosmičenosti in barvi, čeprav barvo lahko določa les iz katerega rastejo.
Počakajmo na strokovno mnenje.

slavko

#558
Marpa, goba iz posnetka pri odgovoru #554 je lupinar (Amanita). Najverjetneje beli lupinar (Amanita nivalis), pogojno užiten.

Z določitvami Matjazz se strinjam. Pri mraznicah (Artmillaria) oz. štorovkah se ne mučite preveč z vrstnimi imeni. Vse so pogojno užitne in podobnega okusa. Bolj pomembno je, da znate štorovke ločiti od drugih vrst.

Lep pozdrav,
Slavko

Lojze07

Predvidevam, da je koprenka, a katera je, če seveda je? Kako je z njeno užitnostjo?

Že vnaprej hvala za odgovor!

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

slavko

Na sliki je najverjetneje šarasta koprenka (Cortinarius varius), ki je užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

dsl32

slavko: najprej bi se rad zahvalil za identifikacijo gob, ki sem jih zalepil prejšnjič.

Zdaj pa me zanima, katera vrsta je tole? Na neki jasi v gozdu jih je ogromno. So užitne?



Hvala vnaprej!

Sfinx

Lep pozdrav
Danes sem med gobarjenjem naletela na gobana, za katerega nisem prepričana če gre za Bolétus appendiculátus, rumeni goban.
Klobuk sv. rjave barve, bet rumen ob prerezu je notranji del bel - spodaj se nekoliko obarva na roza. Meso čvrsto, lepo diši.
Trosovnica rumene barve. Najden goban je imel na enem delu trosovnice malenkost zelenkast odtis od veje nad katero je rastel, vendar pa kot kaže na dotik trosovnica ne pomodri.

Že v naprej hvala za pomoč.

slavko

Našli ste rumeni goban (Boletus appendiculatus), ki je užiten.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

dsl32, na posnetkih je ovčarska lupljivka (Suillus ovinus), užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

matej03

Pozdravljeni! Zadnje dni sem sel v gozd in to ne z namenom da prinesem polno kosaro nazaj domov, ampak sem se odlocil da grem iskati gobe ki jih se ne poznam..  in naletel sem na naslednje. Prosil bi za strokovno mnenje.

Sluzasta sirokolistka?



Modrikasta ali morda olivna golobica?


Mraznica oz. storovka? Kako prepoznamo storovke od drugih podobnih gob?


Nimam ideje..


Teh gob je bilo polno na hlodu in okoli cca 8 kvadratnih metrov vse polno, res neverjetno.



Te gobe so pa rasle tako nekako v sopkih, po 6 skupaj recimo.



Mogoce poprhnjena livka?


Navadna polstenka? Ne pomodri na pritisk pozeleni pa tudi ne.




Za odgovor se ze vnaprej zahvaljujem.

openc

Sem pravi začetnik in danes sem prvič nabiral gobe. Za prvo sliko mislim, da sta jurčka, za drugo pa ne vem?

slavko

matej03, gobe so v glavnem prav določene. Na drugem posnetku je modrikasta golobica, tista pri "nimam ideje" je pšenična poprhnjenka ali ciganček, sledijo mraznice do poprhnjene livke, konča pa se z navadno polstenko.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

openc, dobro vam gre, za prvič. Na drugem posnetku so ovčarske lupljivke, ki so užitne.

Lep pozdrav,
Slavko

paklub

Pozdravljeni,
sem nov na vašem forumu. Po prebiranju teme imam tudi sam dva primerka za determinirat. Za prvo nisem prepričan ali so lijaste lisičke, saj so rasle na trohnečem štoru? Drugi primerek meni popolnoma neznan... Hvala za pomoč.
lep pozdrav, Samo