Determiniranje 2012

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2012, 18:37

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavkor

Katera goba je to?

slavkor

Katera goba je to? Mislim da je navadna polstenka. Se motim?

slavko

Na zgornjih posnetkih je žametni goban (Boletus erythropus), pogojno užiten, na spodnjih pa navadna polstenka (Xerocomus subtomentosus), užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

lisjak

Bi lahko bil na teh slikah tudi Boletus impolitus, preprosti goban ?
Nekaj podobnega sem videl na razstavi v Qulandiji.
lp

Alija

Pozdravljeni,

zanima me, za katero vrsto gobe gre?

Hvala za odgovor.

slavko

lisjak, lahko bi bil preprosti goban. Zdi se mi, da ima ta na sliki mrežico, kar je značilno za rumeni goban.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Alija, enake posnetke sem videl pri uporabniku vouhca. Gre za gozdne polževke (Hygrophorus nemoreus), ki so užitne.

Lep pozdrav,
Slavko


Alija

Slavko hvala, nisem vedel, da je "vouhca" bila tako neučakana in vprašala na več koncev.

lp

Natasa

Zdravo,

prosim vas za naslednjo determinacijo gob:












Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem!

Nataša


slavko

Natasa, od zgoraj navzdol:
- modrikasta golobica (Russula cyanoxantha), užitna,
- hrastov turek (Leccinum quercinum), užiten.
- preprosti goban (Boletus impolitus), užiten,
- datljeva polstenka (Xerocomus ferrugineus), užitna,
- kostanjasta polstenka (Xerocomus badius), užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

popaj

Prosim za informacijo, če so na slikah štorovke, da jih jutri skočim nabrat in jih vložim..hvala!




slavko

butterbeast, slike griv (Ramaria) so preveč slabe kvalitete za zanesljivo določitev. Lahko potrdim le, da je vrsta grive. Splošno pravilo za grive je, da so užitne tistze vrste, ki so vse lepo rumene barve, kot lisičke. Običajno je razmerje med spodnjim mesnatim delom in zgornjim grmičastim delom pri užitnih vrstah v prid mesantega dela. Vse vrste griv, tudi užitne, pa delujejo nekoliko odvajalne, zato so primerne za mešanje z drugimi vrstami gob.
Štorovka je domače ime za mraznice (Armillaria). Na posnetkih je severnjaška mraznica (Armillaria borealis), ki je pogojno užitna. Potrebno jih je vsaj 5 minut pustiti v vreli vodi. Na zadnjem posnetku je rdečebetna polstenka.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

popaj, na zgornjem posnetku je črnomekinatsa mraznica (Armillaria ostoyae), pogojno užitna. Te lahko vložite (prekuhat v vreli vodi vsaj 5 minut). Na spodnjem posnetku pa je strupena navadna žveplenjača (Hypholoma fasciculare).

Lep pozdrav,
Slavko

Marpa

Zelo lepa