Determiniranje 2012

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2012, 18:37

Prejšnja tema - Naslednja tema

AlesVaupotic

Pozdravljeni,

forum spremljam od letos, ko sem začel gobarit in prosim za prvo identifikacijo. Dve fotografiji v priponki.

lp,
Aleš

gorenc

Ales Vaupotic našli ste velikega slinarja- Gomphídius glutinósus ki je užiten vrhnjo sluz je treba odstraniti  jaz ga vlagam v mešanici drugih gob in v mešanici gob za ostale jedi slišal pa sem da je dober-odličen tudi ocvrt"pohan"

nebivedu

Najlepša hvala za determinacijo!

mato2, malce drage gobe kajne? ;D


LP

AlesVaupotic

Hvala lepa, Gorenc. Jesen je lepa, vsak dan zvem kaj novega. :)

Marpa

#349
Spoštovani, sem novi član foruma in vas vse lepo pozdravljam!

Sem dolgoletni nabiralec gob, čeprav jih ne nabiram veliko vrst gobe opazujem in jih včasih poskušam determinirati.
Danes sem v lepem listopadnem gozdu v bližini Varaždina na Hrvaškem srečal veliko gobo, kakšno še nikoli nisem videl in je bila nasploh
edina goba, ki sem jo na uro dolgem potepu videl/najdel.

Prilagam fotografije in vas prosim, če jo poskušate determinirati.

lp

nebivedu

Prilagam še eno fotografijo zanimive in meni neznane gobe. Dosedaj sem srečal samo dve. Fotografirano in videno na okoli 1200m nmv, pretežno iglasti gozd. Se opravičujem za slabo kvaliteto slike.



LP

Leon

Katera goba bi to lahko bila? Na otip je dokaj čvrsta.
Hvala za odgovor.
Lp Leon

darkoh

  Za Nebivedu!

Po sliki sodeč ste našli Peckovo ježevko (Hydnellum peckii)

darkoh

 Za Leona!

Po sliki sodeč ste našli Črnega Gobanovca(Boletopsis leucomelaena).
Goba je na rdečem seznamu prosto rastočih gliv, zato je naj nebi pobirali.
Sicer je goba užitna.
Lp Darko

Marpa


fotografij žal ne uspem naložiti, ne glede na velikost , ki sem jo zmanjšal celo na minimum... ne razumem, kje je problem

bobi

sem novi navdušenec za nabiranje gob.Rad gledam komentarje in uživam v slikah gob
ki jih pošiljate.


slavko

[SkA], od zgoraj navzdol:

- jesenski goban (Boletus edulis), užiten
- verjetno dišeči goban (Boletus fragrans), užiten
- verjetno žametasti goban (Boletus erythropus), pogojno užiten

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

tina123, na fotografiji je res nenavaden dežnik. Vidim, da na poškodovanem mestu ne rdeči, a najbolj je podoben prav rdečečemu dežniku (Macrolepiota rhacodes), ki je užiten in na ranjenih mestih rdeči. Sumljivo je, da obroček ni obstojen. To je značilno za vrtni različek rdečečega dežnika (Macrolepiota rhacodes var. bohemica), ki je strupen. Zato svetujem, da dežnika ne jeste.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

BubikolRamios

1. Verjetno rjaveča mlečnica (Lactarius fluens).
2. Premalo podatkov iz priložene fotografije. Ima obliko mlečnice, klobuček pa kot kolobarnica.
3. Zažetotrosni dežniček (Lepiota ventriosospora).
4. Bodisi lepljiva kolobarnica (Tricholoma pessundatum), še bolj verjetno pa sluzasta kolobarnica (Tricholoma ustaloides).
5. Temnolistna čeladica (Mycena pelianthina). Prosim, če nam pošljete fotografije za objavo na naši spletni strani.
6. Verjetno Lepiota rubella.

Lep pozdrav,
Slavko