Determiniranje 2012

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2012, 18:37

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Pogojno užitne gobe je priporočljivo pustiti v vreli vodi vsaj 5 minut. Seveda je pri tem mišljeno, da so gobe narezane. Vodo odlijemo, gobe pa uporabimo po želji.

Lep pozdrav,
Slavko

BubikolRamios

po moje je tole goba:
http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=02efecfa46234146a38bc89e94df8d0a

Storžič, skoraj pri vrhu, spodnja slika - del te reči odtrgan.

Oranžne pike so od enega lišaja.

lisjak



A


A


A



B


B


B


B



C


C


C


C


C



D


D

A - barve niso najboljše, v resnici je klobuk okrasto bel, temnejša barva na temenu je nekoliko vijoličasta, trosovnica je podobna kot pri kukmakih, ima kar močan vonj po janežu
B, C nima posebnega vonja ali okusa


Leon

Zdravo

Zanima me katere gobe sem našel:
Gobi na 1. sliki sta rastli pred hišo na travi, na drugi sliki pa sem jih našel v gozdu.
Hvala za odgovor

Lp Leon

slavko

lisjak, gobe na slikah so nekoliko trši oreh.
Na posnetkih A je verjetno Cystolepiota seminuda, ki zaenkrat še nima slovenskega imena. Smiselno bi jo bilo mikroskopirati in pridobiti še več posnetkov, da jo damo na spletno stran.
Na posnetkih B je zelo verjetno pekoča korenovka (Collybia peronata), strupena.
Na posnetkih C in D pa so stožke (Conocybe). Na C bi lahko bila glavata stožka (Conocybe macrocephala) ali Conocybe semiglobata. Na posnetkih D pa belkasta stožka (Conocybe lactea) ali ožlebičena stožka (Conocybe tenera). Bolj zanesljiv rezultat pa bi dobili po mikroskopiranju.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

leon, na prvi sliki je verjetno rožnolistni kukmakovec (Leucoagaricus leucothites), ki je užiten. Kukmakovci so zelo podobni kukmakom (Agaricus), le da lističi ne postanejo rjavih barv. Vendar je treba biti pri nabiranju belih gob zelo previden, saj so med njimi smrtno strupene mušnice, ki so na videz slične. Na drugi sliki pa mislim, da je zasukana korenovka (Collybia distorta), ki sicer velja za užitno, a še ni preizkušena.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

BubikolRamios, nimam ideje katera goba je na sliki.

Lep pozdrav,
Slavko

Lukap8

Kaj bi bila tole za ena gobe imam 2 sliki ki sta bolj slabe kvalitete ampak pomoje da je ena in ista goba v zaprtem in odprtem stilu?





pa če bi mi kdo povedal kako se zmanjša tole sliko joj preveč razpackana je in tako velika???
Luka Prezelj

slavko

Na slikah je veliki slinar (Gomphidius glutinosus), užiten. Pred uporabo je treba odstraniti sluzaste dele. Gobe izolirajte od drugih, ker imajo črne trose in bodo zapackale druge gobe. Sicer so okusne.

Lep pozdrav,
Slavko

BubikolRamios

#264
Citat od: Lukap8 dne 10 September 2012, 21:31
pa če bi mi kdo povedal kako se zmanjša tole sliko joj preveč razpackana je in tako velika???

Če že iz aparata pride taka je bolj tako tako. Preverit je treba kakšen iso je nastavljen. Če je visok ga je treba zmanjšat na minimum, potem bo slika manj zrnata.

da se pa malo popravit tudi tole, dol poteg tega:
http://www.irfanview.com/

1. image-resize/resample  (na 800px najdaljša stranica recimo)
2. image/sharpen, parkrat, CTRL+Z če bo preveč
3. file / save for web

jok

Prosil bi za imena in uporabnost dveh gob na spodnjih slikah.

Smrekov gozd oziroma "holcplac", kjer je veliko lesnih "odpadkov" - lubje, veje, .... Biološko gledano je pa čisto in ni okolju škodljivih zadev.

Slike so malo slabše, ker sem imel pri sebi samo fotografsko slab telefon.

Hvala !

Lep dan !

Janez

slavko

Mislim, da ste našli bresadolov kukmakovec (Leucoagaricus bresadole), ki je pogojno užiten. Podoben je ameriški kukmakovec (Leucoagaricus badhamii), ki je nekoliko manjši, nima tako močne tendence spreminjanja na rumeno, pač pa na pritisk močno pordeči in kasneje porjavi. Je tudi pogojno užiten.

Pri nabiranju in čiščenju teh gob prsti na rokah tako močno počrnijo, da jih ni mogoče na hitro oprati z nobenim čistilnim sredstvom. Gobe so sicer zelo okusne, slaba lastnost pa je, da meso pri termični obdelavi močno pordeči in potemni.

Predlagam, da nam pošljete osušek gobe na društvo, pa bomo z mikroskopom natančno preverili za katero vrsto gre. Naš naslov: Gobarsko društvo Lisička Maribor, Preradovičeva 1, 2000 Maribor.

Lep pozdrav,
Slavko


jok

Slavko hvala za hiter odgovor.

Verjetno to velja za gobe na zadnjih  treh slikah.

Zanimajo me še tiste na prvih dveh.

Kar se pošiljanja vzorca tiče pa, če sem prav razumel, jo del posušim in ko bo suha, vam jo pošljem.

Lep dan !

Janez

slavko

Mislim, da so na tistih dveh slikah tudi bersadolovi kukamkovci, vendar mladi.

Predlagam, da gobo razrežete na 4 kose; manjši se bodo prej posušili. Potem bo zdržala pot do društva.

Lep pozdrav,
Slavko

sajko

Živjo,
na jutranjem sprehodu ob gozdu sem našel naslednje gobe.Rasle so v blizu ene drugi, bilo pa jih je kar nekaj  Zanima me če mi lahko kdo pove imena(in mogoče uporabo če so užitni), sam sicer nisem prepričan zato sem jih pustil pri miru, vendar mislim, da gre za dve vrsti turkov.

hvala, lp