Gobarjenje 2012

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2012, 18:35

Prejšnja tema - Naslednja tema

T1000

Članek na temo gob objavljen na Siolu danes. http://www.siol.net/novice/slovenija/2012/09/gobarska_sezona_2012.aspx

V njej je omenjen tudi naš član Slavko! Čestitke!

Gobar88

Anica ni take panike   :laugh:
Na madžarski meji ni se najbolj pognalo... 2 jurcka pa polno marel, bom zvecer prilepil kaksno sliko :)

veronika

na dolenjskem se je gobam zmešalo. danes spet jurčki, marele (samo ene par sicer, ker jih imamo doma že dovolj), golobičke. polna košara! tudi kolegica, ki je šla z mano za družbo je imela svojo košaro polno. srečali sva še kakih 8 gobajev, vsi so imeli čisto polno košaro. pa naj še povem, da je še vedno ogromno marel ostalo v gozdu, še vedno ogromno jurčkov. me sva nabirali samo bolj lepe jurčke. ostale sva PUSTILI.

kaj takšnega pa še ne. pa naj še to povem, da je bilo to eksperimentalen izlet v neznano. sva vzeli košari čisto tako, za vsak slučaj. kaj takega...

in to rastejo jurčki na kupih kar, po 5, 6, 7 na enem kvadratnem metru...

današnji izlet je vsekakor podrl vse rekorde in vsa moja pričakovanja...



Lizard

Lep pozdrav vsem tukaj na forumu. Sem bolj kot ne začetnik med gobarji zato sem tudi registriral, da bi kdaj prilepil kako nepoznano gobico.
Se bi pa rad navezal na zadnji post od veronike. Lahko povem, da jaz zadnjih nekaj dni ne najdem popolnoma nic jurckov... Se sprasujem ali so tukaj v okolica Novega mesta ze nehali rast?? Je kdo iz Novega mesta in pove svoje izkusnje trenutno na tem podrocju? Je pa ogromno deznikov, sirovk in golobic. Bi morda moral na drugacno nadmorsko visino?? Nabiral sem na cca 200-250m visine.

bobo72

Gobar23, odvisno kje gobariš, bil danes na madžarski meji, 100+, pa lep pozdrav.

b

sLOVEnia63


bobo72


Boletus31

#952
Danes se jih tudi nekaj našlo tudi ta "orjak" ki je tehtal malo preko kilogram zdrav in niti malo črviv! ;D








migaj

Morda ve kdo, kateri goban je na sliki in ali je užiten? Pobran na parceli pod borovcem.

rh-

#954
Spremljam že nekaj časa ta forum, pa me moti predvsem ena stvar, in sicer ta, da se posamezniki (nekateri konkretno izstopajo) na vse pretege trudijo s hvaljenjem o tem, koliko gob odnesejo iz gozda. Da bi pa vsaj približno spoštovali predpise, to pa ne.
Če že kdo odnese toliko gob, naj bo vsaj tiho, ne pa da se še na vsa usta šopiri.

Nekdo je nekje napisal, da mu je policaj napisal kazen, ker je KUPIL veš kot dve kili gob na tržnici in ni imel računa od branjevke. Če bi bil policaj fer, bi šel do tiste branjevke/prodajalke(ca) gob in njej izstavil kazen za prekomerno pobiranje gob.

Ker tole, kar zadnje čase opažam v naših gozdovih, presega vse meje dobrega okusa. Tu mislim predvsem na nabiranje gob z vrečkami, metanje pločevink, plastenk, ovitkov od čokoladic ipd. po gozdu, kajenje in odmetavanje ogorkov prosto po prešernu, da ne omenjam psov, ki prosto tekajo gore-dole-naokole in se zvokovno šopirijo ob srečanju s kakšnim avtohtonim gozdnim prebivalcem.

Ne vem, mnenja sem, da bi morala tudi gobarska društva v tem primeru ukrepat.

Lp.

edit:
Pozabil sem še omenit avtomobile s polnimi gajbicami gob v prtljažniku, lastniki avtomobilov pa še kar v gozdu...

ajezovnik

Nabiral včeraj v Rančah, Pohorje.
V gozdu sem bil dve urci, nabral sem 11 jurčkov, enega brezovega dedca, nekaj kostanjevk in marelo.
Gobani so eni stari in eni čisto majhni. Torej še naprej rastejo.
Gobarjev v gozdu polno. Ok, nekateri še tud pobirajo kostanje, ki so že začeli padati, in to v Rančah kar veliki !!!!
Bi pa prosil za odgovor,katera gobe je na zadnji sliki - v gozdu jih je veliko, po obliki in sestavi so podobni jurčkom, so pa belkasto sivi. Nimajo lističev pod klobukov, pač pa enako kot jurčki!

Lp, Andrej

slavko

migaj, na fotografiji je ovčarska lupljivka (Suillus granulatus), ki je užitna. Pred uporabo je treba odstranitu kožico s klobuka.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

ajezovnik Morda gre za beli različek jesenskega gobana (Boletus edulis var albus), ki je prav tako užiten.

Lep pozdrav,
Slavko

migaj

Citat od: slavko dne 29 September 2012, 18:45
migaj, na fotografiji je ovčarska lupljivka (Suillus granulatus), ki je užitna. Pred uporabo je treba odstranitu kožico s klobuka.
Lep pozdrav, Slavko
slinavka torej.
Hvala, vidim, da nekateri dobro obvladate

slavko

rh-, najprej moram povedati, da je forum odprtega tipa. Zato vsebine ne kontroliramo. Naredili smo le to, da posameznik ne more več brisati tem, kot se je pred časom zgodilo.

Strinjam se z vami, da je obnašanje v gozdovih na zelo nizki ravni. In tudi druga početja, ki ste jih omenili.

V gobarskih društvih zato poskušamo z izobraževanjem in osveščanjem vplivati na spremembo takšnega odnosa. Menimo, da je dolgoročno to edini način, da se obrne na bolje. Težko pa naredimo kaj več, saj nimamo nikakršnih pooblastil.

Verjamemo, da bo tudi ta forum prispeval k temu, da se zadeve sčasoma obrnejo na bolje.

Lep pozdrav,
Slavko