Gobarjenje 2012

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2012, 18:35

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Na hrošče se žal ne spoznam. So pa gobe hrana raznim bitjem, ne le nam.

Lep pozdrav,
Slavko

jernej

Mislim, da je to gozdni govnač - Anoplotrupes stercorosus : http://www.bioportal.si/fotoarhiv.php?iskanec=Anoplotrupes%20stercorosus ali katera druga vrsta iz tega rodu. Gre za zelo pogosto vrsto hrošča, vsaj po mojih izkušnjah. V nižje ležečih gozdovih v okolici Lovrenca in bljižnjih krajev pa je zelo pogost v vseh tipih gozdov. Kolikor so mi povedali ima ta vrsta veliko vlogo pri razširjanju gliv, saj s tem ko se hrani z gobami prenaša njihove trose. Nasploh so vse živali, ki se prehranjujejo z gobami izrednega pomena za razširjanje gliv. Zaradi tega, čeprav tako izgleda za gobarja  :'( , nikakor ni škodljivec pač pa ima v gozdnem ekosistemu pomembno vlogo, ki nenazadnje koristi tudi gobarju  ;)

jernej

No, ko smo že pri Pohorju,gozdovih, gobah, hroščih in drugih prebivalcih gozda ...
V soboto 8.9.2012 je v Pahernikovih gozdovih potekala prireditev Za gozdove in ljudi. Tam so lahko obiskovalci slišali praktično vse s področja gozdne biologije, ekologije in gozdarstva. Nekaj prispevkov lahko najdete tu: http://989.gvs.arnes.si/pot_pahernik/ . Predstavljene so bile tudi glive in njihova vloga v gozdovih : http://989.gvs.arnes.si/pot_pahernik/media/jurcd_1000x2000mm_predogled.pdf . V razmislek  bi rad podal citat, ki so ga napisali avtorji: "Glive ne obstajajo za ljudi, ampak za gozd, za njegov obstoj in preživetje. Človek si jih lahko prisvoji toliko, da ne škodi njim in gozdu!"

Prav tako spodaj podajam še odlomek iz pripovedi Od kdaj rastejo gobe avtorja Jožeta Tomažiča (Pohorske pravljice, 1942). Odlomek je bil objavljen v zborniku prireditve Za gozdove in ljudi.

"Zmledelo sonce je pogrelo pohorsko zemljo, majniški dež jo je namočil in tedaj je po zelenih planinah zadišalo po gobah. Za gobami je šlo vse: kmetice, drvarke, pastirji, pastiričke ter živina s paše."...
..."Šli sta malo naokrog in že čepeli na mahu kot koklja na piščetih. Toliko gob, pravih gobanov - kravš, sivih dedcev in rdečih turkov, rumenih lisičk, in medvedjih tac...
Polna košara, poln koš.
Sedli sta na hlod ter z nožički začeli trebiti gobe, kajti pravi gobarji in gobarke ne smejo nositi gobjih otrebkov iz gozda. Gobe potem ne bi rade rasle, četudi bi jih veter zasejal. Stare pa je tako treba pustiti nedotakjene za seme!"

Boletus31

Nekaj slikic z posavskega konca  ;D

















anica

Boletus31 čestitam za čudovite slike, zdaj grem k zdravniku po napotnico za Pohorski dvor, ker bom itak tam končala, če pri
nas še nekaj časa ne bo gob! LP

snežka

Tudi meni se že počasi.........Tu na Štajerskem je slaba situacija. >:(
G. Slavko,
zanima me, če bo v Mariboru organizirana kakšna razstava gob. Z veseljem bi jo prišla pogledat in se kaj naučit.
Lep pozdrav in "dober pogled"   :laugh: ;)v gozdu želim vsem gobarjem!
Snežka

slavko

Seveda bomo imeli razstave gob. Vozni red je sledeč:

1. Restavracija Marche, Tepanje, 22., 23.9.2012, od 7.00 - 20.00.
2. Qlandija Maribor, 5. - 7.10.2012, v delovnem času Qlandije.
3. Europark, 20., 21.10.2012, v delovnem času Europarka.

Upam, da pridete v čim večjem številu. Lahko s seboj prinesete gobe, pa vam jih bomo določili.

Lep pozdrav,
Slavko

Knedel

Pozdravljeni Anica.

Ne se sekirat. Tudi vaši dnevi bodo prišli, da boste nabrali željene gobe. Pohorski dvor, ki ste ga omenili ni več opcija, kajti na omenjeni lokaciji so prostori Kmetijske šole. Nova lokacija je v Mariboru ob Ljubljanski cesti...
Je pa res, da ko človek opazuje vse te slike gob, ki nam jih pokloni narava, težko ostane ravnodušen. Lahko samo upamo in želimo, da se nam bodo prikazali pred očmi ob naslednjem obisku gozda.
Čuvajmo in ohranjajmo naravo, da nam bo še leta in leta ponujala užitke. Ne mislimo samo nase, mislimo tudi na naše otroke, vnuke in kasnejše generacije, da bodo uživali v naravi. Vedno imejmo ob vstopu v gozd košaro in nož. Gobe z občutkom poberimo in očistimo na rastišču.

Lep pozdrav vsem gobarkam in gobarjem.

LP

knedel

conn

zdravo,

danes sem nabral 2 košari prečudovitih turkov.
prosim za nasvet.
vlaganje, skrinja,...?

lp

gobarja

CONN kje si to nabiral?

lp

rok

Moja današnja skromna bera :)

jurčki še bojo, mušnice že kukajo ven na mojem teritoriju tak da jurčki sledijo za kaki teden :)

Glede turkov pa sledeče,

jaz jih najprej vržem v slani krop, da izgubijo vsaj delno temno barvo, nato pa jih blanširam na olju
s peteršiljem in česnom (v prahu - suhim česnom) in seveda brez soli nato v skrinjo,
sledi pa rižota al juha al enolončnica stvar okusa :)
upam da sem vsaj malo pomagal.

lep gobarski pozdrav

Rok

Gobar88

Ima kdo kakšno informacijo kako je na goričkem ?

conn

zdravo,

nabiral sem v zg. savinjski dolini - ljubno.

rok hvala za nasvet  ;D

ali se turki lahko vlagajo?

kuham juho iz turkov, dedekov, lisičk, juretov. juhuhu 8)

lp

Boletus31

Conn jaz jih vlagam isto kot jurčke.

bratfran

danes pa se je meni nasmehnila sreča polna košarica jurčkov samo smilili so se mi tisti ki sem jih videl ko sem se jaz že vračal kako so iskali po terenih ki sem jih jaz izpraznil tako da sem bil danes jaz prvi tako pač je kdor prvi pride prvi melje  (pohorje pa je veliko);D