Gobarjenje 2012

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2012, 18:35

Prejšnja tema - Naslednja tema

gobarja

Nekateri pravijo da more biti prava luna da je lahko se tako toplo in mokro pa jurckov nebo. Ali kdo ve kaksna luna more biti?

slavko

Milsim, da je pravšnja tista, ko se debeli (ima obliko črke D). Tako jih večina trdi...

Lep pozdrav,
Slavko

nivesp

Pozdravljeni !
Slavko,
pri nas na Primorskem pa skoraj sto procentov drži pregovor, LUNA DOL, GOBE GOR, in obratno.

l.p. Nives

gobar666

Naj še jst dodam mnenje o gobah-jurčkih,jst v te fraze ne verjamem,mislim o luni,sm nabral že ogromno jurčkov,ko je luna bila,ko je ni bilo,ko je šla gor in dol,tko,da te stari pregovori so bol kot ne za lase privlečeni,po moje ::)..Kar se tiče pa tega ,da jurčki rabijo vlago,mi pa ni jasno ,zakaj pol rastejo pr nas že cel mesec v suhem,hmm,torej potemtakem lahko rastejo tudi v zelo suhem..Ma če bi jih človek razumel ::)..Kar se tiče pa dežja in gob,sm jih pa zmeraj največ nabral,ko,je padalo vsaj dva,tri dni in pol tretji dan dežja v gozd,pa je bilo zmeraj noro :o..Pri nas je pa tokrat premalo padalo za kakšno orng nabiranje,je padalo ful močno,samo kratko(6ur),tko,da je gozd še zmeraj dost suh,sm bil dans pa je res bol bogo :P..Ewo še slikica,lep pozdrav vsem..


dr.boletus

   pozdravljeni
        Seveda gobe rastejo  ob taki in drugačni LUNI , če je suša ali dež  ( tako kot tudi na morju lahko vidimo kopalce ob slabem
        vremenu , že aprila ali pa oktobra - največ pa jih je, 100 % - ob lepem vremenu JULIJA in AVGUSTA ). Z gobami je pa zelo
        podobno - največ jih je ob najbolj ugodnih pogojih ( zgodaj jeseni , ob vlažnem oz. deževnem vremenu in približno dober teden
        pred polno luno , do nekaj dni po polni luni ) . To niso vraže - to TAKO JE . 

Stukl1

Dajte mi dečko malo pokomentirat če gobe kaj rastejo na višini 1000 metrov. Sam sem bil na tej višini okoli 2 tedna nazaj in ni bilo nič.

gobar666

Dr. Boletus jst vem vse to,samo ali je to o luni že kdo dokazal?? :laugh:..verjetno ne,vsaj da jst vem..Jst pa lahko napišem samo moja opažanja iz gozda.Kolikokrat sm bil jst ob najbol idealnih pogojih v gozdu pa jurčkov ni blo in pa kolikokrat sm bil,ko so bili najmanj idealni pogoji pa jih je bilo kokr češ..Če bi jst bil doma in samo čakal kdaj bojo idealni pogoji za rast jurčkov bi imel pomoje zelo malo nabranih,tako pa mislim,da je najbolj pomembno biti v gozdu in opazovati,spremljati,šele takrat bojo rezultati..lep pozdrav

Gobar88

danes bil na "pregledu" svojih mest na goričkem in lahko rečem da obup ... sicer vlaga je, gob pa sploh ni na vidiku  :-\

MIČO

Zdravo

Danes se je tudi zame uradno začela gobarska sezona.Že zjutraj sem odšel v gozd in nabral 1,8 kg lepih lisičk.Nabiral sem na običajnih terenih - nad 900 mnv.In tudi v gozdu je kar dobro namočeno tako da bo v naslednjih dneh gob dovolj.

Lp MIČO

dr.boletus

   Luna vsekakor " sodeluje " pri življenju na tej naši zemlji - morsko gladino malo dviga in spušča , ljudi dela malo agresivne al pa žalostne ,
   rožce in zelenjava malo drugač rastejo , če se držimo luninega koledarja  itd...
   Se pa vsekakor strinjam , da samo zaradi lune in dežja še ne bo veliko gob . Še marsikaj drugega ima prste vmes ( poleti gobe rastejo
   tudi propadejo bistveno hitreje kot jeseni ) , vseeno pa drži , da sem najbolj " nore bere " nabral točno takrat ( jesen,luna,dež-sneg )
   in to med 15.9. in 30.10. na mojih terenih ( 650-900 m.n.v.)  Horjul-Smrečje-Gor. vas - Črni vrh
   Rogla,Jelovica,Davča imajo pa malo drugačen urnik     ( da ne bo nesporazuma , gobarim skoraj izključno jeseni  - nekako bolj mi odgovarja
   vonj jeseni,meglice,pajčevine, kakovost gob,raznovrstnost ).

        Letos sem šel v gozd samo dvakrat  v prvi polovici junija in nabral za 5-6 družinskih porcij gob (jurčki,lisičke,marele)
        po 15. avgustu grem za 4-5 dni na Roglo ( pa jih bo spet nekaj ) , septembra in oktobra pa še 5-6 na moje terene - za ozimnico
        in to je to .             SE VIDIMO S KAKŠNIMI LEPIMI POZERSKIMI SLIKICAMI - UPAM
                                                                                                                               Lep gobarski pozdrav vsem in veliko
                                                                                                                               prijetnih uric ob nabiranju

gobar666

Lep pozdrav,ma pri nas pa ni in ni dežja,v gozdu suho ko poper ::)hmm,upam ,da kaj kmalu pade,ker drugač bo konc,bil dans, pa je bolj bogo v gozdu,ewo slikico..


Sfinx

Danes sem bila prb. 2h v gozdu (okolica Lj). Bera je sicer še vedno bolj boga, vendar se lepo vidi, da je dež že začel delovati na rast in da se gozd počasi zbuja.
Slikca od današnjega gobarjenja (2 golobici  in nekaj lisičk )


gobar666

Joj kok je pa pr nas golobic,samo jih nobeden ne pobira  ::),samo gnijejo v gozdu..Je malo padalo pa sm šou,ker jutri grem na morje ,tko,da bojo kake nove slikice upam ,čez 8dni,lep gobarski pozdrav in pejte v gozd :D..Ewo slikica od prejle

strickorle

..sem novi na tem forumu in tudi jaz zelo rad gobarim,ukvarjam se še z čebelarstvom,fotolovom in malo vrtničkarstva.Ko je govor o luni in rasti gob bi rekel,da je nekaj na temu  kakšen teden pred polno luno gobe ziher bolj rastejo pa čeravno je tudi bolj sušno.Sicer pa je bila prejšni mesec pri nas v Rutah že kar dobra bera jurćkov in ostalih gobanov.Sedaj začuda ni prav nič ???,pa čeravno so pogoji dobri (vlaga,toplota..) le luna ni še taprava,bom pa od sedaj dalje točno spremljal kako in ob kakšni luni gobe najbolje uspevajo.



nivesp

Pozdravljeni !

Kje so Rute, ali Rut. En Rut je pri Tolminu.

Nives