Gobarjenje 2012

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2012, 18:35

Prejšnja tema - Naslednja tema

murrober

oj
po danešnjem pohodu po haloških gozdovih se mi zdi, da bodo gobani počasi ponehali. saj nekaj sem jih še najdel, samo pa je v gozdu že kar suho. kako pa imate drugo občutek za naprej?
lp
robert m.

robertino

#256
Rad jih nabiram, še rajši fotografiram.
Tele so predlanske,




tele pa letošnje






kragulj

Moje današnje potepanje po suhih in vročih gozdovih...
Presenetile so me trobente, rumeni bradovec, poletni ostrigar in en majhen poletni goban...
lp,

snežka

Robertino,
fotografije kot iz sanj! Ne morem se jih nagledati. :D :D Verjetno niso narejene s telefonom?

Upam, da bo v kratkem padlo spet kaj dežja, saj je v gozdu že kar precej suho.
Veliko užitkov v gozdu vam želim!
Snežka

slavko

robertino, strinjam se s snežko, da so fotografije fantastične. Gotovo je potreben dober fotoaparat, prepričan pa sem, da je treba obvladati tudi nastavitve. Ali nam lahko zaupate kako se to doseže?

Lep pozdrav,
Slavko

nivesp

Pozdravljeni Helga, Pohorc in vsi ostali gobarji !

Gobe nabiram v okolici Predjame, vedno na isti lokaciji, tam pa nisem sama ker sem na "moje PLACE" peljala veliko prijateljev. Nabiranje takšnih gob je pravi užitek, vse so bile zdrave, najbolj pa sem bila presenečena, ko sem našla dve lepi sirovki mogoče ste jih opazili na 8. sliki. Lp Nives

gobar666

Lep pozdrav..Danes bil dve urice od 19-21, in našel okoli 30 jurčkov,od tega 10 lepih,mladih,ostalo so dosti veliki,samo čudno ,da niso nič črvivi,letošnji jurčki so res kvalitetni,če primerjam z lani..Je pa za vikend raslo na polno,samo zgleda,da ljudje ne grejo več,ker mislijo,da je presuho :laugh:,super zame..lep gobarski pozdrav


robertino

#262
Citat od: slavko dne 18 Junij 2012, 08:38
robertino, strinjam se s snežko, da so fotografije fantastične. Gotovo je potreben dober fotoaparat, prepričan pa sem, da je treba obvladati tudi nastavitve. Ali nam lahko zaupate kako se to doseže?

Lep pozdrav,
Slavko

Ne, ni telefon, se ni nikoli obnesel.
Ko grem po gobe, s seboj vzamem Canon EOS 40D s kit objektivom EF-S 18-55 IS, kakšno belo polivinil vrečko, ki jo uporabim za odsevnik svetlobe (kolikor je pač je v gozdu) in pa še kalibracijsko barvno tarčo X-rite Color Checker Passport. Brez te barvne tarče izredno težko (beri skoraj nemogoče) dobiš prave barve, ker vedno vse vleče nekam na rumeno-zeleno. Slikam v RAW formatu in ne JPEG in se potem doma zabavam z obdelavo posnetkov. Fleša nikoli ne uporabim, ker vedno pokvari posnetek. Kar se tiče nastavitev, največkrat izberem zaslonko 5,6 ali več, da je vsaj nekaj globinske ostrine, aparat temu primerno nastavi dooooolg čas, potem pa na vse štiri ali na trebuh, umiriti roke in škljoc - škljoc, parkrat zapored. En izmed posnetkov je zagotovo ostrejši kot ostali. Ja, pa na koncu malo navijem barve, da je slika bolj "prijazna". A, če ni fotogenične gobe, potem ni nič.
Fotografija mi je hobi od birme naprej. Takrat sem dobil prvi fotoaparat. Daljnega leta 1977.


Takole izgleda kalibracijska tarča.
Iste nastavitve na aparatu, a drugačna svetloba. Avtomatska nastavitev beline močno greši, samo uporaba bele ali sive tarče ne da zadovoljivih rezultatov - vsaj meni ne.
Posnetek naložiš v program, ki ga dobiš z nakupom tarče, generira se ICC barvni profil, ki ga potem izbereš pri obdelavi slik. Tarčo je potrebno slikati na vsaki lokaciji posebej, če ne želiš ugibati kaj, kje in koliko "štelati" odtenke ....



slavko

Hvala za podatke. Vidim, da je zraven dobrega fotoaparata treba uporabljati tudi kalibracijsko barvno tarčo.

Lep pozdrav,
Slavko

Martin

 ;)
Pozdravljeni dans sem že ob polšestih bil na pohurju pred belvijem ,hu kakšen fajn hlad. No preiskal sem kar velik del terena in naletel na dva gobana je pa drugače precej suho v gozdu. So pa kar dobri bregovi za jesenske gobane tak ,da bom se še tja vrnil preverit sitoacijo, in gozd je zelo čist proti drugim lokacijam pohvalno.

Pa lep pozdrav vsem glivarjem ;D

Martin

lisjak

#265
Robertino, tudi meni se zdi, da je barvna neskladnost največji problem pri fotografiranju, samo karta ne sme biti dražja od fotoaparata.
Ta X-rite Color Checker Passport ni ravno poceni (102€), imaš mogoče izkušnje s kakšno cenejšo karto, recimo QPCard: QP201 (21€) . Verjetno je takšna kalibracija primerna tudi za cenejše kompaktne fotoaparate, ki premorejo samo JPEG format ?
Ali pa poznaš kakšne dobre freeware programčke, ki znajo popraviti barve, seveda, pa to vedno delaš po občutku, ker se med množico fotografij doma več ne spomniš, kakšna je bila stvar v resnici.

lp

kragulj

Takšnbani pa rastejo pri temperaturi + 34 ...
lp,

gobar666

Lep pozdrav..Kragulj to mi pa zgleda,kot ,da je en moj plac,iz kje pa si? :laugh:..Ewo današnja bera eno uro in pol,dobrih 20jurčkov in skoraj nič lisičk ;D..je bilo tudi nekaj lepih,ne samo stari..


robertino

Citat od: lisjak dne 19 Junij 2012, 12:33
Robertino, tudi meni se zdi, da je barvna neskladnost največji problem pri fotografiranju, samo karta ne sme biti dražja od fotoaparata.
Ta X-rite Color Checker Passport ni ravno poceni (102€), imaš mogoče izkušnje s kakšno cenejšo karto, recimo QPCard: QP201 (21€) . Verjetno je takšna kalibracija primerna tudi za cenejše kompaktne fotoaparate, ki premorejo samo JPEG format ?
Ali pa poznaš kakšne dobre freeware programčke, ki znajo popraviti barve, seveda, pa to vedno delaš po občutku, ker se med množico fotografij doma več ne spomniš, kakšna je bila stvar v resnici.

lp


Poglej tukaj:
http://xritephoto.com/ph_product_overview.aspx?ID=1257

Na desni strani imaš povezavo na video predstavitev, kjer vidiš kaj pridobiš, če investiraš v to dražjo zadevo.
Deluje tudi v JPEG, čeprav nisem poizkušal. Kako pa je s cenejšo varianto, pa ne vem. Passport je v trdem plastičnem ohišju, ki gre v vsak žep, druga varianta izgleda, kot da je na nekakšni tanki plastiki - nezaščitena.

Programov za popravilo barv, ki bi dajali vsem in v vsaki situaciji všečne rezultate verjetno ni, ker ima vsak posameznik svojo edino pravilno predstavo o tem, kako slika MORA izgledati in ga ne moreš prepričevati, da se moti.

robertino

Še par današnjih.