Gobarjenje 2012

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2012, 18:35

Prejšnja tema - Naslednja tema

dverbnik

ja to so štorovke- katere že rastejo. Iz tal gredo kar po drevesu cc 5m da rabiš lojtro za nabiranje gob.

Triglav

Včerajšnja bera na Gorenjskem koncu.

dejankot

Pozdravljeni,imam eno vprašanje,dobil sem kar veliko kozjenogih mesnatovcev pa me zanima kako jih je najboljše pospraviti?(ali v kis ali v skrinjo)
Lp. Dejan

slavko

Eno ali drugo, kar vam je ljubše. Gobe so čvrste, zato bi se morda bolje obnesle vložene v kis.

Lep podzrav,
Slavko

Martin


Pozdrav
Včeraj sem gobaril na pohorju šumik kl vrh bera dobra, in gor sem srečal tud mateja(mato2).Hja nekaj sva spila se malo pomenla in šla spet vsak na svoj teren. Ja gobe kr rastejo kot vidim pa prav povsod na vseh koncih pohorja.Sam grem gobarit spet v torek in bom gobaril kapla pesek kl,vrh šumik hja upam,da bo kaj lepih mladih bom jih vlagal.

DEJANKOT-kje ste našo kozjenogemesnatovce to je tak dobra goba za vlagat v kis,da biprehodo celo pohorje za njih.  Jaz jih letos spet ne najdem na kateri višini ste jih našo? So pa tud odlični ocvrti ali v omaki.

Lp
Martin

dejankot

Martin,nabral sem jih na nv. 500-550m kraj Rob na Dolenjskem,rastejo pa v nenormalnih količinah(ampak samo na mahu ob potokih)Lp. Dejan

Vitez

#966
POZIV K REŠEVANJU PROBLEMA SMETI

Spoštovani, pravkar sem iz gozdov na Pohorju. Situacija je porazna.

Gospod Slavko, obračam se na vas in vse na tem forumu. Kot zelo redni bralec tega foruma sem se opogumil in apeliram na vsa gobarska društva in posameznike, da nekaj ukrenemo. Gobarjenje na Pohorju se spreminja v ekološko barbarstvo.

NA POHORJU JE VEČ SMETI, KI JIH GOBARJI PUŠČAJO ZA SABO, KOT JE GOB.

Kakšne lušte še ima nabirati gobe med samimi pločevinkami, plastenkami, plastičnimi kozarci, steklenicami, alu folijami, PVC posodami za olje in drugo nesnago? Bolj vzgojeni gobarji se celo potrudijo in kakšno pločevinko zarinejo v štor, da bi bila manj vidna. Resnično vrhunski dosežek bontona!

Večino tega smetja za sabo puščajo nevzgojeni, nekultivirani in primitivni gobarji, manj drugi obiskovalci.

K temu prištejmo še, da večina gobarjev, kot ste opozorili tudi na tem forumu, uporablja navadne PVC vrečke, niti ne uporablja nožev. O brcanju gob ste že dosti napisali.

Zato predlagam, da gobarska društva nemudoma pristopijo k reševanju problematike:

--- vsak gobar naj začne nabirati ne le gobe, ampak tudi smeti za drugimi gobarji. Sam to že počnem - ni druge rešitve! Pravo košaro vzemite s sabo za gobe, pvc vrečko za ostale smeti.

--- ko vidite gobarja in druge obiskovalce gozda, da za sabo egoistično in primitivno smetijo, jih na to opozorite. Prijazno, ampak mislite si svoje! Prijazna beseda zaleže, tudi če je ob vas kreten (običajno je). Če pa ne bo zaleglo, jim povejte svoje.

--- gobarje opozarjate na neumen promet, ki si ga privoščijo. Danes sem srečal avtomobile, parkirane na polovici asfaltne ceste pri Treh kraljih, pa tudi take, ki vozijo 'rikverc' po sto metrov in več - mimo mene, ko peljem mimo. Prostaške primitivnosti ni konca. Da o hoji sredi ceste ne govorim - nekateri se radi razpištolijo, njihov je ves svet, lahko poberejo vse gobe in lahko smetijo, kjer jim paše.

--- gobarje, ki pretiravajo s količinami nabranih sadežev, prijazno opozorite na zakonske predpise in določila. Gozdovi niso za smetenje in izživljanje nad darovi narave. Razumem, da kdo od nabiranja tudi živi in gobe prodaja. Toda večina nabere več, kot sploh rabi - da izpade frajer.

--- društva naj organizirajo očiščevalne akcije v gozdovih. Brez tega ne bo šlo, ker bomo sicer čez nekaj let gobe pobirali le še med pločevinkami žejnih prostakov, ki za to, da se lahko pred sorodniki hvalijo s svojimi "jureti", nimajo nobene meje kazati svojo nevzgojenost in nizko kulturo.

Hvala, da ste prebrali in hvala za odgovore vsem na tem forumu. Prisrčen pozdrav!


slavko

#967
Vitez, strinjam se z vašimi predlogi. Vaše misli so podobne kot jih je nanizal uporabnik Rh-. Všeč mi je, da čedalje več diskutiramo o teh problemih.

Kolikor mi je znano, v glavnem v vseh društvih čistimo odpadke iz gozdov. Toda roko na srce. To početje ne bo prineslo uspeha, če posamezniki ne bodo spremenili odnosa do okolja.

Na naši spletni strani imamo že od začetka napisano misel kolega Antona Polerja:
Kaj in koliko bomo odnesli iz gozda in kakšen bo ostal gozd za nami, je stvar našega razuma. Če je človek krona stvarstva, mora znati vladati, če pa je le črv, ki nenasitno grize lubje svojega drevesa, bo z njegovim koncem pokončan. Ta misel je iz njegove knjige, ki jo je napisal leta 1990!

Verjetno se strinjate z mano, da problem ni zgolj pri gobarjih, ampak veliko širše. Ne bi želel razglabljati o vzrokih, povedati želim le to, da se po svojih močeh trudimo, da bi situacijo obrnili na bolje. Menim, da je edina dolgoročna rešitev izobraževanje in osveščanje. Verjamem, da bo tudi ta forum doprinesel k temu.

Lep pozdrav,
Slavko


veronika

danes sem šla na sprehod po našem gozdu. čisto slučajno sem ob poti našla dva lepa ajdovčka. prijetno nepričakovano presenečenje.

iz gozda pa sem donesla: pločevinko, dve plastenki od bibite, tri vrečke in eno flašo za avtomobilsko olje. ker je ta gozd v naši lasti, nisem smeti mogla pustiti... vse ostale gobe so bile seveda obrnjene (golobičke, turki, vse kar spominja na marele). ni niti nujno, da so bile gobe neužitne.

torej sem domov prinesla več smeti kot jurčkov. človeku kar težko pri srcu. me ima, da bi naredila kake tri table iz desk in na njih izžgala, da pozivam morebitne gobarje, da naj smeti odnesejo domov...

Ta Pravi Gobar

Dobro napisano, res, VITEZ, vsaka čast...

Policija pa razni inšpektorji pa kar ajajo, kajne ?   :police:

Kazni težke ... Pa ne pozabit poleg vseh smeti tudi Kroserje, pa gozdarsko oranje po gozdovih, pa vse v vejah, ki jih bomo še 20 let videli na tleh ...  >:(

A je kdo te dni kakega kontolorja srečal ?  Menda sami lepo pridno svoje košare polnijo z malimi jurčki ... :-\

Čistili pa bi lahko tudi organizirano, da bi šole naredile Športni dan - z namenom čiščenja gozdov, ne pa da takrat samo luksuz trajbajo ... ::)

Upajmo, da nas bo vedno več, da bomo kaj spremenili ...

Lepo pzdrav vsem pravim gobarjem !!! ;)

vicac

Čez vikend so pri nas "gobarji" cele poti naredili, prevrnili tudi marele, da o ostalih gobah niti ne govorimo. Pa kakšen hrup delajo? Upam le, da ne bodo za njimi "zrasle" še plastenke in pločevinke, saj do sedaj tega ni bilo veliko, na srečo. Drugače pa smo ljudje res prave svinje. Ob ekoloških otokih, ki niso ob hišah se najde vse polno vreč, hladilniki, pralni stroji, postelje... in to kljub opozarjanju, ozaveščanju...in možnosti brezplačne oddaje na deponijah. Do kdaj še? Ko pa bi koga kaznovali, bi bil pa jok in stok.

psytoma

Prvi današnji:


Tega je bilo kar za pol košare, kar 500g in cel snežno bel:


Sami "kataloški" primerki:


Nekaj za pogledat:

Gobar88

še moje obljubljene slike  :laugh: :laugh:






počasna

Sporočam, da sem smeti nehala pobirat, stara sem že in vidim, da nima smisla, drugi dan jih je še več  >:(

Včeraj sem prijazno opozorila en zakonski par, ki je nosil velike jurčke v plastičnih vrečkah, sem rekla, če ne bi raje v roki nesel jurčka, da nekaj trosov razsipa po gozdu, pa me je jezno pogledal in rekel, da je ta velik jurčke že svoje odtrosil  ;D

štajercMB

Citat od: Vitez dne 30 September 2012, 13:59
POZIV K REŠEVANJU PROBLEMA SMETI

Spoštovani, pravkar sem iz gozdov na Pohorju. Situacija je porazna.

Gospod Slavko, obračam se na vas in vse na tem forumu. Kot zelo redni bralec tega foruma sem se opogumil in apeliram na vsa gobarska društva in posameznike, da nekaj ukrenemo. Gobarjenje na Pohorju se spreminja v ekološko barbarstvo.

NA POHORJU JE VEČ SMETI, KI JIH GOBARJI PUŠČAJO ZA SABO, KOT JE GOB.

Kakšne lušte še ima nabirati gobe med samimi pločevinkami, plastenkami, plastičnimi kozarci, steklenicami, alu folijami, PVC posodami za olje in drugo nesnago? Bolj vzgojeni gobarji se celo potrudijo in kakšno pločevinko zarinejo v štor, da bi bila manj vidna. Resnično vrhunski dosežek bontona!

Večino tega smetja za sabo puščajo nevzgojeni, nekultivirani in primitivni gobarji, manj drugi obiskovalci.

K temu prištejmo še, da večina gobarjev, kot ste opozorili tudi na tem forumu, uporablja navadne PVC vrečke, niti ne uporablja nožev. O brcanju gob ste že dosti napisali.

Zato predlagam, da gobarska društva nemudoma pristopijo k reševanju problematike:

--- vsak gobar naj začne nabirati ne le gobe, ampak tudi smeti za drugimi gobarji. Sam to že počnem - ni druge rešitve! Pravo košaro vzemite s sabo za gobe, pvc vrečko za ostale smeti.

--- ko vidite gobarja in druge obiskovalce gozda, da za sabo egoistično in primitivno smetijo, jih na to opozorite. Prijazno, ampak mislite si svoje! Prijazna beseda zaleže, tudi če je ob vas kreten (običajno je). Če pa ne bo zaleglo, jim povejte svoje.

--- gobarje opozarjate na neumen promet, ki si ga privoščijo. Danes sem srečal avtomobile, parkirane na polovici asfaltne ceste pri Treh kraljih, pa tudi take, ki vozijo 'rikverc' po sto metrov in več - mimo mene, ko peljem mimo. Prostaške primitivnosti ni konca. Da o hoji sredi ceste ne govorim - nekateri se radi razpištolijo, njihov je ves svet, lahko poberejo vse gobe in lahko smetijo, kjer jim paše.

--- gobarje, ki pretiravajo s količinami nabranih sadežev, prijazno opozorite na zakonske predpise in določila. Gozdovi niso za smetenje in izživljanje nad darovi narave. Razumem, da kdo od nabiranja tudi živi in gobe prodaja. Toda večina nabere več, kot sploh rabi - da izpade frajer.

--- društva naj organizirajo očiščevalne akcije v gozdovih. Brez tega ne bo šlo, ker bomo sicer čez nekaj let gobe pobirali le še med pločevinkami žejnih prostakov, ki za to, da se lahko pred sorodniki hvalijo s svojimi "jureti", nimajo nobene meje kazati svojo nevzgojenost in nizko kulturo.

Hvala, da ste prebrali in hvala za odgovore vsem na tem forumu. Prisrčen pozdrav!



Res je, sem nov na tem forumu, vendar problematiko, strast do gobarjenja in ljubezen do narave, že dolgo spremljam. Kar bi jaz edino mogoče dodal je, da na našem koncu (hočko pohorje), velik problem brcanja gob, ki jih ljudje ne poznajo. Mene izredno moti, da nekdo, ki striktno pobira gobane (mišljeno za vse vrste jurčkov) in pa lisičke, drugo pa ali ne pozna ali pa je brezobziren, enostavno zbrca in uniči! Naj pustijo takšni primitivci gobe pri miru, saj so tudi kostanjevke, rdečebetne polstenke, bukovi ostrigarji, itd...tudi užitne, kakor tudi zelo ukusne gobe  ;). Zakaj ti ljudje brcajo gobe, največji fenomen oz. kr redna praksa, vsaj v zadnjih 5 letih pa je brcanje rdečih mušnic, ki vsaj zame veljajo za okras vsakega gozda  :). Zakaj jo je potrebno uničit, samo zato ker je pač strupena? Ljubi Bog, takšni ljudje naj raje potem ostanejo doma in kupujejo šampinjone, vsaj škode ne bo...
Druga stvar pa je povzročanje škode s parkiranjem, uničevanjem podrasti, itd...sam sem lastnik gozda in sem rešil zadevo na povsem enostaven način - prvo lepa beseda, če ta ne zaleže, so vsi štirje ventilčki pristali v mojem žepu  ;). Na privat zemljišču, prav v gozdu, nimajo avti kaj za delat, pika >:( >:(!! Potrebno pa je povedat, da so bili ti prekrškarji zmeraj eni in isti ljudje, praktično kronični bolniki...

To je zaenkrat to...ko pa pridem iz službe, dodam slike nekaterih lepotcev, ki sem jih uspel v preteklem vikendu najt.

Lep gobarski pozdrav in brez zamere!