gobarjenje 2011-2del

Začel/a jazzz, 15 Avgust 2011, 11:59

Prejšnja tema - Naslednja tema

cocun

Včeraj sem bil na Pohorju in to na različnih NM.V gozdu je suho,sicer se našel nekaj terkov in 3 jurčke.Za novo rundo bo potrebno počakati na obilno deževje.

Martin

 ;)
pozdrav
Še bo treba čakat na konkretnejši dež a vseeno grem jutri preverit stanje na pohorje mislim,da prazne košare nebom mel a nikoli se neve. :angel:

Pa lep glivarski pozdrav
Martin

Martin

 :P
pozdrav
Danes sem bil na pohorju stanje zelo slabo gob praktično ni in katere pa so,so pa suhe kot stiropor .Res suho je tak da bol nemore bit ta del gobarske sezone laho reši samo obilo dežja. če ga nebo je sezona fuč škoda upam,da bo prišel dež in da bodo gobe pognale

Lp
Martin

McBobo

Štajerci ste vsaj imeli del sezone, ko so se konkretno našle gobe, pa čeprav po večini črvive. Ostali predvsem govorim za nas gorenjce pa letos tudi pribljižek gobarske sezone še nismo imeli; sam sem uspel vložiti cela dva mala 250g kozarčka jurčkov.

kukmak

Citat od: McBobo dne 30 Avgust 2011, 08:15
Štajerci ste vsaj imeli del sezone, ko so se konkretno našle gobe, pa čeprav po večini črvive. Ostali predvsem govorim za nas gorenjce pa letos tudi pribljižek gobarske sezone še nismo imeli; sam sem uspel vložiti cela dva mala 250g kozarčka jurčkov.


Jaz sem nabiral na gorenjeskem in vedno nabral skoraj polno košaro jurčkov, tako da tako slabo pa spet ni bilo. Za naslednjo rundo pa bo potrebno počakati na dež !

Lojze07

Martin in ostali.

Res je suho v gozdu, da se iglice spreminjajo (pod nami) v prah, kot je že pred dnevi ugotavljal jazz...

Tudi danes sem bil ponovno v gozdu - in neizmerno užival... Obiskujem vrhove, kjer še nikoli nisem bil... Nikjer nobenih gobarjev, le dva para zaljubljencev sem srečal nekje na gozdnih cestah pod Arehom... Skratka, v gozdovih Pohorja je zopet spokojnost in mir za na kruh namazat  ;D ... In nekateri cenimo tudi to...

Gobic je te dni v gozdovih res bolj malo - a vsaj za slastno večerjo se je tudi v tem "suhem" tednu vsak dan kaj našlo...

V pričakovanju dežja - vsem lep gobarski pozdrav.

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

markok

V Domžalah smo imeli v soboto zvečer hudo nevihto, dež je lil kot iz škafa, naslednji dan pa sem videl, da je zemlja pod drevesi še suha.
Tudi v gozdu je gob bolj malo, najdejo se prašnice in golobice.
Pa še najbolj smrdljive gobe naših gozdov; smrdljivi mavrahovec in veliki lovkar.




jazzz

lojze vidim da so jurcki res zejni tako so razpokani,kaj mislis a se bo letos kaj raslo ali ne

lp jure

Martin

 ;D
pozdrav
Lojze lepe gobe za to stanje,ki je.
A pride bolši čas za začetek septembra napovedujejo obilne padavine in mislim,da bodo tud gobe obilno pognale.

Jure zakaj misliš,da nebo več gob seveda bodo največ gob raste v septembru predvsem,ko so kostanji sem jaz osebno nabral največ in najlepše primerke.September bo po moje poln gob.

Da boš bol pozitivno razmišljal o septemberski sezoni  bom naložil par slik iz septemberskih dnevov ,ki sem jih nabral v prejšnih sezonah predvsem na pohorju :o

1.slika.22.9.2009.pohorje
2.slika.26.9.2009.kapla
3.slika.29.9.2010.pohorje
4.slika.18.9.2010.kapla
To je sam nakaj septemberskih primerkov nabiral sem še tud v oktobru tud na pohorju, in v novembru v nižinah. Tako,da sezona je še pred nami za župco bo si še vsak lahko nabral.

pa lep gobarski pozdrav

Lojze07

Jazzz - prav gotovo še bodo gobe, če bo le dež...

Martin, se spomnim, da sem v preteklosti tudi jaz predvsem septembra polnil zmrzovalnike z gobami...  ;D

A kot za sedaj kaže, prvi septemberski teden letos verjetno ne bo še nič ...

Bo pa kasneje...

Vse dobro.

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Nagi Bator

Jaz pa vam povem, da bo se najvec gob oktobra!  8)
...ker jaz prej nimam casa  ;D

Lojze07

#71
Kapla je dobila nekaj dežja menda sinoči, Prekmurje je namočilo nocoj, le na Pohorje oblaki ne spustijo svojega tovora...  :(

Čeprav je v gozdu suho, golobice kukajo ne plano...  ;D

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

jazzz

Lojze vidim da si zelo dejaven v gozdu lepe golobice skoda da jih jaz neupam nabirati,nisem siguren v gobo pol jo pa rajsi ne nabiram
sem se odlocil da se vclanim v gobarsko drustvo saj nimam kompanjona ki bi poznal vec vrst gob,smo vsi sami lisickarji in jurckarji :angel: :angel: :laugh: seveda bi pa rad nabiral se druge vrste saj vsi pravijo da so se boljse gobe kot je jurcek

kaj ti pravis?? mislim zatebe kira je boljsa goba kot jurcek

lp jure

jazzz

se eno vpasanje za SLAVKOTA???

CE BI IMELI KAJ CASA BI LAHKO ORGANIZIRALI NABIRANJE IN SPOZNAVANJE GOB,JAZ SEM PRIPRAVLJEN BREZPLACNO PELJATI 5 OSEB IN SEVEDA TUDI KAJ PLACATI ZA VAS CAS,SAJ SI RES ZELIM ENKRAT NABIRATI Z STROKOVNJAKOM GOBE,DA MI RAZLOZI VSE MOJE DVOME O NEKATERIH VRSTAH GOB,SEVEDA VABLJENI TUDI DRUGI CLANI FORUMA

LP JURE

Lojze07

Jazzz - mislim, da zelo pametno ravnaš... Menim, da je tako, kot si napisal, edino prav... In prav in dobro je, da se včlaniš v gobarsko društvo, če te gobarjenje veseli... In očitno te.

Tudi sam se držim načela: "gobo, ki je ne poznaš, pusti." Tako me je naučil oče, ko me je kot sedemletnega otroka začel jemati s sabo na gobarjenje v bližini naše hiše...

Gobarim torej že nekaj čez 40 let - pa, hvala Bogu, doslej nikoli še nisem usodno "kiksnil"...  ;D Sem pa vsa ta leta - zadnja tudi s pomočjo foruma in tukajšnjih strokovnjakov in tem, prej pa predvsem s knjigo, pa s kakšnim preizkušenim, starim gobarjem iz domače okolice, postopno spoznaval tudi nove...

Spominjam se, kako me je - razen lisičk, jurčkov, dedecov,"medvedjih tačk" (griv) in zelenkastih golobic, katere je edine nabiral in me naučil nabirati oče, tam nekje v srednji šoli začel v gozdu vznemirjati "ciganček" - gozdni šampinjon. Tako lepo oranžen je bil, in tako lepo je dišal, da sem se odločil, da pa enega dam v košaro in doma po knjigi in s pomočjo trosnega prahu skušam ugotoviti, za katero gobo pravzaprav gre. Pa naletim kmalu zatem še v gozdu na v naših krajih tedaj - vsaj meni poznanega - največjega poznavalca gob in ga brž pobaram: "Stric, vi poznate toliko gob, vi ziher veste, kaj bi tole lahko bilo? Je prava?" Pogledal jo je, vzel v roke, jo poduhal in dejal: "Ne vem, mislim, da je "divja", bek (vstran) jo vrži!!" in mi jo je potisnil v roko. Ni mi šlo v račun, da ta "stric" ne bi vedel, za katero gobo gre, pa čudno mi je bilo, da je on ni vrgel vstran, če je res "divja", zato sem mu dejal: "Ne vem, no, če pa tako lepo diši. Jo bom nesel domov, pa bom v knjigo pogledal, bom vsaj vedel, kako se ji reče." Takrat pa je stari "stric" ustrelil, kot iz topa: "Ciganček je, ciganček!" - "Pa je prava?" - "Seveda je prava" je nekoliko nejevoljen, najbrž ob slutnji ali pa kar zavedanju, da bo verjetno v bodoče zanj cigančkov v tistem gozdu za njegovo hišo nekoliko manj, izdavil stari "stric"...

Cigančkom se je potem - s pomočjo knjige pridružila najprej kostanjevka (oče mi jih je dvakrat zmetal na gnoj  :police:, predno sem ga uspel s pomočjo knjige in trosnega prahu prepričati, da je goba užitna), kasneje še druge polstenke, pa borov gljivec, pa razni mesnatovci... pa tako naprej, vse do različnih golobic, ki jih prvič - razen zelenkaste -v večjem številu nabiram šele letos... in jih samo pečene na svinjski masti in nekoliko posoljene sam in skupaj z drugimi z užitkom in veseljem, od odkritju nečesa novega, "pospravljam" te dni...  :-*
Pri nabiranju golobic se držim načela, ki sem ga večkrat v taki ali drugačni obliki zasledil tukaj na forumu: "odlomi košček klobuka, požveči in če na vrhu jezika peče, ostane v gozdu!" Doslej me je zapekla le ena, res pa je, da vsake, ki se mi zazdi, da bi morda lahko bila golobica, niti ne poberem in poizkusim... Danes mislim, da sem držal v roki in poizkusil usnjato golobico - ni pekla - a ker še nisem gotov, ni šla v košaro...

Sicer pa: jurček je JURČEK, sploh mladi in čvrsti so zakon! Na vse možne načine! Za sušenje so najboljši večji oz. nekoliko starejši jurčki in "zrele"kostanjeve, pa črne trobente (za gobji prah oz začimbo.) V golažu mi je najboljši "ciganček", polstenke so tudi krasne na vse načine, samo pečene na masti in posoljene pa so mi te dni daleč najboljše golobice!  :-*  8)  (ne vem, morda bi podobno teknile tudi rdečkaste in katere druge (pogojno)užitne mušnice - a mušnica je zame še vedno MUŠNICA: ??? >:( :( Jih torej puščam v gozdu muham in ljudem, ki so glede mušnic že bolj "gvišni", kot sem zaenkrat sam... Jih pa počasi študiram, slikam, poizvedujem... podobno obotavljaje, boječe in počasi tipam tudi v svet koprenk...

Uf, ne zameri(te), da sem se tako razpisal...

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.