Determiniranje 2011

Začel/a kragulj, 17 April 2011, 16:59

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Lemedis, na prvih dveh slikah je opečnata koprenka (Cortinarius bolaris), ki je strupena.

Na drugih dveh slikah pa je čokata žilolistka (Gomphus clavatus), užitna, vendar zaščitena tudi po novem zakonu.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

romar, našli ste veliko bolj žlahtno vrsto kot rumeni goban - kraljevski goban (Boletus regius), ki je užiten, vendar zaščiten tudi po novem zakonu.

Zanj je značilna rdeča barva klobuka, rumena trosovnica in rumen bet. Na prerezu ne spremeni barve.

Lep pozdrav,
Slavko

romar

Hvala za odgovor g. Slavko. Moram pa priznati, da glede na videno količino gob skoraj ne morem verjeti, da gre za zaščiteno vrsto.
Danes se bom vrnil na najdišče in preveril če pomodri na prerezu ali ne.
Seveda, če me ne bo prehitel kak gobar z boljšim poznavanjem in gob in slabšim poznavanjem seznama zaščitenih vrst.

romar

G. Slavko kot kaže ste imeli prav. Spodaj so slike enega gobana, ki sem ga prinesel domov in bo jutri končal v ponvici.
Je pa zanimivo, da ko sem prerezal zelo starega gobana pa je ta na mestu prereza spremenil barvo.

Prosil bi vas če lahko določite še drugega gobana, ki sem ga našel.

Že v naprej hvala.

kragulj

Slavko pozdravljen,
tudi danes ni šlo brez gobarjenja. Naletel sem na nekaj gobic, za katere bi rad determinacijo.

lp,

Ivan
p.s.

-na fotografiji se zelena mušnica ne vidi najlepše barva, ampak v naravi je bila z zelenimi odtenki in specifičnim vonjem.
Za kukmak pa nisem siguren, kam bi ga uvrstil.


slavko

romar, na slikah za kraljevim gobanom je tudi nekoliko redkejši queletov goban (Boletus queletii), ki je pogojno užiten in ga je pred uporabo treba prekuhati.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

kragulj, sivi lupinar in zelen mušnica sta pravilno določeni, na zadnjih dveh slikah pa je odsekani kukmak (Agaricus essettei), užiten.

Lep pozdrav,
Slavko

borec47

Pozdravljeni,

prosil bi vas za pomoč pri identifikaciji nabranih gob

p.s. gobo na sliki 1 in 2 sem nabiral pod borovci

Lp,

Tič

Pozdravljeni!

Tole fotografijo mi je poslal prijatelj po MMS:



Boljše bova naredila doma. Mislim, da je to Tuber aestivum - Poletna gomoljíka. Rastišče je nad dolino Lepene, na višini 500 - 600 m, pod gabrom na gozdni vlaki.

L. P.: Tič

borec47

pozdravljeni g slavko,

zadnjič ko sem nabiral jurčke sem dobil jurčka, ki je na mestu kjer je bil rez počrnel. Kaj to pomeni da je okužen oz. neužiten!

Lp,

slavko

borec47, na prvih dveh slikah je macesnova lupljivka (Suillus grevillei), užitna in okusna goba. Pred uporabo olupite klobuk.

Na naslednji sliki bi lahko bila navadna mokarica (Clitopylus prunulus), ki je užitna in ima močan vonj po moki. Če ni tega značilnega vonja, gre za drugo vrsto.

Na zadnji sliki pa ni vidna struktura pod klobukom. Predpostavljam, da so pod klobukom lističi. V tem primeru gre za macenovo mlečnico (Lactarius porinsis), pogojno užitna.

Nič ni narobe, če jurček ob prerezu spremeni barvo. Kar nekaj je takih vrst. Vendar jurčki običajno ne črnijo, pač pa dedi in turki.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Tič, našli ste poletno gomoljiko (Tuber aestivum), ki je užitna in okusna. Najdba je seveda čista gobarska sreča, saj take gobe običajno iščejo psi, ker rastejo bolj ali manj globoko pod zemljo.

Dober tek in še naprej obilo sreče.

Lep pozdrav,
Slavko

binghi

Pozdravljeni prijatelji gobarji!
Danes smo trije začetniki med nabiranjem gob naleteli na naslednji primerek, ki nam ga ni uspelo identificirati, niti s pomočjo knjig in prijaznih pohorcev.
Kako se goba imenuje in ali je užitna?
En topel gobarski pozdravček!


kragulj

Slavko, hvala za determinacijo.
Prosim, če pogledaš še današnje.
lp,
Ivan

slavko

binghi, na sliki je mlad primerek žametne podvihanke (Paxillus atrotomentosus), pogojno užitna. Goba ne slovi po dobrem okusu, a je primerna za mešanje z drugimi vrstami. Surova je strupena.

Lep pozdrav,
Slavko