Determiniranje 2011

Začel/a kragulj, 17 April 2011, 16:59

Prejšnja tema - Naslednja tema

markok

Pa še moj današnji nepoznan ulov:
Na odžagani posušeni veji. gobice imajo obroček, klobuk je zelo sluzast



št2:




št3:



št4, goba za taščino juho??




lp marko

slavko

Kragulj #374

1. Poljski dežnik (Macrolepiota excoriata), užiten.
2. Vijoličasta kolesnica (Lepista nuda), pogojno užitna.
3. Rjavkasta livka (Clitocybe gibba), užitna.
4. Redkvičasta medlenka (Hebeloma sinapizans), strupena.
5. Hrapava trnovka (Echinoderma asperum), neužitna.
6. Verjetno korenasta žveplenjača (Hypholoma radicosum), neužitna.

Lep pozdrav,
Slavko


slavko

Markok #375

Na prvih dveh slikah sta sluzasti širokolistki (Oudemansiella mucida), užitna.
Na naslednjih treh slikah je zelo verjetno pozna livka (Clitocybe geotropa), užitna. Pravijo ji tudi martinovka. Preverite če ima vonj, ki spominja na sivko (lavendel) ali grenke mandlje.
Na naslednjih dveh slikah je poprhnjena livka (Clitocybe nebularis), pogojno užitna, znana tudi pod imenom meglenka.
Na zadnjih treh slikah pa je zelena mušnica (Amanita phalloides), smrtno strupena.

Lep pozdrav,
Slavko

Lojze07

G. Slavko, uvodoma se opravičujem za slabe fotke - slikal sem jih sedaj doma, torej v nenaravnem okolju in pri nenaravni svetlobi. Gobice sem našel v nižinskem gozdu, blizu so rasle marele... Je to lepista nuda? Je bledo vijolična - po klobučku, lističih in tudi betu je bledo vijolična, meso klobučka je ob prerezu belo, podobno tudi meso beta, ki pa nato nekoliko spremeni barvo... Upam, da bo šlo - če pa ne, pa v prihodnjih dneh pošljem kakšno boljšo fotko...

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

slavko

Mislim, da ste našli vijolično kolesnico (Lepista nuda), pogojno užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

Lojze07

G, Slavko, hvala za odgovor. Pa zopet sitnarim: Je tole poprhnjena meglenka?
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Lojze07

In tole - je tudi violičma kolesnica - ali je kaj drugega? Po vrhu klobučka je nekoliko rjavkasta, nižinski gozd.
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Lojze07

In tale - a je iste vrste, kot one "meglenke" zgoraj?
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Lojze07

#383
In tele prašnice? So užitne? Kako je z užitnostjo gornjih gobic - in če so užitne, kako jih pripravite? Upam, da nisem prezahteven?

Vse dobro in lep pozdrav.
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

slavko

Začel bom s #380 - na sliki so poprhnjene livke (Clitocybe nebularis), pogojno užitne. Pravijo jim tudi meglenke. Potrebno jih je toplotno obdelati, potem pa jih lahko prirpavite po želji. Običajno jih vlagajo v kis.

#381 - Vijoličasta kolesnica (Lepista nuda), pogojno užitna. Ko gobe dozorevajo, so čedalje bolj rjave po vrhu klobuka. Tudi tukaj je potrebna predhodna toplotna obdelava. Gobe imajo prijeten vonj in okus. Tudi po toplotni obdelavi ostanejo vijolične barve. Jedel sem jih vložene v kis, z jajčko, v juhi. Povsod so bile okusne.

#382 - na sliki so poprhnjene livke (Clitocybe nebularis), pogojno užitne. Značilen zanje je bel poprh po vrhu klobuka. Imajo nekoliko kiselkast vonj in okus. Sprva poskusite le manjšo količino gob, če vam ustreza. Nekateri teh gob ne prenašajo dobro.

#383 - prašnice lahko uživate, dokler so čvrste in ob prerezu bele barve. Izluščite le tisti del, kjer nastajajo trosi (t.i. gleba). Tisti, ki jih uživajo, zelo cenijo okus teh gob. Kolegica jih pripravi z jajčko in so ji po okusu bolj všeč kot jurčki.

Lep pozdrav,
Slavko

Lojze07

#385
G. Slavko, hvala za vse odgovore.

V zahvalo prilimam še današnje "marelce".

Vse dobro vam želim!

LP

Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Borgia

Lepi pozdrav g. Slavko!
Sem novi tukaj in prosim, a se gre na mojih slikah za Tricholomu saponaceum, Milnatu kolobarnicu?

   

markok

Slavko, kateri del prašnice je gleba? Notranji ali zunanji? Prašnice sem že večkrat jedel kuhane skupaj z drugimi gobami, notranji del je bolj spužvast, zunanji pa bolj kompakten. Jaz sem uporabil cele, mlade gobe.
lp Marko

slavko

Borgia #386

Na sliki so milnate kolobranice (Tricholoma saponaceum), pogojno užitne. Ne veljajo za okusne gobe. Morda pa ustrezajo vašemu okusu.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

#389
Markok #387

Gleba je notranji del gobe. Če glebo previdno izluščite, je podobna majhnemu jajcu. Seveda mora biti goba mlada. Potem je gleba čvrsta. Drugi deli prašnic niso primerni za uživanje zaradi strukture, ki je spužvasta, kot ste ugotovili.

Lep pozdrav,
Slavko