Determiniranje 2011

Začel/a kragulj, 17 April 2011, 16:59

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Na sliki je ena od golobic. Vendar bi po sliki težko določil, za katero vrsto gre.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Lojze, upam, da se nam na eni od prihodnjih ekskurzij pridružite. Gotovo boste spoznali kakšno novo vrsto gob.

Lep pozdrav,
Slavko

Lojze07

G. Slavko, z velikim veselje, če bom le imel oz. ko bom imel čas! Da pa bom v vaši družbi spoznal kakšno novo gobo, pa sploh ne dvomim...  ;D "Rezerve" je pri meni namreč še ogromno, ogromno pa je tudi vaše gobarsko znanje in poznavanje.  ;D

Vse dobro in lepo pozdravljeni!

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Lemedis

Današnje društveno gobarjenje me je vzpodbudilo, da sem pred spanjem pregledal star še nedeterminiran slikovni material. Tako pošiljam serijo slik iz dveh različnih gobarjenj in prosim za determinacijo.
1. Velika nožničarka (Volvariella gloiocephala) ? ; 21.6, Haloze, ob potoku






2. Jelenova ščitovka (Pluteus cervinus) ? ; 21.6, Haloze


3. Ježasta prašnica (Lycoperdon echinatum) ? ; 19.8, Cigonca


4. neznana čeladica (Mycena ? ) ? 19.8, Cigonca


5. Hrastova mlečnica (Lactarius quietus) ? ; 19.8, Cigonca


6. Hrastova korenovka (Collybia fusipes) ? ; 19.8, Cigonca






lp, Luka




Prepustimo se naravi, učimo se od nje!

slavko

1. Na prvi seriji fotografij je velika nožničarka (Volvariella gloiocephala), užitna.
2. Sigurno je ena od ščitovk (Pluteus). Brez natančnejšega pregleda je jelenova ščitovka (Pluteus cervinus), užitna, dovolj dober približek.
3. Ježasta prašnica (Lycoperdon echinatum), mlada užitna.
4. Nagubana čeladica (Mycena galericulata), neužitna.
5. Lahko bi bila hrastova mlečnica (Lactarius quietus), pogojno užitna.
6. Hrastova korenovka (Collybia fusipes), pogojno užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

BubikolRamios

#200
Po moje je tole poletni ostrigar (Pleurotus pulmonarius) ?
Max premer 15 cm. Na bukovem lesu.






Beta skoraj ni, pri nekaterih, večjih, pa je , tako kot tule(z ene druge lokacije):
http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=9f4f504891f94b59b958632b1e2bada5&l2=de

slavko

V tem času je običajno, da zraste poletni ostrigar (Pleurotus pulmonarius), ki je užiten. Bukov ostrigar običajkno raste pozno jeseni.

Lep pozdrav,
Slavko

Lojze07

Je tole zraščeni mesnatovec ali kaj drugega?
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

slavko

Na sliki je zraščeni menatovec (Albatrellus confluens), mlad užiten.

Lep pozdrav,
Slavko

Lojze07

#204
Hvala za odgovor.

Kako pa vem(o), kako dolgo je (ta) zraščenec mlad? Kako deluje tale na sliki vam? Je še mlad? Je že (pre)star?

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

slavko

To vam pove vaš nož. Če je goba mlada, jo je možno lepo rezati. Starejša kot je, težje jo je rezati.

Morda je zraščeni mesnatovec na sliki še uporaben. Poskusite ga prerezati. V vsakem primeru pa gobe narežite na čim tanjše kose. Saj veste, gobe so težko prebavljive.

Lep pozdrav,
Slavko

BubikolRamios

#206
Ganoderma applanatum ? V "popolnem" brezveterju, se je iz tehle gob kadilo kot it prašnic. Podlaga: padla bukev.

slavko

Tako je, to bo sploščena pološčenka (Ganoderma lipsiense, syn. Ganoderma applanatum), neužitna. Lesne gobe običajno trosijo enkrat letno. Pred tem praviloma očistijo kanale in takrat so lepo vidne vodne kapljice na površini trosnjaka. Ste pa res imeli srečo.

Lep pozdrav,
Slavko

kragulj

Pozdravljen Slavko,

kljub suhemu gozdu, sem naletel na dve gobi prvič...

1. Mogoče pasasta koprenka

2. gobe, ki se razraščajo na klobuku ali ostankih stare črne gobe???

lp,
Ivan

slavko

Na prvih treh slikah je pasasta koprenka (Cortinarius armillatus), neužitna.

Na spodnjih dveh slikah pa je zastrta zajedalka (Nyctalis parasitica), neužitna.

Lep pozdrav,
Slavko