Determiniranje 2011

Začel/a kragulj, 17 April 2011, 16:59

Prejšnja tema - Naslednja tema

Lemedis

Zdravo,
Tudi jaz imam spet nekaj vrst za determinacijo :
1. Oranžni lupinar (Amanita crocea) ?




2. Trobljasti ostrigar (Pleurotus cornucopiae) ?   Mislim, da je bil na štoru hrasta, ndv. 280m.


3. Ena izmed čeladic (Mycena), še najbolj mi je podobna skorjini čeladici (Mycena olida) vendar dvomim.




4. Strupena čeladica (Mycena rosea);  Po morfoloških znakih mi je bolj podobna Redkvičasti čeladici (Mycena pura) a ni imela niti malo vonja po redkvici.  Sicer pa zelo lepa vrsta!




5. Eden izmed luknjičarjev (Polyporus)...spodaj žal nimam slikanega.

Hvala,     lp Luka



Prepustimo se naravi, učimo se od nje!

slavko

1. oranžni lupinar (Amanita crocea), pogojno užiten.
2. školjkasta strnjenka (Lentinus conchatus), neužitna.
3. skorjina čeladica (Mycena olida), neužitna.
4. zefirna čeladica (Mycena zephirus), neužitna.
5. gomoljavi luknjičar (Polyporus tuberaster), mlad užiten.

Lep pozdrav,
Slavko

matej03

Slavko hvala ti za tvoj trud.
Danes sem se pa podal na urban, sicer je suho ampak se pa tudi najde kaj. Imam pa nekaj gob, ki jih se ne poznam prevec dobro..  trudil sem se po knjigah in po vasi strani. Ampak vseeno raje vprasam.

Slika 1: Macesnova lupljivka
Slika 2 in 3: Pozrti kraljevi goban?
Slika 4: Navadna koprenka
Slika 5 in 6: Slanikova golobica? - meso ni grenko ali pekoce

Hvala..

matej03

#153
Nasel sem pa tudi gobo v obliki skoljke.. rasla je na storu.. meni je izredno zanimiva in pa na dolgi strel mogoce thlenko?

Prva in zadnja slika sta ista goba, zamesal sem vrstni red slik.




slavko

Na prvi sliki je macesnova lupljivka (Suillus grevillei), užitna.
Na sliki 2 in 3 bo kraljevi goban (Boletus regius), užiten, ker meso na ranjenih delih ne spreminja barve. Ta goba pa je zaščitena.
Ne morem potrditi, da je na sliki 4 navadna koprenka, ker slika prikazuje le lističe. Se pa strinjam, da gre za gobo iz rodu koprenk (Cortinarius).
Na zadnjih dveh slikah prve serije pa mislim, da je višnjeva golobica (Russula turci), užitna.

Pri drugi seriji slik, pa prva in zadnja prikazuje jetrasto cevačo (Fistulina hepatica), užitna, vendar zaščitena.
Na vmesnih slikah pa je rdečkasta trhlenka (Tricholomopsis rutilans), pogojno užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

matej03

Slavko najlepsa hvala. Vsec mi je, da tudi poves katera goba je zascitena, ker teh v prihodnje ne bom nabiral. Res hvala.

slavko

Ja, to z zaščitenemi gobami je križ, zato raje informiram. Sicer pa velja sedaj tako:

14.07.2011 je bila v Uradnem listu RS, št. 58/2011 objavljena nova Uredba o zavarovanih prosto živečih vrstah gliv v Sloveniji. Ta uredba je v bistvu nadgradnja prvotne Uredbe o varstvu samoniklih gliv iz Uradnega lista RS, št. 57/98, saj veljajo vsi njeni členi, razen členov 1. – 4. in 15. ter 16. člena, http://www.gobe.si/Gobe/ZasciteneGobe.

Dodatno omejitev nabiranja gob pa predstavlja še Rdeči seznam gliv v Sloveniji, Uradni list RS, št. 42/10, v katerem je okoli 110 vrst gob, ki so označene z različnimi kategorijami ogroženosti po IUCN, http://www.gobe.si/Mikologija/Predlog.

Tako zaščitene še gobe v Sloveniji niso bile...

Dokaj komplicirano, kajne?

Lep pozdrav,
Slavko

ZAGORJE

  SPOŠTOVANI

prosim da mi odgovorite katera je to goba.  hvala

kripta

Katere gobe so to (jurčki tokrat najbrž niso? :P)? ???

Lemedis

Kripta na slikah imate kostanjasto polstenko ali kostanjevko (Xerocomus badius), užitna.

lp, Luka
Prepustimo se naravi, učimo se od nje!

kragulj

Nekaj primerov iz današnjega potepanja po Pohorju...

1. Golobica, ki je ob okušanju bila zelo blago pekoča
2. Verjetno ena od mlečnic, čeprav brez posebnega vonja in skoraj brez mlečka???
3. Rdečkasta mušnica s specifičnim (zlatim klobukom)???

lp,
Ivan

Lemedis

Par gobic iz današnjega potepanja po Pohorju.
1. Ena izmed koprenk


2. Še ena koprenka; morda rjava koprenka (Cortinarius brunneus)?


3. Olivnorjavi lupinar (Amanita fuscoolivacea)?


4. Sivolupinasti lupinar (Amanita submembranacea)?


5. Rjavkasta livka (Clitocybe gibba)?


6. Severnjaška mraznica (Armillaria borealis)?


7. Leponogi goban (Boletus calopus)?

lp, Luka
Prepustimo se naravi, učimo se od nje!

kripta

Citat od: Lemedis dne 18 Avgust 2011, 21:22
Kripta na slikah imate kostanjasto polstenko ali kostanjevko (Xerocomus badius), užitna.

lp, Luka

Najlepša hvala...:)

Lemedis

Kragulj #160 goba na tretji sliki meni zgleda podobna mekinasti mlečnici (Lactarius helvus) in goba na četrti sliki rjavi mušnici (Amanita regalis). Morda me občutek vara.

lp, Luka
Prepustimo se naravi, učimo se od nje!

slavko

ZAGORJE Odgovor #157 mislim, da ste našli queletov goban (Boletus queletii), ki je pogojnoi užiten.

Lep pozdrav,
Slavko