Determiniranje 2011

Začel/a kragulj, 17 April 2011, 16:59

Prejšnja tema - Naslednja tema

Nagi Bator

#135
Ena od gob ki jih zelim najti ze nekaj casa je Žvepleni lepoluknjičar,
pa me zanima, ce mi je morda uspelo? Struktura mesa je precej prozna - kot guma.
Ce gre za to gobo me zanima kdaj se naj vrnem ponj - ce mi ga seveda prej kdo drug ne "zmakne".

   

Pobral ga nisem, ker se mi je zdel se pramajhen.


Naslednja je verjetno Bisernica oz. Rdečkasta mušnica?
Nikdar jih se nisem poskusil  :-\

   


Zadnje so pa verjetno kostanjevke?



Nagi Bator

#136
@andreas

Zelenkasta je nedvomno le na prvi sliki.
Ostale so modrikaste, razen golobice zelene barve na zadnji sliki.
Ta bi lahko bila rjavozelena golobica. Nekako se ne vidi znacilen razpokana povrsina klobuka za zelenkasto golobico.
Je pa tudi slika bolj "švoh".
Bolje pocakat se kaksno drugo menenje.
Kar se tice uzitnosti, so te vse uzitne.

andreas

hvala, hvala, pa bom pocakala se kaksno mnenje. Tisti na zadnji sliki sta tudi bolj majhni (sussa), tako da mi ju tudi ni skoda stran dati.
Andreja

slavko

Nagi Bator Odgovor #135, na sliki žal ni žvepleni lepoluknjičar, pač pa jetrasta cevača (Fistulina hepatica), užitna. V prejšnjem zakonu je bila zaščitena.

Gobe na naslednjih slikah pa so določene pravilno.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

andreas Odgovor #134,  na prvi sliki je zelenkasta golobica (Russula virescens), užitna.

Na drugi sliki je modrikasta golobica (Russula cyanescens), užitna. Tudi na tretji sliki je taka goba in modra goba na zadnji sliki.

Zelena goba na zadnji sliki pa bi lahko bila rjavozelena golobica (Russula heterophylla), užitna.

Prosil bi, da nasledjič slikate cele gobe, kjer bodo vidni tudi lističi.

Lep pozdrav,
Slavko

Nagi Bator

Citat od: slavko dne 16 Avgust 2011, 12:48...na sliki žal ni žvepleni lepoluknjičar...
Šment. Pomeni da se moja misija nadaljuje ;)
Me zanima koliko bo se zrasla ta cevača. Bom jo poslikal naslednjic, ko grem spet gor, ce je nekdo prej ne "ukrade",
saj raste na precej frekventnem mestu.

slavko

Jetrasta cevača ne bo bistveno večja. To je ena redkih gob, ki vsebuje vitamin C. Užitna je tudi surova, vendar ne priporočam uživanje surovih gob, zaradi parazitov.

Lep pozdrav,
Slavko

andreas

Najlepssa hvala za pomocc.
Zdaj zze okoli pet let nabiram gobe pa sse vedno nisem prepriccana glede doloccene gobe znotraj skupine cevark ali  golobic. Drigih pa (razen lisick in eventuelno marel)  ne nabiram, ker jih ne poznam. 
Problem pa je tudi v tem, da imam dve knjigi v katerih pa so stalisscca glede uzzitnosti razliccna in cce to povezzemo z mojim neznanjem, potem je vsem lahko jasno, da imam tezzave z doloccanjem. In cce nisem 110 procentna, gobe romajo v smeti... 

lp
andreja

slavko

Pri nas v društvu člane in ostalo javnost učimo, da so užitne tiste vrste golobic, ki po okušanju ne pečejo ali grenijo - ne glede na barvo klobuka. To je eno splošnih pravil, ki velja. Je pa res, da niso vse vrste golobic enako okusne. Ta filter si pa naredi vsak gobar sam. Okusi so namreč zelo različni.

Podobno velja za cevarke. Tam pa je splošno pravilo naslednje: za prehrano pobirajte cevarke, ki imajo trosovnico bele, sivkaste, rumene ali zelene barve. Tudi tukaj je treba uporabiti okušala - če je okus grenak ali pekoč, gre za neužitne vrste, ostale lahko uživate. Spet pa si seveda morate ustvari svojo lestvico najboljših cevark.

Pomembno je vedeti tudi to, da med cevarkami in golobicami ni smrtno strupenih vrst.

Lep pozdrav,
Slavko

kripta

Zanima me če so te gobe užitne?  ???

Nagi Bator

#145
@kripta

Ce te zanima le to, ti lahko povem, da so te gobe uzitne  ;D
So pa to Poletni gobani oz. ti famozni jurcki, o katerih se toliko govori  ;)
Na tvoji sliki delujejo ze kar stari, se najbolj primerni za susenje.

kripta

:D se mi je zdelo da so jurčki..ampak so bli tok čudni da sem se vseeno odločil vprašati :) :)

Nagi Bator

Naslednjic, ko slikas gobe za determinacijo, jih poskusaj slikat cele z betom vred.  ;)

kragulj

Spet nekaj za determinacijo:

1. Fotka  je verjetno Črneča velezraščenka (ob dotiku zelo počrni)
2. Koprenka (nima posebnega vonja, okušal pa je nisem
3. Lupinar (je verjetno beli, čeprav je imel klobuk zelo lepe sijoče barve -rahlo roza)
4. Korenovke ali kakšna druga vrsta (rasli so v skupini, kot je na fotografiji)

lp,
Ivan

slavko

1. Črneča velezraščenka (Meripilus giganteus), mlada užitna.
2. Verjetno ametistasta koprenka (Cortinarius amethystinus), neužitna.
3. Meni se lupinar na sliki zdi sive barve, zato sklepam, da je sivi lupinar (Amanita vaginata), pogojno užiten.
4. Pegasta korenovka (Collybia maculata), strupena.

Lep pozdrav,
Slavko