Determiniranje 2011

Začel/a kragulj, 17 April 2011, 16:59

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

kragulj, na prvi sliki bi lahko bil kraljevi goban (Boletus regius), užiten in zaščiten. Meso na prerezu ne spreminja barve.

Na drugi sliki je vražji goban (Boletus satanas), strupen (tudi prekuhan).

Na tretji sliki mislim, da je lepa griva (Ramaria formosa), zaradi tega, ker so vidne 3 barve: bela, rumena in rožnata. Lepa griva je strupena.

Četrta slika je preosvetljena, mislim pa, da je na njej rdeča griva (Ramaria botrytis), užitna.

Na zadnji sliki pa so renejeve čeladice (Mycena renati), neužitne.

Lep pozdrav,
Slavko

kragulj

Hvala,

...in še te:

1. Lupljivke ali kakšna druga vrsta cevark. Ob prerezu ostanejo bele barve
2. Mlečnica ali kakšna druga (vonja nima izrazitega, okusil je nisem).

lp,
Ivan

slavko

Prva od dveh gob je bela lupljivka (Suillus placidus), užitna. Raste le pod zelenim borom oz. gladkim borom.

Druga pa je sočna mlečnica (Lactarius volemus), užitna, kljub belemu mlečku. Okus po dimljenih ribah.

Lep pozdrav,
Slavko

kragulj

Pozdravljen,

ne razumem najbolj (prva od dveh???) Katere so na prvih treh fotografijah?

lp,
Ivan

Lojze07

Kragulj, tam kjer maš po dve gobici, so bele lupljivke... vsaj jaz sem tako razumel...
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Lojze07

Kaj bi bilo tole? je užitna? Danes je ostala je v gozdu...  :)

LP

Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

kragulj

Slavko pozdravljen, sem razumel, jaz sem se preveč usmeril na število fotografij, pa me je zavedlo...


Z današnjega dne nekaj primerkov....

lp,
Ivan

matej03

Pozdravljeni, sem cisto nov na tem forumu. Danes sem nabiral gobe na pohorju in sicer sem determiniral gobe doma po knjigah, ampak imam še vseeno kakšno vprašanje.

Na prvi sliki mislim da so sivi zajčki. Ampak sem zasledil da obstajajo tudi umazani zajčki, o katerih nimam nič informacij. Zatorej me zanima, če so te nabrane gobe res sivi zajčki, oz. kako jih lahko ločim od umazanih.

http://www.shrani.si/f/45/Sr/4CWFIzqD/dsc05023.jpg

Na drugi in na tretji sliki je pa goba, ki je ne najdem v nobeni izmed mojih knjig.
Velikost klobuka je do 4 cm. Luknjice so sprostim očesom skoraj nevidne, oz. vsaj mislim da so luknjice. Goba je trda in ob prerezu ostane bela. Brez posebnega vonja in okusa.

http://www.shrani.si/f/20/5w/3BSdoPmM/dsc05029.jpg

http://www.shrani.si/f/2I/SH/30LZ6QHL/dsc05030.jpg

Upam da so slike dovolj jasne za determinacijo.

Najlepša hvala, Matej


kragulj

Slavko pozdravljen,
z Lukom sva danes ponovila vajo gobarjenja na Polenšaku in naletela na nekaj primerkov, kjer potrebujeva pomoč.

1. prve štiri fotografije so v skupini rasteče mušnice (rasle so na blatu izven gozda...)Fotka 2,3 in 4 je ista iz različnih pozicij (iz nje je kar kapljala voda?)


lp,
Ivan

murrober

lojze, našli ste vijoličasto koprenko, ki je užitna. rastejo tudi pri nas v halozah, pa si jih še nisem privošči. malo me vseeno mantra intenzivna vijolična barva, ki najbolj ne zgleda užitna.
lp
robert m.

Lojze07

Hvala, murrober. Tudi meni vijolična barva deluje nekako zastrašujoče - zato sem jo pustil v gozdu...

Kaj pa bi bilo tole? Zelo lepo diši - in mi zgleda kot kateri izmed (mladih) mesnatovcev. A nisem povsem prepričan - zato prosim za pomoč.

že vnaprej hvala za odgovor.

LP

P.s.: Danes sem našel letos prvega kozjenogega mesnatovca... Mnjmmm, se jih že veselim...  :P
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

slavko

kragulj, odgovor #108, napaka - na prvih treh fotografijah je bela lupljivka (Suillus placidus), ki je užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Lojze07, Odgovor #110, se strinjam; na sliki je vijoličasta koprenka (Cortinarius violaceus), ki je užitna. Pri koprenka, ki je zelo velika družina (čez 500 vrst), za užitnost velja naslednje pravilo - če ima koprenka na prerezu meso bele barve, prijetnega vonja in okusa, gre za užitno vrsto.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

kragulj, Odgovor #111,  goba na prvi sliki je podobna pšenični koprenki (Cortinarius arvinaceus), ki je užitna.

Na drugi sliki je zelo verjetno lilasta koprenka (Cortinarius traganus)m ki je strupena).

Na tretji sliki mislim, da je najlepša koprenka (Cortinarius rubellus), smrtno strupena.

Na naslednji sliki je črnikasta mlečnica (Lactarius lignyotus), užitna.

Na zadnjih dveh slikah pa je modreči bledotrosnik (Gyroporus cyanescens) ali sinji goban, užiten.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

matej03, Odgovor #111, goba s prve slike je po načinu rasti res nekoliko podobna zajčkom, toda barva lističev in klobuka ne spominja na ta rod. Meni so gobe na sliki bolj podobne gobam iz rodu medlenk (Hebeloma), še najbolj redkvičasti medlenki (Hebeloma sinapizans, ki je strupena). Preverite vonj gob. Če imajo neprijeten vonj po kisli repi, gre za medlenke.

Na drugih dveh slikah pa je zraščeni mesnatovec (Albatrellus confluens), užiten ali morda oranžnolistni mesnatovec (Albatrellus subrubescens), užitna.

Lep pozdrav,
Slavko