identifikacija 7

Začel/a kragulj, 08 September 2010, 21:40

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Reply #57, od zgoraj navzdol:

- na zgornji sliki so pisane ploskocevke (Trametes versicolor),
- na spodnji sliki pa mislim, da je ena od slojevk (Stereum), morda dlakava slojevka (Stereum hirsutum).

Lep pozdrav,
Slavko

kragulj

Hvala za odgovore.
lp,
Ivan

Alojzij

Prosim za določitev.
Hvala

slavko

Na slikah je eden od dežnikov (Macrolepiota), najverjetneje rdečeči dežnik (Macrolepiota rhacodes), ki je užiten.

Lep pozdrav,
Slavko

Alojzij

Hvala lepa,
se pravi sta obe ista vrsta.
lp

slavko

Tako je, pri obeh dežnikih gre za eno vrsto.

Pri dežnikih bodite pozorni na obroček. Dežnik je namreč edini rod gob s tako močnimi obročki, da se lahko dajo premikati po betu gor in dol. To se odvija še bolje, če je dežnik že nekoliko suh.

Če boste v bodoče pozorni na obroček, dežnika ne boste zamenjali z drugimi vrstami gob.

Lep pozdrav,
Slavko

murrober

halo,

danes sem na domačem vrtu na štoru od hibiskusa zasledil sledeče gobe.

a so slučajno plemenke?

lp

robert m.

slavko

Na vašem vrtu so zrasle zimske panjevke (Flammulina velutipes), ki so užitne. Gobe na slikah so še mlade, saj so beti še rjave barve. Bolj ko bodo stare, bolj bodo beti temni, skoraj črni.

Lep pozdrav,
Slavko

kragulj

Slavko pozdravljen,

po dolgem času sem šel preverit na  lokacijo zimskega gobarjenja, če je kaj svežega, pa nisem nič našel, razen enih majhnih gobic(verjetno kakšne čeladice?), katerih fotografije prilagam. So izredno majhne, kar se vidi v primerjavi s kovancem 1 eur. Prosim za identifikacijo.

lp,
Ivan


slavko

Na slikah so zimske trobljice (Tubaria hiemalis), neužitna.

Lep pozdrav,
Slavko

kragulj

Pozdravljeni,

ob včerajšnjem ribarjenju v Savinji, sem našel čudovito lesno gobo, pa bi želel identifikacijo.

lp,

slavko

Zelo verjetno ste našli smrekovo kresilačo (Fomitopsis pinicola). V Loki smo jo našli že na štoru listavca.

Lep pozdrav,
Slavko

kragulj

Slavko pozdravljen,

spet dva primerka, za katera bi potreboval identifikacijo.

Prvi dve fotofrafiji prikazujeta lesno gobo, ki je zelo podobna bezgovi uhljevki, vendar niso bile na bezgu???
Drugi dve pa sta fotografiji pa prikazujeta zelo male izrastke na štoru.

lp,
Ivan

slavko

Na prvih dveh slikah je žlezasta zamazanka (Exidia plana),
na drugih dveh pa verjetno ena od lesenjač (Xylaria), še najbolj je podobna kopučasti lesenjači (Xylaria polymorpha).

Lep pozdrav,
Slavko

kragulj

Pozdravljen Slavko,

danes sem šel malo pogledat za Češke hrčkovce in jih tudi nekaj našel. Naletel sem pa na tri primerke, ki niso bili na istem rastišču kot hrčkovci in so drugačne oblike (nimajo nagubanih kap, ampak bolj koničaste in gladke, sicer pa vonj in bet zelo podoben hrčkovcu). So tudi relativno majhni in nizki... Za kakšno vrsto gre?

lp,

Ivan