Identifikacija gob

Začel/a kragulj, 29 Avgust 2010, 19:47

Prejšnja tema - Naslednja tema

kragulj

Pozdravljeni,

pred dnevi sem nabral nekaj gob, ki se jih učim identificirati. Lahko preverite, če sem vsaj blizu???
Hvala za odgovor.


slavko

Na prvi sliki od zgoraj navzdol bi lahko bila navadna mokarica (Clitopilus prunulus), ki je užitna. Ima močan vonj po moki. Pri nabiranju je treba biti zelo previden, saj so tej gobi podobne bele vrste livk, od katerih so nekatere smrtno strupene. Previdnost pri nabiranju belih gob v gozdu!

Na drugi sliki je rumeni goban (Boletus appendiculatus), užiten. Gobe s cevasto trosovnico lahko pobirate nekoliko pogumneje, saj med njimi ni smrtno strupenih vrst. Pred tem pa morate spoznati vražjega gobana (Boletus satanas), ki je tudi prekuhan strupen. Nato sledi vrsta grenkih gobanov in sorodnih gob, kot npr. leponogi goban (Boletus calopus), grenki goban (Boletus radicans), žolčasti grenivec (Tylopilus felleus), ki zaradi grenkega okusa niso užitni. Nekaj gobanom podobnih gob pa je pekočih, kot npr. pekoči bakrenopor (Chalciporus piperatus).

Na tretji sliki je čokata žilolistka (Gomphus clavatus), užitna in v Sloveniji zaščitena vrsta gob.

Sledi njaverjetneje užitna golobica (Russula vesca), užitna in pogosta pri nas, za katero je značilna mesnordeča brava. Pod njo je modrikasta golobica (Russula cyanoxantha), užitna in okusna. Verjetno opažate, da je golobice po slikah iz literature ali od drugod relativno težko določiti. Zato pa jih je precej enostavno določiti po okusu (velja le za rod golobic!). Tiste, ki grenijo ali pečejo pustimo, ostale pa lahko uživamo, ne glede na barvo klobuka.

Na dnu imate sliko črnomekinaste mraznice (Armillaria ostoyae), ki je pogojno užitna. Pred uporabo jih je treba dobro prekuhati (naj vro vsaj 5 minut).

Lep pozdrav,
Slavko